şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aklımda kaldıgı kadarıyla bu şahıs halkının isteklerine boyun eğen ezik bi ingiliz kralıydı. ne demek yurtsuz kim koymus buna bu ismi? türk tarihçileri mi? bunun ingilizcesi neydi? bi de aslan yürekli rişar var ki o da dostlar başına. rişar hahahaha
 • ingilizcesi john lackland'dir. meşhur magna carta onun tarafından kabul edilmiştir.
 • o kadar hazzedilmeyen bir kral olmustur ki kendisinden sonra john adıyla tahta gecen baska bir ingiliz kralı ol(a)mamıstır.
 • ingiliz krallari arasinda bundan baska john yok. eleman baya bir ezik olunca krallar ogullarina john ismi koymak istememisler sanirim.

  (bkz: sekizinci henry)
 • aslında başarısız bir kral olsa da ingiliz tarihinde dolaylı yoldan çok önemlidir. kendisinin de üyesi olduğu plantagenet sülalesi 3 kuşaktır ingiltere kralı olmasına rağmen fransız asıllı bir sülaleydi ve bu sülalenin john'dan önceki kralları olan 2.henry ve aslan yürekli richard ingiltere kralından daha çok fransız soylusu gibi yaşıyorlardı. fransızca konuşup yazıyorlar , ingilterede yaşamıyorlardı. büyük bir ihtimalle ingilizce de bilmiyorlardı. yurtsuz john abisi richard'ın ölümünden sonra kral olup, fransadaki ingiliz topraklarını büyütmek için fransa kralı 2.phillippe ile savaşa girdi. o dönemde ingiltere kraliyet hanedanı olan fransız asıllı plantagenet sülalesinin fransada sahip oldukları topraklar fransa kralından daha fazlaydı. ancak john fransızlara yenilince bu toprakların çoğu fransa kralına geçti. kendinden sonra gelen plantagenet kralları ise artık londrada yaşamaya ve zamanla ingilizleşmeye başladılar. asılları fransız olsa da ingilizceyi ve ingiliz kültürünü kabulendikçe ingiliz toplumu ve ulus bilinci ortaya çıkmaya başladı.
 • lackland olarak anılmasının nedeni babası henry ii'nin döneminde kardeşlerine oranla kendisine çok az toprak verilmesidir. buna rağmen şans yüzüne gülmüş ve kral olmayı başarmıştır. john'un dönemini özetleyen şöyle komik bir vidyo var:

  http://www.youtube.com/watch?v=riuwutpzfz0
 • magna cartayı imzalamış kraldır. kendisi demokratik davranmadığı için sürgüne gönderilmiştir ve gidicek bir yeri olmadığı yurtsuz adını takmışlardır.kendisi magna cartayı imzalamasına rağmen demokratik değildir.
 • abisi *richard'ın 3. haçlı seferine katılması ile önce naip olarak, sonra abisinin ölümü ile de temelli ingiliz tahtına oturmuş, aristokrasi ile mücadelesi ve koyduğu ağır vergiler sonucu robin hood efsanesinin oluşmasına sebep olmuş, sonunda savaştığı aristokratları tarafından köşeye kıstırılarak, aristokrasinin haklarını krala karşı koruyan ve kralın yetkilerini sınırlandıran bir anlaşma imzalamıştır, ki biz bunu magna carta olarak biliriz.

  günümüz modern insan hakları kavramı, magna carta'nın genişletilerek tüm topluma uygulanması ile ortaya çıkmıştır...
 • baronların baskısı altında kalıp magna carta'yı imzalamıştır. imzalama sebebi hukukun üstünlüğüne inanması değil, kaybettiği krallığına yeniden kavuşma isteğidir. ayrıca: (bkz: robin hood)