şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evet var bu. genelde türklerin yalan söyleyip abartarak yurtdışını kötülemesi olarak var. yurtdışında medeniyetsiz birer öküz gibi davranan türklere yabancıların haklı olarak kötü gözle bakmasını ırkçılık olarak yansıtırlar.

bir otelin yorumlarına bakıyorum. yabancılar genelde temiz, kahvaltısı güzel, yataklar rahat diyor. aynı hotele türk yorumcular tam tersi. gidiyorum otele. yabancıların dediği doğru, tertemiz çıkıyor otel.

türkler tarafından alman garsonlar öküz gibiler hiç bakmıyorlar ırkçılık yapıyorlar diye yorum atılıyor. 60 yaşındaki alman garson dayıya 3 euro bahşiş verdik diye adam yüz kere danke diyip ayaklarımıza kapandı nerdeyse sevinçten ekstra çikolata verdi kahvenin yanına cafeden çıkarken.

amerikada gittiğim restoranda karşı masada oturan medeni gözüken türk grubunun bahşiş vermemeye kalkması. atarlanıp garsonla neredeyse yumruklu kavga etmeye çalışmaları.

havalimanlarında şüpheli hareketler yapıp memurlara atarlanmaya kalkmaları, sonra kenara çekilip sorgulanınca türklere ırkçılık yapıyorlar yaaa demeleri. hayatımda bir kere bile sınırdan girerken gereksiz sorularla karşılaşmadım çünkü bir kere bile şüpheli birşey yapmadım.

düzen, temizlik, medeniyet , trafik kurallarına uyulmasına girmeyeceğim bile. bunlar abartılan şeyler değil.

son olarak yemek diyenler için, özellikle avrupada yemek kalitesi türkiyeden fersah fersah üstündür (tad ve türk ağız tadına uygunluk anlamında demiyorum). çünkü ne idüğü belirsiz şekilde satılmıyor ürünler. her türlü sebze meyveyi organik, en kötü hiçbir katkı maddesi, gdo, hormon, ilaç kalıntısı olmadan yiyebiliyorsunuz. etler ucuz ve sağlıklı. özellikle italya, ispanya gibi yerlerde mis gibi domatesler, patlıcanlar buluyorsunuz eskiden türkiyede olduğu gibi.

kısaca abartılma kısmı türklerin yurtdışı özellikle avrupa için kötüleme anlamında abartılmasıdır. çünkü türkler medeni ülkeleri aşırı derecede kıskanırlar ama kafalarındaki gerizekalı bir milliyetçilik yüzünden avrupayı kötülemeye kalkarlar bok çukurlarından.