264 entry daha
  • ülkemizde şarttır çünkü bir davranışın benimsetilmesi için önce onu yasak ilan edip cezaya bağlamak gerekir. ilk kez yurtdışında insanların sokakta sigara içmediğini gördüğümde çok garipsemiştim. sigara içme noktaları haricinde harbiden kimse içmiyordu. daha sonraları farkettim ki gittiğim bütün ülkelerde bu durum böyle. yasak yok ama kültür var. nitekim havalimani çevresi, avm çevresi gibi ya da işlek bir cadde gibi sosyal alanlarda boyle bir yasak var.

yıllardır temiz temiz oksijen soluyamamışız ve kimse de hakkını aramamış. bu başlık bile bu sene açılmış. hep beraber şu mevzuyu bi gündem yapsak da rahat rahat nefes alsak.

edit: yazılanları hayretle okuyorum. faşist bile demisler :) günde 3-4 tane ben de sigara içen bir insanım. ama bunu insanların burnuna sokmadan kendi belirlediğim noktalarda yapıyorum. bir çocuk görsem örnek almasın diye istemsiz sigaramı saklıyorum. kişiselleştirip küfür etmenizi eğitim seviyenizle iliskilendiriyorum. şimdilik belirli sigara içme alanları haricinde yolda yürürken sigara içmenin yasaklanmasının gerektiği görüşündeyim.

edit:imla
  • sigara kullanan birisi olarak desteklediğim yasaklamadır. kamuya açık alanda hiç kimsenin bir diğerine düşük ihtimal de olsa sağlık sorunu oluşturabilecek bir eylemde bulunma hakkı olmamalıdır. bunu kendine hak görüp bi sigaramız kalmıştı dokunmadığınız diyen de ağır gerizekalıdır. üniversitelerde dersten çıkarsın 5 dk lık mesafede 2 gram temiz hava alınacak yer bulamazsın, amfiye girersin leş gibi kokar vs.
  • yürürken sigara içenler hava solumaya çalışan insanların havasını ne kadar kirlettiklerinden haberdar bile değiller. hiç olmazsa sigara içenlerde farkındalık oluşması amacıyla kesinlikle desteklediğim yasaktır
  • hivi sihimizi itkiliyi

siktir git ormanda yaşa o zaman.
  • medeni bir taleptir.

destekleyenlere saydiranlar olmus, gotumle guldum gercekten.

bunu duyunca agresiflesip sigarama dokunma tribine giren (ki kimse dokunmuyor zaten, ulke koca bir kul tablasi gibi), fasistler diyen, feministler ya da veganlarla beraber asagilamaya calisan arkadaslar eminim yeri gelince, bizden fersah fersah ileri seviyede uygar ulkeleri ovup, yav ne guzel ehe ehe diyorlardir.

guzel ulkelerde, guzel insanlarla yasamanin bir bedeli var. hem bu bedeli odemeyi sonuna kadar reddedip, hem de saygili, mutlu bir toplumda yasamayi beklemeyin derim.

tesekkurler.

edit: imla.
  • kesinlikle desteklediğim fikirdir. sabah evden çıktığımda soluduğum ilk şey sizin dumanınız olmak zorunda değil. açık havada nefes alamama nedeni resmen.

biri konuyla ilgili başka bir entride "sigara dumanını soluyacak kadar insanların dibine girmeyin" gibisinden bir şey yazmıştı. sinir olmuştum, içimde kalmış. bir kere burası kalabalık bir şehir (istanbul için söylüyorum, zaten fark etmez, kalabalık olmayan bir yer pek kalmadı), yoksa senin dibinde yürümeye kimse meraklı değil. ikincisi araya 5 metre bile koysan fizik kuralı gereği o duman arkadaki kişiye ulaşıyor rüzgar başka yöne esmiyorsa.

ülke olarak açık hava kıraathanesiyiz adeta. korkunç. hayatımı etkileyen ciddi bir sorun bu. tiksiniyorum artık, bunu da geçmişte ayda yılda bir de olsa sigara içmiş, sonra tamamen bırakmış bir insan olarak söylüyorum. içtiğim zaman da yolda içmiyordum zaten. bu konuda ekstra dikkat gösteriyordum.

alerjik astımınız veya benzer bir hastalığınız varsa bu daha kötü etkiliyor, umarım konuyla ilgili bir düzenleme yapılır.

edit: sağlığıma kastedip, bana solumak istemediğim dumanı zorla solutup sonra faşizmden bahsedemezsiniz.
  • sigara kullanan biri olarak; sigara içmeyen faşizmini bir kenara bırakmak suretiyle, sigara içenleri de düşünecek şekilde konacak yasakların destekçisiyim. evet sokakta yürürken sigara içmek yasaklansın ama bu yasaklanırken de sigara içenler için özel alanlar yaratılsın. kapalı mekanlarda sigara içmek yasaklansın ama içecek olan kişiler için de kapı önüne çıkın demekten öte konforlu alanlar yaratılsın. madem ki o kadar demokratız; sadece yasaklamak yerine içenin de, içmeyenin de lehinde çözümler üretilsin. bu o kadar da zor değil bence.
    edit: dalgınlık
  • şimdi şöyle düşünelim. kalabalık bir yolda yürüyorsunuz yanında da çocuğunuz; hemen önünüzde bir adam sigara yakıyor ve tüm dumanı size geliyor. bu durumda yapılacak şey ya karşı kaldırıma geçmek yada beklemek değil mi ? değil tabi ki. çünkü bunlar çözüm değil bekleyince yada karşı kaldırıma geçince gene bir dallama sigarasını yakacak. çünkü toplum içinde sadece kendi zevkleri var ve etrafındaki hiç kimse onun için önemli değil. nerede içelim diyorsunuz bunun için belediyeler kalabalık kamusal alanlarda sigara içme alanları oluşturulabilir, olmadı tenha bir yere geçip ne içiyorsanız içersiniz. kalabalık olmayan bir yerde görgü kuralları gereği etrafınızdaki birilerine zarar vermeyecek şekilde içebilirsiniz. sizin o iğrenç nefesinizi insanlar çekmek zorunda değil. bu arada her kapalı alanda sigara içme yasağı da mantıksız. sigara içilebilen kapalı alanlar olmalı buraya girmek kişinin kendi tercihine bağlı olduğu için herhangi bir rahatsızlık olmaz. açık alanda ben işe giderken senin dumanından kaçmak zorunda değilim.
  • henüz yasak olan yerleri yasaklayamadığımız için çok önemli olmayan durumdur.
  • bankamatik kuyruğunda da içilmemesi gerektiğini düsünerek ekliyorum. ne zaman kuyrukta beklesem hanzonun biri tarafından tıkanıyorum. iki dk içmeyiverin ya da ötede için. astımı olanları da biraz düşünün lütfen.
1035 entry daha
hesabın var mı? giriş yap