şükela:  tümü | bugün
 • gemerekte vurulup yakalandıktan sonra hastanede kaçmaması için yatağa prangalanan,ateşler içinde yanarken hiç bir tedavi yapılmayan devrim yolcusu....
 • sevgili babacığım,

  bu mektubu aldığın zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım. ne kadar sarsılacağını tahmin ediyorum. bir-buçuk seneden beri benim yüzümden nasıl üzüntü içinde olduğunuz malûm. bu son olayı da metanetle karşılamanızı sadece dileyebiliyorum.

  babacığım bu olaydan da annemin ve yücel’in senin tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok. bunun için ne kadar metin olursan, hem senin sağlığın için hem de onlar için o kadar iyi olur. elbette ki, yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğlun, bir günde öldürülmesi kolay göğüslenecek bir olay değildir. fakat siz benim ne için, kimlere karşı mücadele verdiğimi biliyorsunuz. ben bu açıdan rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum. sizlerin de bu bakımdan rahat ve huzur içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum.

  babacığım, annemin ve yücel’in senin desteklerine muhtaç olduklarını yukarıda söylemiştim. onları rahat ettirmek için bütün gücünü kullanacağından zaten eminim. babacığım, burada şunu ilave edeyim ki, yücel’in hastalığından kendini sorumlu hissediyorum. yücel için her şeyinizi ortaya koyacağınız konusunda da kuşkum yok. ablamlar için söyleyeceğim; fazla üzülmesinler, olayın sarsıntıları geçtikten sonra normal hayatlarını devam ettirsinler. mehtap’a ne diyeyim... benim için her zaman bol bol öpün.

  babacığım, cezaevinde kalan arkadaşları arasıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. herbirisi oğlun sayılır. dışarda bizler için uğraşan dostlarımı ve dostlarını unutmayacağını biliyorum.

  mektubum burada biterken sizi, annemi, yücel’i, ablamı, aziz abiyi, mehtap’ı hasretle kucaklarım babacığım... sağlıcakla kalın.
 • türkiye'de ençok bulunan ad-soyad kombinasyonlarından birisi.
 • yusuf arslan diye de geçer.
 • türkiye halk kurtuluş ordusu(thko) kurucusu ve önderlerinden.
 • 6 mayis 1972'de deniz gezmiş ve hüseyin inan'la beraber idam edilmiş 3 devrimciden biri.
 • (bkz: yusuf kaplan)
 • dünya tatlısı, çok iyi huylu bir devrim şehidi. islamcı bir ailenin oğlu olarak orta doğu teknik üniversitesinde okurken, bir mitingde arkadaşı ibrahim seven'i döven polislere sille tokat girişen ve tutuklanan canım dostum. marksizm leninizmi okudu, öğrendi ve (doğru ya da yanlış) içtenlikle benimsedi. yusuf, hüseyin ve deniz'in dalgalandırmış olduğu bayrak, işte bu yüzden günümüzdeki komünistten bozma kemalistlerin eline hiç yakışmıyor (diye formattan çıkıverdim işte).
 • yusuf, 1947 yılında yozgat'ın bir köyünde doğdu. ortaöğrenimini dindar ve anti-komünist eğilimlerle, gelenekçi önyargıların güçlü olduğu bir çevrede tamamladı.

  1966'da odtü'ye girdi. bir yıla kalmadan odtü sosyalist fikir kulübü'nün üyesi oldu, dev-genç içinde çalışmaya başladı. bu dönemden itibaren önce hazırlık okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotların ve hemen ardından odtü işgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu. ilk yargılandığı eylem, cia ajanı, amerikan büyükelçisi commer'in arabasının yakılmasıydı.

  1969 yılında arkadaşlarıyla birlikte filistin'e gitti. burada helikopter ve uçak pilotluğunu öğrendi. traktörden helikoptere kadar her türlü aracı büyük bir ustalıkla kullanıyordu.

