şükela:  tümü | bugün
 • feridun düzağaç'ın 5. stüdyo albümü olan bir devam filmi siyahbeyaz turkce dublaj içinde yer alan şarkılardan biridir.
 • o*nadır, sevgisine ve kendisine yazmıştır, bütününe yani, her zaman yaptığı gibi..
  sözleri şöyledir:

  yürüdüm adım adım
  masallardan ışık aldım
  güleç yüzüm mahçup kalbim
  kıpkırmızı yürüdüm
  yürüdüm aşık oldum
  yürüdüm kaşif oldum
  öğrenmekle geçmiyor hayat
  ağırlaştım yürüdüm
  yürüdüm babam öldü
  yürüdüm kızım oldu
  bazen bahar bazen kara kış
  sızım oldu yürüdüm
  yürüdüm evsiz kaldım
  yürüdüm sensiz kaldım
  hiç gitmez sanıyordum
  sevgi gitti yürüdüm
  yürüdüm alev aldım
  yürüdüm kül olup kaldım
  gül bahçelerinden geçtim
  dikenlerde yürüdüm
  yürüdüm oyun oldum
  gerçeğim oyun oldu
  ardımda bir çocuk kaldı
  dönüp baktım yürüdüm
  yürüdüm avaz avaz
  yürüdüm çığlık çığlık
  boğazımda yaşlı bir hıçkırık
  yutkunarak yürüdüm
  yürüdüm savaş oldu
  yürüdüm yarış oldu
  kaybolmaktan korktuğum dünya
  bir karış oldu yürüdüm
  yürüdüm dur dedi tanrı
  yaşanacak neler kaldı
  anlat dedi ne anladın
  siyah beyaz yürüdüm
  gözümün önünden geçip gittim
  bulutlara yürüdüm..
 • her şeye rağmen filmin devam etmesi için çabalanan anları anlatan, samimi şarkı. (bkz: yürümek)
 • eğer ani bir ölümüm olmazsa ben ölürken fonda çalmasını dilediğim şarkıdır.. hatta mümkünse öldükten sonra da ilk bir kaç dakika duyabilmek istediğim..
 • liğinde dolmabahçenin yollarında, sokak lambalarının olmadığı aydınlığında, an geldiğinde yürümek an geldiğinde koşmak istediğim şarkıdır. üçüncü dakikasının altıncı saniyesinde çığlıklar içinde, yıldırımlar liğinde, yağmur lik etmeli bir de olan gürültüsüyle..ani bir duruşla, arkamdan gelen rüzgara direne direne yere vurmak isterim bedenimi. bir ağacı tek hamleyle birden keserlermiş gibi..birden..son saniyesinde, oracıkta vermek nefesimi..
 • üstümde formam, aklımda dertler, düşünceler ve soru işaretleri ile mabedim olan inönü stadına doğru ilerlerken kulağımda çalmasını istediğim şarkı.
  birçok insan için dolmabahçe yolu çok anlamlıdır, ağaçlar, lambalar, bir yanda sarayın duvarları, karşıda sarmaşıklar ve son yıllarda onların arasında yer alan ulu önderimizin fotoğrafları... ileride boğazı izlemekten en çok zevk aldığım sarayın çay bahçesi yani en dertli, düşünceli anlarıma şahitlik ve ev sahipliği yapan mekan ve diğer tarafında mabedim. bu kompozisyonu bu şarkıyla-hele ki maça gittiğim bir gün-tamamlamaktır belki de mutluluk.
  beşiktaştan yolun sol tarafından yürümeye başlamak, aklını kurcalayan soru işaretlerinin cevabını bulmak ya da onları ortadan kaldırmaya çalışmak, arkaya dönüp bakıp nerelerden geçtiğini daha doğrusu nelerden vazgeçtiğini düşünmek, bunları düşünürken zifiri siyahın içinde kaldığını fark etmek... sonra mabedle karşılaşmak; karanlığın bir anda ortadan kalktığını görmek, içini bir sevinç kapladığını hissetmek, gecelerin hep bitip sonunda sabah olduğunu tekrar tekrar öğrenmek. tüm bunları yaparken o sırada bu şarkı fısıldar kulağına siyah beyaz yürüdüm...
 • albümlerinde feridun düzağaç'ın, kendisinin özellikle ve galiba özellikli sevdiği ama genelde çok öne çıkamayan şarkılarından * *(hatta alev alev de bunlardan biri olmaya namzetti sanırım ve bu kadar ön plana çıkmasının kendisini şaşırttığını söylemişti yanlış hatırlamıyorsam) biri gibi görünen güzel şarkı.
 • ayakta duramayan bir adamı ayakta durmaya ikna eden şarkı, öylesine güçlü...
  feridun düzağac ' ın "ben kötümser değilim karamsarım" cümlesini en çok farkettiren aynı zamanda.
  baş-ucu şarkı-m .canımın en çok yandığı an, dayandığım, elimden tut-muş şarkı.
  masalların ışımaktan en bitkin düştüğü an, burada tınısını farkettiyor.

  "yürüdüm aşık oldum/.../ağırlaştım yürüdüm" ağırlığımı akıttığım...

  "yürüdüm evsiz kaldım
  yürüdüm sensiz kaldım
  hiç gitmez sanıyordum
  sevgi gitti yürüdüm
  yürüdüm alev aldım
  yürüdüm kül olup kaldım"

  hiç gitmez sandıklarmızın gidişlerini izlerken omzuna yaslanıp bizimle yürüyebilen bir şarkı bu.

  "ardımda bir çocuk kaldı
  dönüp baktım yürüdüm
  yürüdüm avaz avaz
  yürüdüm çığlık çığlık
  boğazımda yaşlı bir hıçkırık
  yutkunarak yürüdüm"

  hangi çığlığının gölgesine sığındığından habersiz "avaz avaz" yürütebilen bir şey...

  "gözümün önünden geçip gittin
  bulutlara yürüdüm..." bütün hayaletlerin inadına,size rağmen "buradayım!" dedirten, bulutlarına yürüten.
 • son günlerde gece gündüz dinlediğim fd şarkısı. sözleri bana bu kadar dokunan başka bir şarkı hatırlamıyorum. sevgilinizden ayrılırsınız dinlersiniz,hayal kırıklığı yaşarsınız dinlersiniz,dibine kadar yalnız kalırsınız dinlersiniz,babanız ölür ve ağlayarak dinlersiniz..
 • bir devam filmi siyah beyaz türkçe dublaj albümünü ilk çıktığında değil de "uff yhaa, çk gzl olmş" dendiği zamanların bittiğinde dinlemiştim; 2010'un nisan ayına denk gelir.. askere gitmeme henüz 1 ay vardı, hatırlıyorum.. dinlemediğim ne kadar albüm varsa dinleyip zihnime kazımam lazımdı, orada hayata dair tek bağlantım müzik olacaktı, biliyordum..

  bir devam filmi: siyah beyaz türkçe dublaj'ı dinledim, ağır ağır.. bu şarkıya kadar hepsini ikişer kere dinledim en az. ama yürüdüm'e geldiğimde içimde bir şeylerin değiştiğini hissetmiştim. feridun düzağaç'ın yayınlanmış tüm şarkılarını dinlemiş biri olarak söylüyorum, en iyisi bu. en iyisi..

  albümün genel olarak hakettiği değeri bulamadığını varsayarsak sözlük bünyesinde bu şarkı için yazılan 8. entry'e imza atıyor olmamı yadırgamıyorum, üzüldüğüm sadece mis gibi albüm hiç olmamış gibi ortada kaldı..