şükela:  tümü | bugün
247 entry daha
 • ülkemizde şarttır çünkü bir davranışın benimsetilmesi için önce onu yasak ilan edip cezaya bağlamak gerekir. ilk kez yurtdışında insanların sokakta sigara içmediğini gördüğümde çok garipsemiştim. sigara içme noktaları haricinde harbiden kimse içmiyordu. daha sonraları farkettim ki gittiğim bütün ülkelerde bu durum böyle. yasak yok ama kültür var. nitekim havalimani çevresi, avm çevresi gibi ya da işlek bir cadde gibi sosyal alanlarda boyle bir yasak var.

  yıllardır temiz temiz oksijen soluyamamışız ve kimse de hakkını aramamış. bu başlık bile bu sene açılmış. hep beraber şu mevzuyu bi gündem yapsak da rahat rahat nefes alsak.

  edit: yazılanları hayretle okuyorum. faşist bile demisler :) günde 3-4 tane ben de sigara içen bir insanım. ama bunu insanların burnuna sokmadan kendi belirlediğim noktalarda yapıyorum. bir çocuk görsem örnek almasın diye istemsiz sigaramı saklıyorum. kişiselleştirip küfür etmenizi eğitim seviyenizle iliskilendiriyorum. şimdilik belirli sigara içme alanları haricinde yolda yürürken sigara içmenin yasaklanmasının gerektiği görüşündeyim.

  edit:imla
 • bir gün metrobüsten indiği gibi durakta sigara yakan dallamaya, dayanamayıp sövücem ama bakalım ne zaman. şimdilik sabır diyoruz.
 • katılıyorum ve stadyumlar için arttırıyorum.
  açıkhava konserleri de dahil olmalı.
 • edit akbayram : sözlükte güzel ve alımlı avukat hanımlar varsa mesaj kutuma küfür yağdıranlara dava açmak isterim. parayı kırışırız. 17 kişi oldu şimdiden. sevgilerimle...

  ayrıca ne ilginç fantazileriniz varmış lan sizin. biri der okşizenimi kirletiyorsun. öbürü der kaldırımda yürüyorum karşıma 2 izbandut çıktı hıh napayım(kardeş payı kartal edasıyla söylüyor bunu. ne dedin!!!) öbürü çocuğumla geziyorum duman geliyor diyor. beriki açık havada duman dağılmıyor diyor. sonraki de küfürler ediyor. isveç ülkenin tamamında yasaklayacak onlar bizden az mı gelişmiş diyen oldu. lan konu gelişme değil. muhafazakar örneği sadece "benim hakkım" olanı savunma psikolojisine örnekti. hak senin olunca okey benim olunca nokey. esprimi sikeyim ya. şu sözlük çomarlarıyla muhatap oldukça zeka seviyem düşüyor iyice.

  dayanamadım amk malları editi: yürürken sigara içme başlığındaki yazılanlara bak. en azından konuyu sadece başlıkla sınırlamayı bilin. yürürken içme tartışılmalıyken bizim davarolar stadyum,kafe, bahçe,park demiş. olum onların başlığı burası değil değil sizi gidi gondiklenmişler.

  --- orjinal entry buradan sonra---

  muhafazakar kafası.

  taksim içkili olduğu için orada özgürce gezemiyorum diyordu bir muhafazakar tanıdık. orada içilmesin. peki içenlerin özgürlüğü deyince de başka yerde için diyordu. e peki oraya da gelmek istersen napacağız ? oradan da mı sürülelim. sigara içmeyin diyen insanların kafası da aynı. "ben rahatça gezemiyorum, kirleniyor hava, nefes alamıyorum" diye diye ağlıyorlar. gezme amk. iki saniye nefes alma. geç karşı kaldırıma yürü.

  not: otobüs durakları veya toplu bekleme alanlarını kast etmiyorum. yürürken sigara içen adama karışmayın evladım. o da eksik kalsın. bir kere de siz saygı gösterin.

