şükela:  tümü | bugün
 • belki de tsk bünyesinde en çok sevilen emir cümlelerinden biridir. stresi sürekli yüksek irtifada olan mehmetçiklerin avazları çıktığı kadar bağırarak deşarj olmasını sağlar. emrin formatı ise şu şekildedir: 150 kişilik bölük uygun adım yürümektedir ve ugyun adımın verdiği sıkıcılıkla iyice daralmaya başlayan bölük, canlansın diye eğitim subayı ya da çavuş bağırırarak öncelikle sayılacak olan yürüyüş kararını belirtir:

  *- vatan sana canım feda! (bunun yüzlerce versyonu vardır. misal olarak: "yuruyen palet zafere gider", "her asker komando olamaz", "her sey vatan icin", "her türk asker doğar", "şehitler ölmez vatan bölünmez" yada "komando olmak yürek ister" gibi yürüyüş kararlarını gösterebiliriz)

  çavuşun bu nidasına müteakip çoğu askerin yüzünde bir gülümseme görebilirsiniz. sıkıcı tekdüzelik bitecek ve herkes bu ölüm sessizliğinin ardından avazı çıktığı kadar bağırabilecektir. çavuş hafif yavşamış olan bölüğün "patır patır" şekline dönüşmüş ayak seslerini düzenlemek için ufak bir ayar çeker:

  * - soğl - soğl- soğl sağğ!

  yürüyüş kararının heyecanına kapılan bölüğün ayak sesleri anında düzelir... "rap rap rap rap"

  sonra bu en sevilen emir, çavuşun sesinden hayat bulur:

  *- yürüyüş kararı sayılacağk! ( 4 adım es geçilir: "rap rap rap rap"; bu an esnasında bölükte hafif bir endişe vardır. yürüyüş kararı "komando" olarak mı sayılacaktır yoksa sadece yürüyüş kararı mı olacaktır. çavuş iyice sıkılmış bölüğü biraz daha neşelendirmek için bu 4 adımın 2.cisi esnasında tekrar bağırır) komandoooo! (2 rap rap es ve.. ) <caps> saaaağy!!!</caps>

  gaza gelen bölük:

  <caps'in allahı>

  - vatan (rap rap rap)
  - sana (rap rap rap)
  - canım (rap rap rap)
  - feda! (rap rap rap)

  - vatan (rap rap rap)
  - sana (rap rap rap)
  - canım (rap rap rap)
  - feda! (rap rap rap)

  - vatan (rap)
  - sana (rap)
  - canım (rap)
  - feda! (rap)

  - vatan (rap)
  - sana (rap)
  - canım (rap)
  - feda! (rap)

  - vatan sana canım feda!
  - vatan sana canım feda!

  </caps'in allahı>

  bölüğünü ödüllendirmek isteyen çavuş:

  *-afferim bölüğk!

  *- sol!*

  *-canavar bölük!

  *- sol* sol* sol*!

  *- hangi bölük*?

  *- *ekşi sözlük! ekşi sözlük! hey hey hey!

  ...

