• had mad bildirme yok. buradaysan, buraya vergi ödüyor, zorluklarını çekiyorsan oy vermek ananı ak sütü gibi helal. yok burada değilsen, buranın zorluklarına katlanmıyorsan, vergi ödemiyorsan o verginin nasıl harcanacağı konusunda ahkam kesemezsin.

siyaset özünde vergilerin nasıl harcanacağının belirlenmesidir, sen hangi ara vergi ödedin de o verginin harcanmasında hak istiyorsun.

edit: bir sürü mesaj geldi, sen kimsinde benim oy vermeme karışıyorsun, sana mı soracağım ne yapacağımı... direk küfür edenler... yav arkadaşım istediğin argümanı sunabilirsin ama tek seferde söyleyim. senin yaşamın, neden gittiğin, ne zaman döneceğin beni ilgilendirmiyor. gel, vergini öde, havasını solu, dolmuşuna bin, aksaklıkları gör yaşa, polis dayağı ye sonra oyunu ver. ulan gittiğiniz konsolosluğun masrafları bile bizim vergimizle ödeniyor adam hala küstahça küfür ediyor. bırak vergi ödemeyi, oradaki işleri için bile masraflarınızı biz ödüyoruz, kan emici kene birde utanmadan küfür ediyor. bırak buranın zorluklarında yaşamayı, asgari ücretlinin ödediği verginin çeyreğini vatandaşlık vergisi olarak istesek anında pasaportu yırtacak adam burda gelmiş milliyetçilik kasıyor.
  • bu nasıl bir vizyonsuzluk seviyesi gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

yurtdışında yaşayanlar hükümetin aldığı kararlardan etkileniyor mu diye rus savaş jetinin vurulduğu gece rusya'da kaldıkları yurtlardan göz altına alınarak sınırdışı edilen türk öğrencilere sor bakalım, etkilenmişler mi?

veya çok uzağa gitmeye gerek yok. yurtdışında yaşıyorum, benimle aynı işi yapan, yan masamda oturan avrupa birliği vatandaşı iş arkadaşım iş seyahatlerine bugün karar verip yarın çıkabilirken, mesela ben neden vize peşinde sürünmek zorundayım?

mesela bazı ülkelerde aynı uçaktan indiğinde neden bazıları havalimanından transit çıkarken bizlerin bagajları narkotik köpekleri tarafından kontrol ediliyor?

mesela yurtdışında kazandığım para ile yatırım yaparken, hatta o parayı kazanırken tahmin edin hangi ülkenin yasaları veya yaptığı veya yapmadığı çifte vergilendirilmenin önlenmesi anlaşmaları devreye giriyor?

mesela türkiye'ye 1000 dolar bile gönderecek olsam neden yasal uyum onayına düşüyor para transferi, açıklama yapmak gerekiyor? türkiye gri listede olduğu için olabilir mi uygulanan politikalar nedeniyle?

bu kadar at gözlüğü ile bakmayın hayata...

yurtdışından gelen oy yüzde 2 bile değil. onunda yüzde 40'ı muhalefet partilerine gitti.

özetle sen beğenmesen de mevcut hükümete oyu annen verdi deden verdi komşun verdi arkadaşın verdi hani şu vergi verenler sizin deyiminizle. arkanda orman yanıyor dibine kadar gelmiş, sen elindeki çakmağa bakıyorsun elimi yakar mı diye. odaklanmanız gereken yeri kaçırdığınız için bu haldeyiz.

edit: hala vergi diyenler var.

öncelikle yurtdışında yaşayanların türkiye'de vergi vermediğini düşünmek büyük cahillik gerektirir. tek vergi tipi gelir vergisi değil gençler. gelir vergisinde bile ücret geliri dışındaki konularda türkiye'de vergilendirilir yurtdışında yaşayan kişiler türkiye'de elde ettikleri gelir veya varlıkları nedeniyle.

ikinci olarak eğer oy vermeyi vergiye bağlayacaksak o durumda daha çok vergi verenin yönetimde daha fazla söz sahibi olmasına da bozulmazsınız umarım. bu durumda verdiğin vergiye oranla oy hakkı tartışılır hale gelir.

