şükela:  tümü | bugün
 • insan bünyesine , maddiyatına veya maneviyatına yurtta kalmanın getirdiği faydalardır.yurtta kalmanın faydası varsa bunlar genelde ekonomik yönden faydalardır. kalkıp milletin pisuvara sıçtığı bir ortamda yaşamanın insana ne faydası olabilir. toplu ortamda yaşanılan yerde her çeşit insan olur faydanın yanında zararda olur. genede arkadaşlık ortamı ve paylaşma açısından güzeldir.

  (bkz: yurtta kalmanın zararları)
 • yurtkur battaniye kokusunu içine çektinmiydi bir sefer daha o koku reseptörlerine ölüm yoktur bu dünyada..
 • birazdan sayacağım bir çok işi tek başına halledebilmeyi ergenlikte öğrenmektir.

  (bkz: nevresimin içine yorgan yerleştirmek)

  (bkz: ütü yapmak)

  (bkz: temizlik yapmak)

  (bkz: bulaşık yıkamak)

  (bkz: çamaşır yıkamak)

  (bkz: fatura yatırmak)

  (bkz: vergi yatırmak)

  (bkz: sevk almak)

  (bkz: doktora gitmek)

  (bkz: seyahate çıkmak)

  (bkz: posta göndermek)

  (bkz: ticaret yapmak) (dersane pazarlığı)
 • karşındakine verdiğin değerin giderek azalması.
 • iyi bir yurtta kaldığınız sürece saymakla bitmez, yemek , bulaşık temizlikle uğraşmazsınız, yatağınızı bile düzeltirler, baktın sıcak su mu yok, hoopp ara yurt görevlisini 5 dk sonra hallolsun, hasta mı oldun, ara çorban gelsin, ateşini ölçsünler sana mis gibi baksınlar, bir gece girişte sorun yaşarsan yaşarsın yoksa ne çekicen öğrenci evi cefasını miss işte
 • zorluğu çoktur ama iyi yanı daha da çoktur. nevresim değiştirirken 4 kişi birden olaya girilir dakikalar içinde işlem tamamlanır. duşa girildiğinde şampuanı biten oda arkadaşına alttan şampuan desteği sağlanır ki işin bokunu çıkarıp yan tarafta yıkanan arkadaşın üzerine sürekli şampuan sıkmaya kadar varabilir. aynı anda birden fazla kız duş aldığı için o sırada çok güzel kız muhabbetleri döner.
  sular kesildi ve saçınızı yıkamanız gerekiyor, dert değil oda arkadaşınız paçaları sıvar bidonla gelir ve kafanıza su döker gülmekten hem ağzınıza burnunuza şampuan kaçar hemde arkadaş sırılsıklam olur ama işlem tamamlanır. elektrik kesintisinde ayrı olaylar döner, odaya kuş girer tüm güvenlik seferber olur kuş kovalar, bir odaya böcek girer tüm kat boşalır güvenlik tekrar olay mahaline döner.

  kargonuz geldiyse ve siz yoksanız oda arkadaşınız kargonuzu alır, akşam dersten çıktığınızda kargo peşinde koşmassınız. tabi içinde börek varsa yenmiştir ondan ümidi kesiniz. anahtarınız kaybolduysa kapıda kalma şansınız yok anahtar alabileceğiniz 3 kişi ve oda arkadaşınız gelene kadar takılabileceğiniz bir sürü insan var.

  sınav döneminde farklı bölümlerden derslerinizde de büyük kolaylık sağlar. çünkü bir çok bölümden arkadaşınız olur ki yoksa bile koridora çıkıp matematik okuyan varmııı diye seslenirseniz cevap almama ihtimaliniz yoktur.

  bir edebiyatçı, bir felsefeci ve bir turizmciden oluşan bir odanız varsa sizde iktisat okuyorsanız her konuya farklı yönlerden yorum yapılır. bir gün sokratesin savunmasını dinlerken, ertesi gün osmanlıca metin çözümler, akşamına fermantasyon işleminin nasıl olduğunu öğrenir ve tüm bunlar üzerinden ıs-lm çizip hepsini borsaya girmeye ikna ederken sayısal loto oynarken bulursunuz kendinizi. yan odaya kaçarsınız siyaset bilimleri ve uluslararası ilişkiler okuyan arkadaşlardan ermeni meselesi kıbrıs sorunu çözüm önerileri dinlemek durumunda kalırsınız. yani çok yönlü bir durum, birden fazla güzel kafa olur ortada nefis olur.

  geceleri, yurda gizlice sokulan kahve makinesiyle kahve yapıp fal ortamı oluşturmak bir süre sonra en büyük hobiye dönüşür. ay bi çocuk var burda kumral dendiği an çocuğun seceresi ortaya dökülür, kulaklar çınlatılır. yani yüzlerce kızın aynı yerde yaşaması söz konusuysa muhabbetin rutin olma imkanı yoktur. ekibiniz biraz olsun iyiyse ayılanı bayılanı ambulans gelişiyle bile eğlenilir.

