şükela:  tümü | bugün
 • hurriyet gazetesi internet muduru. turk telekom'a yonelik bir kampanya baslatti bu kisi. epey de destekleyen kurulus var. talepler gayet guzel:
  http://www.birlik.com/
  1- hükümet türk telekom'un kanunsuz sansürcü girişimlerine ve sansür altyapısı için yapmaya kalkıştığı yatırımlara derhal engel olsun.
  2- tt-net ve türk telekom ayrılarak, sansürün kolayca uygulanabilmesine zemin hazırlayan erişim tekeli kurma çabaları boşa çıkartılsın. türk telekom'un altyapı hizmetlerini tt-net ve diğer erişim sağlayıcı şirketlere eşit şartlarda vermesi sağlansın.
  3- 822'li hatlara uygulanan ücret tarifesi sembolik rakamlara çekilsin.
 • hürriyet'deki köşesinden her hafta internet ortamını bok etmek isteyen çeşitli kimselere verdigi ayarlarla faydalı bir kişi.
 • hurriyet pazar'daki tam sayfa ek$i sozluk yazisina bir kutu icinde yaptigi "ssg nasil yaptiysa o kadar insani bir siteye yazmaya ikna etmi$, ama bu i$ geli$mezse yurumez" tespitiyle tebessum ettirmi$ insan..
 • 1991 yılında pc world türkiye genel yayın yönetmenliği yapmış, türkiyede işini bu derece iyi bilen çok az sayıdaki insandan biri.
 • televizyon programinda bluetootha mavi diş diyerek teknolojiyi turkcelestirmeye calisan eski ust. star.com.tr ekibini olusturmus, bir portal kurma cabasinda bulunmus ancak genel mudur huysuzlugu yuzunden dayanamamistir...
 • keşke bu adam şöyle bilişim bakanı falan olsa da türkiye f klavyeye geçip "@" sorununu halledip aydınlık yarınlara doğru ilerlese.. işte o gün türk bill gates* lerine gün doğar, işte o gün aya ayak basmış kadar oluruz.

  (bkz: internet müdürü)
  (bkz: turk basininda klavye polemigi)
 • bugune kadar muhtelif kampanyalarla ilgili bizle defalarca maille$mi$ olmasina ragmen hic "cevap hakki" gibi bir hususla ilgili mail atmami$, bugun ise ek$i sozluk'te cevap hakki taninmadigindan dem vurmu$ celi$kiler yumagi. ben de buraya yaziyorum madem medya diyarlarinda diyalog yerine herkesin kendi ko$esinden konu$masi adet.

  yazinin tamami "sapiklasak da mi saklasak" ba$ligiyla http://www.hurriyetim.com.tr/…~9@nvid~307595,00.asp adresinden okunabilir.

  yazi ba$langicta internet'te cevap hakkinin ne kadar onemli olduguyla ve bu konuda yaptirimlar getirilmesi gerektigiyle ilgili gibi gorunuyor. daha sonra "hadi bir ornek verelim" a$amasinda "bakin ek$i sozluk'te hakkimda neler yazmi$lar sevgili hurriyet okurlari" safhasina geci$ var ki bunu anlamak cok guc.

  birincisi internet'te cevap hakkinin genel anlamda yururluge girmesi ve bu konudaki giri$imlerden bahseden bir yazi yazarken, yazarin kendi magduriyetinden ornek vermesi yazinin objektifligine son derece golge du$urmektedir. bu "kalite kontrolun onemi" ba$likli bir makalede "efendim kalite kontrol cok onemlidir ve standartla$tirilmalidir. mesela ben gecen gun buzdolabi aldim ertesi gun motoru yandi". $imdi bu yakla$imdan hangi hurriyet okuru "aa yurtsan atakan'in buzdolabi yanmi$ hakkaten kalite kontrolu onemliymi$" cikarimina varir bilemiyorum ama sagduyusu pozitif degerlerde herhangi bir birey boyle bir yazinin yanan bir buzdolabi uzerine biriken garez sonucu ortaya ciktigini farkedebilir.