bu arada konu vergi ise emin olun, vergi diye bık bık edenlerin yarısından fazla vergi ödüyorumdur türkiye'de, ama oy ile verginin ilişkilendirilmesi son derece saçma olduğundan bahsetmeye dahi gerek yok.
  • katılmakla birlikte asıl tehlike yurtdışındaki vatandaşlarımız değil, yurtiçindeki üç kuruşa türk vatandaşı olmuş yabancılardır.
    vatandaşlık verilen yabancılar
    bunlar türkiye'den sürülmemek veya rahat şartlarının bozulmaması için mevcut iktidara oy vermeye devam edeceklerdir ve bu ülkede hiçbir hak ve emekleri yoktur.
  • gotunuz acikta, sinirlar yol gecen hani, elini sallayan vatandaslik aliyor pasamiz yurt disinda yasayan tc vatandaslarinin vatandasliktan gelen hakkina takmis.
  • yurtdışından %80 chp çıksaydı yine yasaklanmasını ister miydik sorunsalı.
  • sanırsam bu hak 2012'de getirildi. siyasal sonuçlarından etkilenmeyen/etkilenmeyecek göçmenlerin seçimlerde oy kullanmaları ve o ülkenin geleceğinde söz sahibi olmaları çok garip. bu yasayı çıkarırken acaba ne düşünmüşler çok merak ediyorum. hukukçular yeşillendirebilirse çok iyi olur, zira bunu normal gören ya da bu yasaya mantık çerçevesinde bakanların beyinlerinin çalışma mantığı benim için bir gizem şu an. bana sorarsanız en uygun çözüm belirli bir süre zaman aşımı konulup o süreden sonra oy kullanma hakkının dondurulması olabilir. yakın zamanda göç etmiş birisi olarak kendimin de oy kullanmaması gerektiğini düşünüyorum.
  • yurtdisindakiler muhalif olsa bu sefer de "yurtdisi gormus bilincli vatandaslarimizin secimlerde oy kullanmalari gereklidir" diye savunacaktiniz bence.
  • mantıklı öneri fakat şu iki şart sağlanmalı:

1-) yurt dışında yaşayan kişiden vergi alınmaması ya da çok düşük seviyelere çekilmesi (emlak ya da pasif gelir dahi olsa, ya da kişinin emlak ya da pasif gelir sahibi olmasını yasaklayabilirsiniz ki bu da mümkün, hatta vatandaşlığını askıya alabilrisiniz, o da kabul. bu arada sahi "vatandaşlık" tam nedemekti?)
    2-) yurt dışında yaşayan kişinin yaşadığı ülke için oy kullanabilme hakkının sağlanması.

evet tabi ki birincisi vatandaş olduğu ülkenin yapabileceği bir şey iken ikincisi nihai olarak yaşadığı ülkenin yapabileceği bir şey.
    "e bu durumda türkiye o hakkın verilmesini nasıl sağlasın?" dediğinizi duyar gibiyim. lakin bu ikisini vermeden o kişiden oy hakkını alırsanız o kişiyi afedersiniz ayakta sikmiş oluyorsunuz. "e sikelim nolacak?" dediğinizi duyar gibiyim. evet bunu diyorsunuz, çünkü siz 2 adım öteyi düşünmekten aciz empatiden yoksun maymuncuklarsınız.
  • yurt dışında bulunma sebebim şu anki iktidarın getirdiği ve gençliğimi heba ettiği zihniyet ve ekonomik vaziyet olduğundan ve bir gün geri dönmem de gitmelerine bağlı olduğundan anayasal hakkımı çatır çatır kullanacağım. ailem türkiye'de yaşlanıyor ben yarını düşünüyorum siz gitmeyi güllük gülistanlık mı sandınız? yavaş yasaklayın.
  • saçmalıktır. oy vermenin kıstası türk vatandaşı olmaktır.

„buradaysan, buraya vergi ödüyor, zorluklarını çekiyorsan oy vermek ananı ak sütü gibi helal“ denilmiş ancak o halde başta suriyeliler olmak üzere türk vatandaşı olmayıp da türkiye'de yaşayan herkesin oy kullanması gerekir.

şu anda türkiye'de oturmayıp da türk vatandaşı olan ve türkiye'nin gerçekleri hakkında fikri sahibi olan, gündemi yakından takipmeden birçok kişi var. ve eğer bu insanlar türkiye'yi önemsiyorlarsa zaten zahmet edip konsolosluğa gider ve oylarını kullanırlar.

eskiden ben de türkiye'de yaşamayanların türkiye adına oy kullanmaması görüşüne katılırdım. yurtdışında sol partiye, yurtiçinde ise sağ partiye oy verme gibi gariplikler eskiden gerçekten de mevcuttu. ancak yurttaşlarımızın çoğunluğunun bulunduğu almanya'da çift yurttaşlık olmadığı için zaten çoğu alman yurttaşlarına geçmişler. ayrıca bu eğilimi gösteren vatandaşlarımız artık eski jenerasyonlarda kaldılar. zaten yurttaşların oy hakkına o ya da bu gerekçeyle el koymak uzun vadede sadece kötü niyetli insanların işine yarar çünkü bir yol bulup bu durumu kendi çıkarlarına göre kullanırlar.
hesabın var mı? giriş yap