  bazen de çavuş hayvanlık yapıp çıkan sesi beğenmez ve "olmadı!" diye bağırır. bu durumda bölük hemen akabinde "bidaha!" diye anırarak yukardaki sekansı tekrarlar. "güzel ve rahatlatıcı bir emirdir sonuçta yürüyüş kararı sayilacak. say!" emri. askerliğin tuzu, biberidir. bir keresinde piyade taburunun önünden geçerken "komando adamın amına kor" diye yürüyüş kararı saydırıp piyade tabur komutanına çarpılmam vardır ki o da başlı başına bir entry konusudur. sevilir sonuçta yürüyüş kararları*...
 • acemi birligi boluk komutan vekili iseniz o kadar da eglenceli olmayan eylem. soyle ki, sagini solunu bilmeyen adamlara hem sagini solunu ogretip hemde yuruyus karari saymayi ogretmek sabirisidir. her seferinde yeniden bir yuruyus karari emri vermek yerine "olmadı" dersiniz bolugun "bi daha" tepkisine de "say" dediniz mi isler kolaylasir. cok daha olmazsa verirsiniz istikameti (bkz: istikamet vermek).
 • yemin töreni hazırlığı öncesi uygun adım yürüyüş gösterilirken uygulanan askerliğin eğlenceli olaylarından biri.. yürüyüş kararını saydıran sevgili çavuşun ses tonu çok önemlidir. örnek vermek gerekirse:
  çavuş* : "sol, sol !"
  bölük* : rap rap rap rap*
  çavuş* : "sol - saaaağ !"
  bölük* : "1-2 !"
  çavuş* : " sol- saaaaağ !!"
  b* : "1-2 !!"
  ç* : "1-2!!"
  b: "3-4!!"
  ç: "saay!!"
  b: "1!" -(rap)-"2!"- (rap)-"3!"-(rap)-"4!"-(rap)

  şimdi bu ısındırmayı yaptıktan sonra güzel bi ortam yakalayan çavuş yürüyüş kararını anıra anıra saydırmaya başlar.

  ç: "akan kan bayrak için, yürüyüş kararı sayılacak, saaaaaaağy!!!*"
  b: " akan, kan, bayrak, için!!*"

  ç: aferim !
  b: sol
  ç: aferim !
  b: sol
  ç: aferim takım !
  b: sol sol sol !

  (bkz: askerlikte sağola sol denmesi)
 • askerliğini çavuş veya yedek subay olarak yapacak sözlük yazarları için önemli bir kuralını söyleyelim. önce yürüyüş kararı olarak sayılacak sözcükler (örn: vatan şeref vazife sevgi) söylenir. sonra yürüyüşkararısayılacak (arada boşluk yok, hepsi tek bir kelime gibi) komutu verilir. say demeden önce askerin ayakları kontrol edilir. tam sol ayak yere değidiğinde say komutu verilir. asker hemen saymaya başlamaz. soldan sonra sağı basar, sağdan sonra tekrar solu basmaya başladığı anda saymaya başlar. eğer say komutu sağ ayak yere basarken verilirse arıza çıkma ihtimali yüksektir. eğer bu duruma kalınmışsa, yani arıza çıkmışsa "kes, keeeees" komutuyla yürüyüş kararı sonlandırılıp komutlar tekrardan verilir.
 • buna en bomba örneklerden biri de cumhuriyet kazanımlarımızı hiçe sayan (yov yov yea), ezan dinmez bayrak inmez idi, karı kızdan başka işi olmayan, lüleburgaz'da mukim uzman çavuş'un emriyle bağırmıştık epey sağolsun.
 • içtima alanında meslek kurası ve asteğmen adayı 200 kişilik bölüğe yürüyüş eğitimi verilmektedir. yürüyüş kararı say ve peşinden gelen ifadeler ile (her türk asker doğar, vatan sana canım feda, pim çek bomba at, ne mutlu türk'üm diyene, eğitimde merhamet vatana ihanet vb.) komutanın dediğini yürüyüş kararı tekrar etmeye bölük alışmıştır, tüm askerlik boyunca olduğu gibi yine omurilik devrededir. arada bir beyne başvurulur yine de:

  ......................
  - (komutan böğürür) birrr kiiiiii
  + (bölük böğürür) birrr kiiiii
  - hayırrr, üç dört diyeceksiniz! tekrar, birr kiii
  + üççç dörttt
  - üççç dörttt
  + beşşş altııı (tereddütsüz)
  - beş altı nerden çıktı, adamı deli etmeyin. bir kii diyeceksiniz!
  ......................

  (bkz: askerlikte mantık aranmaz)
 • 15 günlük acemilik sonrasında duyduğumda kusacak gibi olmama neden olan emir. bir de şöyle bir şey var;

  (bkz: ben tek başıma sizden daha çok bağırıyorum)