  ikinci ve en onemli kismi da yurtsan atakan'in gercekten hakkinda yazilanlari yazisina aynen koyup onlara cevap vermesi. buradan yurtsan atakan'in "i$te cevap hakki boyle kullanilir" veya "ek$i sozluk'ten telepati yoluyla cevap hakki kullanma giri$imlerim sonucsuz kaldi o yuzden ben de 400,000 tirajli hurriyet'teki ko$emden bu hakki kullanayim madem" diye du$unmu$ olabileceginden fazlasini cikarmak mumkun degil. yanan buzdolabi ve kalite kontrol konulu makalemize donersek "kalite kontrolun onemi" ba$likli makalenin sonuna "i$te yanan buzdolabimin fotograflari ve aha bu da ureten firmanin buyultulmu$ logosu" eklemekle e$deger.

  bu iki onemli noktanin yaziyla ilgili ortaya serdigi tek bir ortak cikarim var, o da yazinin internetle, yaptirimla, iyi ahlakla alakasi olmadigi, tamamen ki$isel bir problemle ilgili kamuoyu toplamak adina "cevap hakkinin evrenselligi" safsatasinin arkasina gizlenmi$ bir okura $ikayet mektubu oldugudur. yazinin ba$ligi "ek$i sozluk'te hakkimda yazilanlar" olmali ve ilk cumlesi "sevgili yuzbinlerce hurriyet okuru, bugun sizle bir $ey payla$mak dilegindeyim" olmaliydi. o zaman bize de diyecek tek kelime du$mezdi. ama "kainatin onemi" diye ba$lik acip "gecen gun kafama meteor du$tu" diye bitirmek ve okurun da bu tur bir yakla$imi yutmasini "aa terbiyesiz meteor" demesini beklemek, ustune ustluk bunu bizlere gostererek yapmak son derece gorgusuzce olmu$. bunu icinde bulundugu medya bulamacinin ustune sindirdigi kokuya yormaktan da ba$ka yapacak pek bir $ey yok.

  artik yurtsan atakan'a gelecek hafta "turkce harflerin internet'te onemi" gibi bir yazi yazip altina "bakin nasil yaziyorlar bir de amerikan u$agi dolar i$areti bulmu$lar sevgili sayilari milyonlari bulasica hurriyet okuru" ibaresi ertesi benim ingilizce klavyemden cikan bu satirlari dokmek yaki$ir.
 • 8 yil once dedigi $eyler varmi$, onlara nazaran ben demi$tim diyerek ko$e doldurmaktaymi$ ben bu gun bunu gordum, bili$im teknolojilerinin geli$mesi ve ilerleyen surecte kacinilmaz olan kablosuz ileti$im standartlarindaki guvenlik sorunlari ba$likli yuzlerce makale bundan 10 yil oncesinde yazilmi$ idi, fakat yazilari yazanlar 10 yil boyunca bir ko$ede durup "ehe, ben yazdim artik, bi kenardan ben demi$tim der keyfini surer sefasina banar ya$ar giderim" demek yerine alternatif cozumler, ek geli$im surecleri icerisine girmi$, cozum uretmek icin cabalami$lardir.
  8 yil once soyledikleri eger ciddi baglamda anlattiklari ise 8 yili da bo$una ya$ami$ derim.
 • boş girişiminin kendisine dönecek onlarca ayara malolacağını hesaplayamamış yazar, oysa ki sözlüğü biraz tanısa idi sözlük kullanıcılarının boş lafa, asılsız iddialara ve çamur atma girişimlerine suskun kalmayacağını ve bunu yaparken de oldukça yetenekli olabileceğini bilirdi, zaten biraz sözlüğü tanısa idi sözlük kullanıcısı olmanın ssg'nin ikna etmesi ile ilgisi olmayacağını da bilirdi.
 • kimdir bu yurtsan diye sorduydular bi ara bana..
  ben de :
  -ya öyle böyle değil, ''genel uzman'' adam.. şey gibi yani.. tıpkı ''aksaray paşaoğlu''gibi evet, efendiden, kuzu gibi oğlan işte.. dediğimi hatırlarım hep..