  ha bir de görürsem döverim,söverim diyenler var. yiyorsa bekleriz efendim *

  not: çomar çomar mesaj atmayın oğlum. çöpe attığım izmarit sizden kıymetli. evet izmariti çöpe atıyorum tıs tıs tıs.
 • sigara kullanan birisi olarak desteklediğim yasaklamadır. kamuya açık alanda hiç kimsenin bir diğerine düşük ihtimal de olsa sağlık sorunu oluşturabilecek bir eylemde bulunma hakkı olmamalıdır. bunu kendine hak görüp bi sigaramız kalmıştı dokunmadığınız diyen de ağır gerizekalıdır. üniversitelerde dersten çıkarsın 5 dk lık mesafede 2 gram temiz hava alınacak yer bulamazsın, amfiye girersin leş gibi kokar vs.
 • medeni bir taleptir.

  destekleyenlere saydiranlar olmus, gotumle guldum gercekten.

  bunu duyunca agresiflesip sigarama dokunma tribine giren (ki kimse dokunmuyor zaten, ulke koca bir kul tablasi gibi), fasistler diyen, feministler ya da veganlarla beraber asagilamaya calisan arkadaslar eminim yeri gelince, bizden fersah fersah ileri seviyede uygar ulkeleri ovup, yav ne guzel ehe ehe diyorlardir.

  guzel ulkelerde, guzel insanlarla yasamanin bir bedeli var. hem bu bedeli odemeyi sonuna kadar reddedip, hem de saygili, mutlu bir toplumda yasamayi beklemeyin derim.

  tesekkurler.

  edit: imla.
 • kesinlikle desteklediğim fikirdir. sabah evden çıktığımda soluduğum ilk şey sizin dumanınız olmak zorunda değil. açık havada nefes alamama nedeni resmen.

  biri konuyla ilgili başka bir entride "sigara dumanını soluyacak kadar insanların dibine girmeyin" gibisinden bir şey yazmıştı. sinir olmuştum, içimde kalmış. bir kere burası kalabalık bir şehir (istanbul için söylüyorum, zaten fark etmez, kalabalık olmayan bir yer pek kalmadı), yoksa senin dibinde yürümeye kimse meraklı değil. ikincisi araya 5 metre bile koysan fizik kuralı gereği o duman arkadaki kişiye ulaşıyor rüzgar başka yöne esmiyorsa.

  ülke olarak açık hava kıraathanesiyiz adeta. korkunç. hayatımı etkileyen ciddi bir sorun bu. tiksiniyorum artık, bunu da geçmişte ayda yılda bir de olsa sigara içmiş, sonra tamamen bırakmış bir insan olarak söylüyorum. içtiğim zaman da yolda içmiyordum zaten. bu konuda ekstra dikkat gösteriyordum.

  alerjik astımınız veya benzer bir hastalığınız varsa bu daha kötü etkiliyor, umarım konuyla ilgili bir düzenleme yapılır.

  edit: sağlığıma kastedip, bana solumak istemediğim dumanı zorla solutup sonra faşizmden bahsedemezsiniz.
 • bir sigara bagimlisi olarak destekledigim tespittir. yururken zaten icemem, bir elim orda biri burda, karsidan gelene mi dikkat ediceksin, arkanda yuruyeni mi bogacaksin? gayet anlamsiz bir eylem. dur bir yerde ic iste.
 • sigara kullanan biri olarak; sigara içmeyen faşizmini bir kenara bırakmak suretiyle, sigara içenleri de düşünecek şekilde konacak yasakların destekçisiyim. evet sokakta yürürken sigara içmek yasaklansın ama bu yasaklanırken de sigara içenler için özel alanlar yaratılsın. kapalı mekanlarda sigara içmek yasaklansın ama içecek olan kişiler için de kapı önüne çıkın demekten öte konforlu alanlar yaratılsın. madem ki o kadar demokratız; sadece yasaklamak yerine içenin de, içmeyenin de lehinde çözümler üretilsin. bu o kadar da zor değil bence.
  edit: dalgınlık
611 entry daha