  1970 yılında kurulan thko'nun kurucusu ve önderlerinden olan yusuf aslan, deniz
  gezmiş'le birlikte nurhak'a dağdaki gerilla grubuna katılmaya giderken, sivas şarkışla'da yaralı olarak yakalandı. sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı. 6 mayıs 1972'de deniz gezmiş, hüseyin inan'la birlikte idam edildi.

  babasina idam edilmeden onceki son mektubunda;
  sevgili babacığım,

  bu mektubu aldığın zaman ben ebediyen bu dünyadan göç etmiş olacağım. ne kadar sarsılacağını tahmin ediyorum. bir buçuk seneden beri, benim yüzümden nasıl üzüntü içinde olduğunuz malum. bu son olayı da metanetle karşılamanızı sadece dileyebiliyorum. babacığım, bu olayda da annemin ve yücel'in, senin tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok. bunun için ne kadar metin olursan hem senin sağlığın için hem de onlar için o kadar iyi olur. elbette ki yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğlun bir günde öldürülmesi, kolay göğüslenecek bir olay değildir. fakat siz benim ne için, kimlere karşı mücadele verdiğimi biliyorsunuz. ben bu açıdan rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum. sizlerin de bu bakımdan rahat ve huzur içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum. babacığım annemi ve yücel'in, senin desteklerine muhtaç olduklarını söylemiştim. onları rahat ettirmek için bütün gücünü kullanacağından zaten eminim. babacığım, burada şunu ilave edeyim ki yücel'in hastalığından kendimi sorumlu hissediyorum. yücel için her şeyinizi ortaya koyacağınız konusunda da kuşkum yok. ablamlar için söyleyeceğim fazla üzülmesinler, olayın sarsıntıları geçtikten sonra normal hayatlarını devam ettirsinler. mehtap'a ne diyeyim. benim için her zaman bol bol öpün. babacığım, cezaevinde kalan arkadaşları ara sıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. her birisi oğlun sayılır. dışarıda bizler için uğraşan dostlarım ve dostlarını hiçbir zaman unutmayacağını biliyorum.

  mektubum burada biterken sizi, annemi, yücel'i, ablamı, aziz abiyi, hasretle kucaklarım babacığım. sağlıcakla kalın.

  yazmistir.. hepsinin yattigi yerler nur olsun..
 • akrabalarına yazdıgı ve aslı muhataplarına teslim edilmemiş olan , babasının ve avukatlarının dinledikten sonra dikte ettikleri mektup:

  yusuf aslan
  bütün akrabalara,
  bu mektubumu okudugunuz zaman artık aranızda olmayacagım.mektubumu senatonun idamlarımızı tastik ettigini ögrendigim anda yazıyorum.şundan emin olmalısınız ki, bugüne kadar davama olan inancım sarsılmamıştır.sehpaya gidene kadar da en ufak bir sarsılma olmayacaktır. ben halkımın kurtuluşu , türkiye'nin tam bagımsızlıgı için savastım.sizler beni tanıyorsunuz.bir yıldan beri bu bir avuç sömürücüler,vatan satıcıları,işbirlikçiler ellindeki bütün imkanlarla bizi dışardan yardım gören, beyinleri yıkanmış,vatan haini,dışardan emir alan,bölücü ,diye tanıtmaya ve halkımızdan bizi koparmaya çalıştılar.bu bir avuç azınlıga göre vatanseverlik : vatan satmak, yabancılarla işbirligi yapmak, nato'yu ve amerika'yı savunmak ,6. filoyu agırlamak, milyonlarca köylünün geçimi olan haşhaş ekimini elinden almak,işçinin grev hakkını engellemek,amerika'ya ve emperyalizme hizmet etmektir. biz bunlara karşı çıktık.bunun için biz vatan haini, onlar yurtsever oldular. bizi bu mücadeleden dolayı, güya adil mahkemelerinde yargılayan ve yine adil kurumları eli ile asacak olanlar bilmelidirlerki . biz halkımızın kurtuluşu ve türkiye'nin bagımsızlık mücadelesi ugruna şerefimizle bir defa ölecegiz.bizi asanlar ve astıranlar ise hergün bin defa ölecekler..

  son sözüm;yaşasın isçiler,köylüler ! yasaşın devrimciler ! yasaşın halkımın kurtuluşu ve bagımsızlıgı için savaşanlar ! yaşasın tam demokratik türkiyenin kurulmasından yana olanlar ! kahrosun emperyalizim! kahrosun faşist koalisyon.
  t. yusuf aslan

  (bkz: dar ağacında üç fidan)

hesabın var mı? giriş yap