şükela:  tümü | bugün soru sor
  • daha farklı nasıl bir başlık açılabilirdi bilmiyorum. bu kargo şirketi 2013 yılında ayrıldığım evin adresini sisteminde tutmakta ve adıma gelen kargolar zaman zaman o adrese gitmekte. muhtemelen gönderici şube ile gönderici kişi arasında şöyle bir diyalog geçmekte:

kişi: -bir kargo göndereceğim.
    şube: -hangi ile gidecek?
    kişi: -izmir.
    şube: -isim alayım.
    kişi: -turkomans.
    şube: -adresi sistemimizde kayıtlı. alayım kargoyu.

üşengeçlik etmeyip gönderi kişiye adresi teyit ettirse bunlar başıma gelmeyecek. genellikle online alış veriş yaptığım için gönderici kişilerin bu detaya dikkat etme önceliği gönderici şubeye göre daha az. yurtiçi kargo’nun sisteminden bu adres nasıl sildirilir bilemiyorum. türk çözüm yöntemi olarak arayıp bağırışlar, hakaretler eşliğinde çözmek en son olmalı. farklı bir yol ile hallolacağını sanmıyorum ya hadi bakalım.

yurtiçi kargo müşteri hizmetleri ile görüştüm. ege bölge müdürlüğü’nü arayıp adres güncellemesi yapılıyormuş. bunu anlamanız için mağdur olmanız gerekiyor. bunu kendilerinin yapmayıp, mecbur bırakmaları da ekstrası.
  • her yeni müşteri ve adres için bir kayıt açılır ve bir müşteri numarası oluşturulur, adınıza beş tane bile adres varsa yüksek ihtimalle en çok kullandığınız adresi en tepede gösterir.
    ayrıca bilgiler sadece işlerini dogru yapabilmek için kayıt altına alınır takdir edilecektir ki kargoculuk adres bilgilerinin dogru olmasına dayalı bir iştir.

her neyse tantanaya gerek yok bu durumdan kurtulmak için başlık açmak yerine iki yol izlenebilir:
    a) müşteri hizmetlerini arayıp güncel adresinize bağlı olan müşteri numaranızı öğrenip bundan sonra kargo gondereceklere sadece o numarayı verebilirsiniz, tüm bilgiler otomatik çıkacaktır.
    b) her hangi bir şubeye gidip adıma çok adres var onları düzenleyip güncelleştirmek istiyorum diye beş dakikada halledebilirsiniz.
    hiç bir yol denemeden aman nasıl da kavga ederim şimdi ben ooo süper kavga ederim, şimdi siz işimi yapmayın tepenize cokerim diye peşinen düşünmek nasıl bir zihniyet? şirket nereden taşınıp nereye yerlestiginiz bilgisine haiz olmak zorunda mi?

ek: yazarın editine ek muhtemelen tüm bilgilerin silinmesi gibi anlamışlardır müşteri hizmetlerinden o yüzden bölge müdürlüğüne gidin denilmiş. yoldan geçerken önünden geçerseniz bir şubenin, direkt içeri girip bu işin yapılmasını rica edin. silemem derlerse ki öyle bir şey yok ama o adreslerin içlerinin silinip sadece "izmir izmir izmir" yazılip guncellenmesini ve geçerli adresin olduğu haliyle bırakılmasını isteyin sonraki kargo gonderimde kimse geçersiz adresi kullanamayacaktir böylece.
  • kişisel verilerin korunması kanununa uygun mudur?

sadece kargo şirketi yönünden de bakmamak lazım. işin içinde insan var. geçen yıldı herhalde, bir kargo çalışanı, tartıştığı kişinin adresini kargo şirketinin sisteminden kolayca bularak evine baskına gitmişti.
  • internetten alışveriş yaptığında adresin kaydedilir ve bir diğer siparişinde yazmaman için bu da aynı durum.

gg, n11, hepsiburada'nın adres bilgini tutmasıyla aynı şeydir.
  • buyuk rezalet. ne demek kargo sirketleri adreslerinizi kaydediyor? neler neler yapabilir o kargo sirketleri sizin adresinizi falan bilerek... kargo getirebilir mesela size ki bu cok tehlikeli bir sey. gerci genelde apartman girisine "geldik bulamadik" yapistirip gidiyorlar ama, olsun. madem kargo sirketi adresini bilsin istemiyorsun, subeye iste kargonu ve git oradan pasa pasa al seker kardesim? sanki adam zorla aliyor senin adresini. kendin bile isteye veriyorsun.
  • ara müşteri hizmetlerini güncelle adresini. günlük mağdur olma kotanız mı var arkadaş.
  • hemen tüm kargo şirketlerinin gerçekleştirdiği bir eylemin öznesidir.
    sanki bütün olayı çözmüş gibi başlık açıp ağlamazlar mı bir de? ooo yurtiçi kargo hemide, hemen ekşide başlık açayım
    madem öyle bir talebin var, kargonun şubeye teslim edilmesini gönderenden istersin, sonra totonu kaldırıp şubeden alabilirsin kargonu.

(bkz: eksini verdim güzel kardeşim)