  4 kişilik bir odada hasta olduğunuzda 3 anneniz vardır. okula gidince ararlar ders saatlerine göre dönüşümlü uğrarlar, bak kalkma yataktan diye tembihler, akşam gelince hazır çorba yaparlar iğrenç olur ama yine eğlenirsin.

  doğumgünü sürprizleri ekstra keyifli, kalabalık ve güzel olur. ki ben doğumgünü sabahı uyandığımda tüm ranzam dolabım ve odanın belirli kısımlarını postitlerle dolu bulmam ve onları yapmak için benim uyumamı beklemeleri, uyuduğum gibi de 10 kişi odada sıkı bir çalışma başlatıp süslemeleri tüm bunlardan sonra sabah erkenden kalkıp gitmeleri ve benim tüm gün kimseyi bulamayıp yine de postitlerime sevinirken, akşam odaya girdiğimde kocaman bir kutlamayla karşılaşmam heralde en hoş doğumgünümdü.

  gece gürültü yapmaktan tutanak yiyip tutanağa isim istediklerinde gayet ciddi şekilde yıldız kaplan demem, güvenliğin bunu yemesi ve tutanağın yıldız kaplan adına tutulması yılın olayı olmuş akıbetinde durumun ortaya çıkıp bana ikinci bir tutanak daha verilmesi kaçınılmaz son olarak hafızalara kazınmıştır.
 • yaşayanlar için güzel bir deneyimdir. üni hayatımda ilk sene yurtta kalmıştım, kyk devlet yurdunda. yurt hayatı bazen ve bazı bazı hayatı öğretebilir size. kız yurtlarında ki geyik ve muhabbet durumunu bilemem ama her erkek yurdunda yaşanan ve yaşanacak olan geyik ve muhabbetin güzelliğine değinmeme sanırım gerek bile yoktur.

  -yurtta kalmak iyidir çünkü; müzik ruhun gıdası derler ve müzik dinlemeden bir gün geçiremeyenler eğer 2 hafta müziksiz kaldıklarında arkadaştan alınan mp-3 player da 5 dakka bile olsa dinlediği müziğin zevkini başka hiçbir konserde veya gece kulübünde alamaz.

  -yurtta kalmak iyidir çünkü; gece yemeklerin bittiği, kantinin kapandığı ve dışarı çıkmanın yasaklandığı saatte aç kalarak yatmışsanız eğer omzunuza dokunarak sizi uyandıran arkadaşınızın verdiği çeyrek parça kuru ekmekte arkadaşlığı, insanlığı ve paylaşımı öğrenirsiniz.

  -yurtta kalmak iyidir çünkü; yaz kış 7/24 sıcak su ve sıcak ortam olduğundan boxerlarla dolaşabilirsiniz.

  -yurtta kalmak iyidir çünkü; yurtta kirli tuvaletten ve odadan çıkan 2 tane lağım faresine speedy gonzales diyerek isim takabilir, arkadaşlarla fare avlamaya çıkabilir, haftalarca dillendirilecek geyiğe malzeme bulabilirsiniz. öyle rezil bir durumda bile geyik yapıp o durumla eğlenebilirsiniz.

  -yurtta kalmak iyidir çünkü; gittiğiniz üni partilerinden yurda sabahın 5inde dönüp, o saatte fırından yeni çıkmış taze ve sıcak ekmeği alıp odaya çıktığınızda -bugün hala daha gizemini çözemediğim bir şekilde- arkadaşınızın o sarhoş kafayla, daha pantolon ve ayakkabısını çıkarmadan o kafayla nasıl üst ranzaya çıkıp sızdığını anlamakla görebilirsiniz.

  yurt ortamında çoğunluğun bahsettiği gibi banyoların temiz olmaması, tuvaletlerin kirli olması, açlık ve çamaşır yıkama derdi olmadı mı oldu tabiki ama bu gibi konular o kadarda büyütülecek bir sorun değildir. arkadaşlara yurtta ders çalışmak, sapıtmak, sabahlara kadar muhabbet etmek başka bir keyiftir
 • göçebe olarak daha hızlı şekilde dünyaya dağılmaya faydası vardır. yurtta kalan türkler kısa sürede avrasya'da çok geniş bir coğrafyada iz bırakmıştır. şehir yaşamına geçen kavimler kaldıkları yerde kalır.
 • en basit örneği hiç bir kıyafetinizi bulamamak gibi şansınız kalmıyor aile yanındayken kara delikte kaybolan çorabın teki yurtta rahatlıkla bulunabiliyor