şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 8 saat çalışabilmek, yeşil alanlar, kendine vakit ayırabilme, sosyal haklar gibi temel ihtiyaçların lüks olduğu türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsa, özellikle avrupa'nın bir çok bölgesinin toz pembe olduğunu düşünmesi normaldir. kıyasladığında öyledir çünkü.

  edit : başlık başıma kaldı. amk.
 • kesinlikle toz pembe değil. özellikle bir türk olarak yaşıyorsanız. kendinizi kanıtladığınız bir mesleğiniz yoksa hele hepten zor.

  yurtdışında yetişmiş ve oranın kültürüyle yoğrulmuş kişiler için tozpembe olabilir tabi. ama bir türkseniz hatta orada doğmuş olsanız bile tozpembe değildir.
 • basit hesaplamalar yapalım ve son 5 yılı karşılaştıralım:

  bu ülkenin büyük çoğunluğu asgari ücretle çalıştığı muhakkak. oradan gidelim.

  2013 yılı itibari ile asgari ücret 773 tl yani dolar ise 5 yıl önce bugün 1,93tl dolar karşılığı ise 400 usd.

  bugün an itibari ile 1 usd 5,42 tl. yani 5 sene öncesinin dünya standardını dolardaki enflasyonu göz ardı edersek (dahil edildiğinde rakam artacaktır.)

  5,42 x 400 = 2.168 tl. resmi rakamlara göre ise asgari ücret 1603 tl

  bu demektir ki yuvarlak bir hesapla yüzde 34 refah kaybı var. hal böyleyken bu durumun var olduğu bir ikinci ülke gösterebilir misiniz?

  venezuela falan demeyin, sikerler.

  ülkedeki alım gücü tepetaklak; karaborsacılık, düzenbazlık, sahtekarlık almış başını gidiyor. eğitim çökmüş, eknomi batmış, trafikte araç kullanamaz hale gelmiş insanlar ve toplum toplu bir cinnet halinde iken yurtdışı elbette toz pembedir.

  hiçbir üretimin olmadığı savaş halindeki suriye parası bile tl karşısında yüzde 40 değer kazandı bir sene içinde.

  alın işte size kaynağı: http://suriye-poundu.tlkur.com/turk-lirasi/1yil

  daha da çıkmış bıdı bıdı ediyor at yarrağı!