şükela:  tümü | bugün
 • edit: ya arkadaş, size böyle davranılsa üzülüp incinmez misiniz, anlamıyorum ki! kusura bakmayın suç bende demek ki. hanımefendi az bile yapmış. ben fazla hassasım, özür diliyorum.

  az önce karşıma çıkan ve tüylerimi diken diken eden mektup.

  hanımefendi linkedın'de, herkese açık bir şekilde paylaştığı için burada paylaşmakta sakınca görmedim; kurumsal olarak sıkıntı yaratacak bir durum var ise öncelikle kendisine bilgi verilmesini temenni ediyorum. buradan kaldırılmasını gerektirecek hukuki bir durum varsa da lütfen bana ulaşınız. adını açık yazmıyorum özellikle ki kendisinin yaptığı yanlışa düşmeyelim. amaç birilerini parmakla göstermek değil, olaya odaklanmak.

  aynen alıntıdır, yazım yanlışları da -ne yazık ki- kendisine aittir

  -
  s.a / yurtici kargo servisi a.ş müdür
  "basit hataları sözlü iletişimle söylediğimde çalışanın daha çok savunma mekanizması gelişiyor.geliştirdiğim bu yöntemle belki düşünme yetenekleride gelişmiş olur. çalışanlarıma mektup yazmaya başladım :)"

  mektup şurada

  öncelikle hanımefendinin "geliştirdiğim bu yöntemle belki düşünme yetenekleride gelişmiş olur." temennisini, ben de kendisine yöneltiyorum: "yetenekleride" değil, "yetenekleri de" olacak s hanım. ayrıca "mektup yazmak" adlı inanılmaz yöntem bulunalı, zannedersem epey bir zaman oldu.

  paylaşımın altındaki eleştirilere cevaben, "çalışanlarım çok memnun oldu, değer gördüklerini hissedip teşekkür ettiler" demiş kendisi. çalışanlardan başka ne türlü bir cevap bekliyordu, merak içindeyim...

  "senin yapacağın işi s...seveyim" filan mı?

  henüz ben bunu yapabilen bir yürek yiyiciyle karşılaşmadım. ülkenin hali malum, piyasalar desen ayvayı yemiş halde. "esma!!11birbirbir!!" ne deseydi?

  mektuba başlayış/hitabet desen, kabus. yazım yanlışları desen, sözlük yırttım şerefsizim.

  şimdi duruma bakarsak, ben de bu hanımefendiye bir yerde mektup yazmış oldum sanıyorum. kendisinin formatına dökecek olursak:

  sevgili s.a!!!!!
  bakmakla görmek arasında fark vardır elbette. ben mektubunuza bakıyorum ve "allahım ne kadarrr da eşsiz ve şahane bir müdürüm yaaa, inşallah kişiler listemdeki genel müdür filan da fark eder bunu" diyen bir müdür görüyorum. belki bu mektubumla sizin yönetim yetenekleriniz de gelişmiş olur.

  sevgiler...

  ---

  esma, derin bir nefes al; iş bak pırlanta kardeşim. canın sıkılırsa da şahane mobbing davası olur bundan. elinde yazılı kanıt da var.

  hörmetz cümleteng.

  seneler sonra gelen edit: mektup linki cörtmüştü, yeniden yüklendi.
 • abi sen şimdi onu bunu bırak da sizin bu yurt içi kargo elemanları biz evdeyken bizi bulamıyor. buna bir el atarsan çok seviniriz. seviniriz dedim bak, ekşi sözlük üyeleri olarak .

  edit : imla
 • isimle hitaptan sonra bol ünlemli kısımdan başka sorun göremedim. ortada olan problemi yüz göz olmadan pratik bir şekilde çözmek istemiş ve işi adımlarıyla yazmış. bunu yaparken bir aşağılama da yok. yurtiçi kargo çalışanlarından beklemediğim bir çalışma disiplinini görmek beni mutlu etti. esma nin da bunu çok sıkıntı edeceğini sanmıyorum. ama sözlük işte ifşa etmeyi seviyor.
 • ilk mektup olduğu için okunmuştur. hanımefendinin keyfini kaçırmak istemem ama, o personelle tek kullanımlık bir uygulama olmuş.

  umarım çalışanları doğru analiz edebildiği için başka bir firmadan teklif alır ve çalışanların ne kadar gevşek olduğunu sosyal medyada paylaştığı için kovulmaz.
 • bir acayiplik göremediğim mektuptur. dayağa, azara öyle bir alışmış ki bizim millet, şu tip bir olumlu şeye bile itiraz ediyorlar. bu müdire gibi insanlar bana robin williams öğretmeni ya da doktor tiplemesi gibi güzel geliyor. bu yaklaşımını sistemin tümüne yaymasını dilerim. lakin zor, çünkü malzeme bozuk. sistem kaytarma ve nemalanma üstünden yürüyor.
 • şimdi bunun bir fırça mektubu olduğunu anlamamak için gerizekalı olmak lazım. bu fırçanın yüz yüze değil de mektupla yapılıyor olaması ise yönetici kişinin sözlü iletişiminin ne kadar zayıf olduğunu gösterir. böyle bir uyarının mektupla yapılması çok yanlış. yüz yüze aynı şeyi söylesen karşındaki kişinin tepkisine göre gönlünü alıp olayı kırıcı olmadan kapatabilirsin. ayrıca karşındaki kişiye savunma hakkı da verdiğin için gayet adil davranmış olursun. ama bu şekilde diyeceklerini mektupla tark tark söyleyip, şimdi şu işi düzgün yapın demek müthiş bir yöntem değil bel altı vurmaktır.
 • üzerine '' dikkat kırılgandır '' etikenin yapıştırılması gereken mektuptur.
 • esma müdürün seninle yüzyüze iletişime girmeye çekiniyor. demek ki ifade şeklin daha etkili. senin adına mutlu ve ümit doluyum. sevgiler
 • imla hatalarından geçilmeyen mektuptur. türkçe bilmeyen biri nasıl müdür olmuş diye sorgulatır.
 • müdür olmuş birinin yaptığı bu imla hatalarını bir lise öğrencisi yapsa türkçe dersinden geçemez.