şükela:  tümü | bugün
 • gayet normaldir çünkü 2002 öncesi türkiye'yi de görmüştür.
 • ya görüp gelmesini geç, bir de orada yaşayıp burayı boka gömüyorlar ya. çıldır.

  tanım: görmeyen insandır. net.
 • para karşılığı her türlü hakkı ve ayrıcalığı alabildiği yeni türkiye'yi seviyordur.

  3 kuruş için kapısında köle olan varsa, hakkını araması mümkün olmayan işçiler çalıştırıyorsa, herkesin eşit olduğu avrupa'yı neden sevsin ki?

  türkiye'de sarhoş araba kullanırken kaza yapsa polise rüşvet verip işin içinden sıyrılacak, kız arkadaşını dövse erkekliğini kanıtlamış olacak, göğsü kabaracak, iktidarla arası iyiyse vergi ödemek zorunda bile değil. salak mı, niye gidip avrupa'da iş tutsun?
 • vardır, ama oranı fazla yüksek değildir. hatta iddia ediyorum, gurbetçilerin ortalaması akp'den çok da fazla hazzetmiyor. sözlükte son zamanlarda yurtdışındaki yüksek akp ve hdp oylarına bakarak sayıp sövenler oluyor, üzüyorsunuz bu gurbetçi kardeşinizi.

  öncelikle şunu bilmeniz lazım ki yurtdışında oy kullanma oranı yurtiçine kıyasla çok düşük. yurtdışı oy oranlarını gurbetçilerin ne düşündüğünden çok kimlerin üşenmeyip sandığa gittiği belirliyor. akp ve hdp'nin yüksek oy almalarının sebebi de burada teşkilatlı olmaları. almanya'da türklerin olduğu her yerde akp ve pkk dernekleri var, ve bu dernekler aylardır vızır vızır çalışıyor. özellikle chp'nin avrupa örgütlenmesi çoooook zayıf. (abd'de daha iyiler, ama orada da fazla seçmen yok)

  ayrıca almanya özelinde şöyle bir durum var: almanya çift vatandaşlığa izin vermiyor (ufak istisnalar hariç). haliyle buradaki gurbetçilerin baya bir kısmı türkiye vatandaşı değil ve oy atamıyorlar. almanya'da yaşayıp alman vatandaşı olmayanlar da genelde daha muhafazakar veya daha eğitimsiz olan kitle. bu seçmen kitlesi de akp ve hdp tandanslı. (türkiye'nin değişmez gerçeği: eğitim seviyesi yükseldikçe akp ve hdp oyları düşüyor, chp ve mhp oyları artıyor)