şükela:  tümü | bugün
 • bunca yıl yalova'dan gecerek çınarcığa gidip gelmeme ragmen, hatta yalova'daki askeri kampa defalarca gitmeme rağmen, bu kampın hemen yanından girilerek ulaşılan ve daha önce keşfedemediğim için üzüntü duyduğum zamanında atatürk'ün yaptırmış ve dönem dönem içinde yaşamış olduğu köşk'tür. anlatılana göre 1929 yılında atatürk yatı ile yalova sahilinden geçerken kıyıdaki koca çınar ağacını görmüş ve sahile çıkıp kenarında oturmuş, çok etkilendiği için de altına ev yapılmasını emretmiş. 22 günde ev tamamlanmış ve içerisinde oturulur hale gelmiş. ev yapıldıktan çok sonra ağacın dallarından biri eve değip zarar vermeye başlayınca dalın kesilmesi için atatürk'ten izin almaya çalışılmış ancak atatürk izin vermemiş ve evin taşınmasını emretmiş. evin etrafı tamamen kazılmış ve altına tramvay rayları döşenmiş, bu raylar üzerinde ev 4 metre 80 cm doğuya taşınmış.

  daha önceden nasıl olduğunu bilemiyorum fakat şuan rehber eşliğinde ve 1 ytl karşılığında 10 kişilik gruplar halinde ziyaretçiler evin içine alınıyor ve galoş giyilmesi isteniyor. giriş katında salon ve küçük bir oda, banyo ve servis odası var. evin mutfağı olmadığından dışarıdan gelen yemekler servis odasında hazırlanır ve ikram edilirmiş. üst katta ise 2 küçük oda ve bir banyo var. odalardan biri atatürk'e aitmiş, diğeri ise yaverlerine. önde bulunan teras/balkon karışımı yer ise muhteşem manzaraya sahip. orada yaşayan insan yaşlanmaz sanki... hemen sol tarafta duran asırlık çınar ağacı da cabası... rehberin verdiği bilgiye göre ağacın zamanında evi tehdit eden ve taşınmasını gerektiren kısmı hastalıklı olduğundan kesilmiş...

  sonuç olarak o taraflara yol düşerse görülmesi, gezilmesi gereken bir yer, hatıra...
  *
  http://wowturkey.com/…/erinch_ataturkkoskueski2.jpg
 • atatürk'ün çılgın projesi.
 • atatürk'ün kürt, ermeni, alevi vs. diye kaydırdığı hayatların yanında pek lafı edilesi değildir.
 • hemen her gördüğü entrynin altına kürt ermeni alevi diye yazmazsa o günü günden saymayacak olanların da varlığını düşünürsek; değil ırkçılık yaşayan her varlığın yaşama hakkını gözeten atatürk'ün kaydırdığı evdir.
 • bir ağacın dalının kesilmemesi için yerinden sökülüp yürütülmüş köşk. atatürk'ün kafası kıyakmış herhalde.. tam avm'lik yer aslında..
 • atatürk, 1930 yılında, (olasılıkla haziran ayı içinde), bir gün köşke gittiğinde, orada çalışanlar, yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için izin istediler.

  atatürk ise, çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını emretti.

  bu görev, istanbul belediyesi’ne verildi.

  o sıralarda, belediye fen işleri müdürü yusuf ziya (erdem) bey’di.onun direktifleriyle, fen işleri yollar köprüler şubesi sorumluluğu üstlendi. başmühendis ali galip (alnar) bey, yanına aldığı teknik elemanlarıyla yalova’ya gelerek çalışmaya başladı.

  önce, bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılarak, temel seviyesine inildi. istanbul’dan getirilen tramvay rayları, binanın temeline yerleştirildi.santim santim yapılan çalışmalar sonunda bina, temelin altına sokulan raylar üzerine oturtuldu.

  atatürk, zaman zaman bu çalışmaları izliyordu. o günlerde, paris büyükelçisi olan fethi (okyar) bey, kendisini ziyarete geldi. fethi bey, hatıralarında bu ziyaret sırasında köşkte yapılan çalışmalarla ilgili olarak şunları anlatmıştır :

  “...24 temmuz 1930 günü öğleden sonra gazi, beni otomobille yalova’daki çiftliklerini gezdirdi. araziyi, yapılan binaları ve altına kızaklar konarak bir küçük köşkün mevkiini beş on metre değiştirmek için nasıl çalışıldığını gördük. sonra köşkün yanında kurulmuş olan eski sultanlara ait iki güzel çadırın içinde istirahat ettik. çadırların her biri nefis sanat eseri idi. biraz istirahattan sonra, otomobil ile yalova kaplıcalarına döndük.”

  şehremaneti fen heyeti (belediye fen işleri), 7 ağustos 1929 perşembe günü yalova’ya bir gezi düzenledi. bu geziye istanbul’da bulunan bütün mimar ve mühendisler davet edildi. köşkün yürütme çalışması, olasılıkla atatürk’ün isteğiyle, mühendislerin önünde yapılacaktı.

  8 ağustos 1930 cuma günü öğleden sonra saat 15 00 civarında, yürütme çalışması başladı. bu çalışmayı gazi hz. (atatürk), kız kardeşi makbule (atadan ) hanım, vali vekili muhittin (üstündağ) bey, emanet fen müdürü yusuf ziya (erdem) bey, istanbul’dan gelen mühendisler ve gazeteciler izlediler.

  köşkün yürütülme işlemi iki safhada yapıldı.

  8 ağustos 1930 cuma günü, öncelikle yapının teras bölümü ( toplantı salonu olarak kullanılan, üç yanı camlarla kaplı bölüm) kaydırıldı. geri kalan iki gün içinde de, ana binanın raylar üzerinde yürütülmesi işlemi tamamlandı ve bina, 5 metre kadar doğuya kaydırıldı.

  böylelikle köşk yıkılmaktan, çınar ağacı kesilmekten kurtuldu.

  gerçekte, burada önemli olan köşkün yürütülmesi değil, verilmek istenen mesajdı. atatürk, yalova’daki bir çınar dalını bahane ederek tüm kamuoyuna bir mesaj vermek istemişti. yoksa, küçük bir binayı yıkıp, yerine yenisini yapmak çok daha kolaydı.

  kaynak