şükela:  tümü | bugün
  • akıl ve ciğer sağlığımız için bir an önce gerçekleşmesini beklediğim olay.

sokağa çıkıp kalabalığa karıştığımda, en son ne zaman sigara dumanı solumadan bir an geçirdim hatırlamıyorum bile.

siz değil misiniz pasif içici olmayın, hayatınız duman olmasın, ihbar edin diye kamu spotu yapan. kapalı mekanlardan daha çok maruz kalıyoruz yollarda sigara içenlerin dumanına farkında değil misiniz?

ayrıca daha bir kişi görmedim ki sigara içerken arkadan gelen giden var mı, rahatsız olur mu diye düşünsün. ya birader sen hayatında yaşadığın stresi nikotin alarak gidermek isteyebilirsin de kaldırımlar, yaya yolları hınca hınç dolu diye senin dumanını solumak, nefesimizi tutararak yanınızdan geçmek ve baş ağrısına katlanmak zorunda mıyız.

özellikle şişli, mecidiyeköy, beşiktaş gibi tıklım tıklım dolu olan bölgelerde sigara içenden uzaklaşılamadığı için pasif içiciliğin de ilerisine geçtik.

artık lütfen bu konu ele alınsın. özellikle kalabalık bölgelerde yürürken sigara içmek yerine, sigara içme alanları oluşturularak insanlar oralara yönlendirilsin.

edit: bir parantez yapmam şart çünkü yanlış anlaşılan çok yer var. yazıyla ilgili yapıcı eleştiri yapanlara da ayrıca teşekkürler. sigara içmeyenleri düşünüp ona göre yürüyen insanlar da varmış bundan sonra daha dikkatli bakarım elbet. ancak saldıranları anlamak mümkün değil. şu çok yanlış anlaşıldı ben, sigara içilmesin demedim. sigara içilsin ama içme alanları yapılsın orada içilsin ve içen içmeyen mutlu mesut yoluna devam etsin. burada bi duyar kastığım yok, bu konu üzerine insan gibi konuşulması gereken önemli bir konu. belki insanların gün içinde birbirinden nefret etmesini bile sonlandıracak bir konu. şahsım adına dumanı soluyunca çok ciddi şekilde başım ağrıyo ve tüm günüm zehir oluyo. ya beni geçin, insanlar hasta, kanser. onları düşünerek hareket etmek, ortak noktada buluşmak çok insancıl bir çare değil mi.

ya arkadaşlar birbirimizi yemekten dünyada neler olup bitiyo kaçırıyoruz, ben bu başlığı bir gözlem sonucu açtım içenlerin özgürlüğünü kısatlayabilmek için değil. o kadar çok insan görüyorum ki yollarda sesini çıkaramayan kendi içine atıp belki o hıncını yok yere başkalarından çıkaran ve o düşünceyle günleri ayları kaçıran. biz bu olmamalıyız; bizim birbirimize dikkat etmemiz, karşımızdakine daha fazla saygı duyan insanlar olmamız lazım. arka planda birbirinden nefret ederken yapmak istenen tek şey, eve kendini atmak için an kollamaktan başkası da olmuyor. bu olmamalı, yaşadığımız her an çok kıymetli farkına varmalıyız.

sigara içen kadar içmeyenler varken onların hayatını zehir etmeyin, birbirimizden nefret etmeyelim. ya şu hayatta esas iletişim, sözlü olmayan iletişim değil midir. sözlü iletişim bundan sonra gelir. o yüzden saygı gösterelim birbirimize.

birader gerçekten yine için, içeceksiniz de ama arkadan gelen hasta, çocuk, rahatsız olabilecek biri var mı diye de bakın, farkında olalım ve birbirimize değer verelim. aslında anlatmak istediğim bu. yasağı kendi aramızda uygulayalım başka bir şey istemiyorum. eğer bugün eve dönerken sigarasını yakıp arkada rahatsız edeceğim biri var mı diye bakan olursa gidip teşekkür ediyorum gerçekten tek isteğim bu, birbirimizin farkına varalım.
  • destekliyorum.

önümde yürüyerek sigaranı içiyorsun dumanı olduğu gibi benim yüzümde. hatta öyle dingilleri de var ki yanından geçerken direkt yüzüne ufluyor.

zorunda mıyız biz sizin pis sigara dumanızı solumaya. iğreniyorum.

içeceksen geç bir köşeye 'edebinle' iç. vurguya dikkat 'edebinle'.
  • açık alanda dumansiz hava sahasi değil dumanli hava sahasi oluşturulmali. belirli kalabalik olmayan bolgelerde sigara icilebilmeli. senin agzindan çıkan dumani arkanda solumak zorunda değilim.
  • birazdan egzoz dumanı tayfanın geleceği başlık.
  • peki o zaman, parfüm sıkmanın ve kokusunun da içerisine dahil edilmesi gereken yasak. akciğer kanseriyse aşağı kalır yanı zaten yok, üstelik doğaya ve atmosfere zararlı, kötü kokuysa fazlasıyla var. ben de apartman içerisinde şişesiyle neredeyse duş alınmış parfüm koklamadan gittiğim bir günü hatırlamıyorum. hastalıksa hastalık, kokuysa koku, hadi bakalım.
  • mümkünse bende kimsenin egzoz dumanını solumak istemiyorum. mecidiyeköy gibi kalabalık yerlerde egzoz dumanından yürünmüyor. böyle kalabalık bölgelerde arabaların motorları kapatılsın, araç sahipleri arabalarını iterek götürsün. birde havalar soğuduğunda herkes doğalgaza yükleniyor, ben mecbur muyum doğalgaz dumanı solumaya, oda yasaklansın.
  • dururken de sigara içmenin yasaklanması gerekmektedir. binaenaleyh sigara içmenin yasaklanması gerekmektedir. (yazımına tdk'dan baktım)
  • yetişkinlerin kısmen seke seke sağlı sollu manevralarla kaçtığı fakir eroini ile yürüyen kekomançiler bırakın solutmayı bir çocuğun suratına çarpabilecek seviyede ellerinde sigara ile geziyor.
  • arkadan solumaktan herkes bunalmış, bir diğer önemli kısım da şu ki o sigaralarınız bizim kabanlarımıza değiyor ve izler bırakıyor. simsiyah çukurlar hediye etmek hiç hoş değil
  • kesinlikle katıldığım önerme. özellikle de sabahın köründe hem koşar adım yürüyüp bir yandan da sigara içen tiplere sinir oluyorum. hayır iç banane ama arkandan gelen ben o sigara dumanından öksürmekten boğuluyorsam yapamazsın.