• bana gelen kargoyu aynı geldiği şekilde orjinal ambalajında ve ekstra koruyucu kargo kutusuyla iade etmek istediğimde tarafıma zorunlu olarak imzalatılan belge.

ordaki boş beleş görevli "pahalı olduğunu düşündüğü" birşey kargoladığınızı görürse bunu imzalatıyor. mesela elektronik birşeyse kesin imzalatıyor. belgenin üstünde "kargonun orjinal ambalajında olmaması ve paketlemenin yetersizliği sebebiyle yurtiçi kargo bir sorumluluk kabul etmez" yazıyor. ama isterseniz kurşun geçirmez zırhlı ambalajda gönderin yinede bunu imzalatıyorlar.

aslında asıl demek istedikleri: "biz bu kargoları fırlatırız, yeri gelirse tekmeleriz, oradan oraya atarız ama kırıldığı bozulduğu zaman karışmayız parasını ödemeyiz. ayrıca kargocu arkadaşlar beğendiği iphone'dur laptop'tur bu tarz şeyleride çalabilir, o zamanda kayboldu deriz" bu belgenin özeti budur.

bu duruma itiraz ettiğinizde "imzalamıyorsanız göndermiyorum kargoyu" diyor ordaki eleman.

bu belge türkiyenin bir muz cumhuriyeti olduğunun belgesidir. bu belge türkiyenin bir üçüncü dünya ülkesi olduğunun belgesidir...

böyle bir düzene izin veren devlet, devlet midir?
  • bir ürünü servise gönderirken tamamen orijinal ambalajı ile gönderseniz bile alttaki taahhütnameyi imzalatıp "ihtirazi kayıt" ile teslim aldığını belirtiyor.

dün lenovo'ya gönderdiğim garanti içindeki telefonu, şirket (teleservice bu kargo ile anlaşmalı olduğunu söyleyerek) - (ki ekranı kırık olmasına rağmen orijinal ambalajından daha büyük bir kutuya kırık köpük doldurup balonlu naylona sararak ve kutunun ortasına sıkıştırarak yerleştirdim.) garantide olmasına rağmen görebileceği bir hasar ki ekranın tamiri sonrası kargoda yine hasar görmesi??? gibi bir durumda ne olacağını bilmiyorum. tabi teslim alırken kontrol edeceğim. ama örneğin ekranı kırık olmayan bir laptop arıza için taşınırken ekranı kırılsa bunun için yurtiçi kargonun nasıl yan çizeceğini çok merak ediyorum.

ihtirazi kayıt için biz tüketicinin forma ne yazarsa bu ihtirazi kaydı kabul etmediğimizi dile getirmiş, kayda geçirmiş oluruz bunu da merak ediyorum. sonuçta bu onlar için rutin, sürekli yaptıkları bir işlem ve eminim ki hukuki bir sürece girilse "orijinal paketinde olmayan tüm ürünleri" ihtirazi kayıt ile teslim aldıkları kolaylıkla tespit edilecek ve bu tür bir sözleşme itirazının gerçeki olmaması nedeni ile yurtiçi davayı kaybedecek. çünkü kargo şirketi sonuçta malı istediği gibi taşıma hakkına sahip değil. hasardan sorumlu olmayacaksa ben o adama neden ücret ödüyorum ki? ben taşısın diye kargo bedeli, hasardan veya çalınmadan korusun diye sigorta bedeli ödüyorum yeri gelince. sen kendin malı koruyamayacak, her kargoyu "yetersiz ambalaj" diyerek sigortasız taşıyacaksan... yapma bu işi.

bu arada belirtmeliyim ki bu formu imzalamazsanız kargoyu teslim almıyorlar. elinizde kargo ile öylece kalıyorsunuz.

ilgili taahhütname:
    http://i.hizliresim.com/yv4bxl.jpg

not: dün başlığı yanlış açmışım. madem kimse yok düzelteyim dedim.
  • (bkz: kepazelik) yurtiçi kargo haklarında çıkan o kadar olumsuz izlenime rağmen hala sevimsizlik yapmaya devam ediyor. orijinal ambalajına ek olarak balonlu poşete koyduğum plastik biberon için bu belgeyi imzalattılar. duvara atsan kırılmaz. sen nasıl bir muameleyle taşıyorsun da benden bu imzayı alıyorsun? illa kırmaya niyetliyseniz de bu kadar belli etmeyin.

öte taraftan bunu yaparken evrakta, paketin özensiz yetersiz olmasından dolayı bu belgenin düzenlendiği yazıyor. paketin de canına okumaya niyetlenmişler. özensiz yetersizmişmiş. yalancıyı allah davul etsin mi? birazcık kurumsallık kırıntısı olsun bünyenizde. ben olsam utanırım!
  • bu saçmalıkla; hem kargoları gönderirken hemde tarafıma kargo geldiğinde son zamanlarda sıklıkla karşılaşmaya başladım. öncelikle senin tek görevin kargoyu a noktasından b noktasına sağ salim taşımak. sözde çakallar bu belge ile: "kargonun içine ettik ama, bak ben demiştim" diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. böyle saçmalık olamaz. eminim ki yurtiçi kargoya herhangi bir dava açılması halinde kaybedecektir.

edit: imla
  • böyle bir durumda siz verirken ki halini alıcıda hasarlı kırık bir şekilde gelmişse hasarlı fotosunu çekip mahkeme aşamasında sürekli şubelerin durumdan sıyırmak için rutin olarak bu belgeyi ve yapıştırmayı paketlere eklendiğini güzelce anlatırsanız. mahkeme önünde bunların belgesinin hiç bir önemi kalmıyor. kısacası mahkeme bunları hoplatıyor. kendi zararı tazmin edemezseniz icra yoluyla zorla tazmin ediyorsunuz. kusura bakmayın bir etiket yapıştırarak kırıldı ama benim sorumluluğum yok diyemezsin eğer yetersizse paketleme kötüyse teslim almazsın, hem teslim alıp hem sorumluluk almıyorum kusura bakma canım öperler...
  • yakında büyük yurtiçi kargo boykotuna sebebiyet verecek taahhütnamedir.
  • başka şubeye giderek çözülecek problem.
  • ortadoğu ülkesinde bir başka rezalet.

bir vatan haini satıcı tarafından tarafıma sahte ürün gönderildi, anında ürünü paketleyip iade süreci başlattım, üzerine bu etiketi yapıştırdılar. ilgili vatan haini bu lehine kullanırsa yakarım bu gezegeni.

bir siktir olup gidemedik şuradan.
  • böyle bir durumda kargonuzun teslim ederken subede bandrol yapistirildiktan sonra fotosunu alin. kolinin veya paketin sağlamlığını gösterecek, gerekli güvenlik önlemlerini tarafınızdan alındığına dair. daha sonra bir sıkıntı yaşanır sorumluluk istemezlerse mahkemeye verin bakalım o yapistirdiklari yapışkan kendilerini tek taraflı sorumluluktan kurtaracak mı...
hesabın var mı? giriş yap