• kız olsa fadik sevin atasoy olacakmış herhalde. o kadar benziyorlar ki!
  • bu adam fena halde fadik sevin atasoy' a benziyor.
  • ekşi sözlük tayfasının sevdiği bir adam olmasına rağmen benim gerçekten gıcık kaptığım bir insan.sakızla şak ve şuk nidaları eşliğinde şarkı söylemiyor mu işte o an diyorum ki; "ben buralardan gitmeliyim.kendimi dağa taşa vermeliyim.çimlerde gezmeliyim ki toprak elektiriğimi alsın".
    bir de farkettim bazı arkadaşlarımız kendisine laf söyletmiyor. *
  • önceden brian molkoya benzerken artık bir mustafa cecelidir. bu kadar karizmatiksin neden estetik neden?
  • ya bu adam bi 7-8 sene önce inanılmaz seksiydi. şimdi böyle burnunu yaptırmış, protetez saç taktırmış falan. eski havası kalmamış hiç. abi naptın kendine ya?
  • hem tip, hem de tarz ve hareketler açısından armağan çağlayan'a oldukça benzeyen insan. ağzını çemçük ederek* konuşması, her şeye muhalefet olması ve hoşlanmadığı herkese sahneden ayar vermeye çalışmasıyla bu benzerlik kimi zaman rahatsız edici bir hal alıyor. ancak işin asıl ilginç tarafı, yusuf demirkol yıllardır hep böyle, ve piyasaya armağan çağlayan'dan daha önce çıkmış bir şahıs. merak ediyorum, acaba armağan çağlayan yusuf demirkol'u taklit ederek prim yapmış olabilir mi?*
  • sevenleri hiç kusura bakmasın ama bu kadar beğenilecek neresi olduğunu anlayamadım bir solist(miş adını da sözlükten öğrendim). gruptaki diğerlerinin performansına bişey diyemem - hatta gitarist gayet iyiydi- ama naçizane iki kelam edeyim bu arkadaş hakkında.

hayır biz de the cure, muse, placebo, depeche mode dinleriz severiz; lakin repertuarlarında bu şarkılar var diye bi insana aman süper, çok karizma demek mi gerekiyor acaba? kesinlikle göte göt dediği için değil eleştirim ama raindog hakkında bir sürü iyi şey duyduktan sonra dummy'de izlemeye gitiğimde gördüm ki kendisi gerçekten de itici, şarkıları da öyle aman aman yorumlamıyor. ha belki önceden daha iyiydi, o zaman artık değil.huysuz virjinlik yaparak sağa sola laf atarak pek ala birilerini eğlendirebilirsiniz ama oraya vaad ettiğiniz repertuardan bikaç şarkı dinlemeye gelen insanları eğlendiremiyorsanız problem var demektir. ayrıca mundar demek için bir ciğer arıyorum ama gördüğüm bağırsaktan öte değil.
  • brian molko-fadik sevin atasoy karışımıdır.
  • ilk kez sinema bar'da gördüğümde ıyyyk yaptığım sonra yıllarca hangi barda raindog çalıyorsa oraya takılmamın müsebbibi olan garip solist.
    efendim, kankayla bara gideriz, sinema barın kapı girişindeki o garip sahnede raindog isimli bir grup çalmaktadır ve boynunda otrişiyle yusuf isimli, bana gayet brian molko taklidi gelen bir solistleri vardır. bütün gece "ıyyyk" yaparız. bir hafta sonra bu sefer limon bar'dayızdır. kanka bana şöyle der, "sana bir şey itiraf etmem lazım", ben de ona tam olarak aynı cümleyle cevap veririm. sonra birbirimize bakıp "ben bu adamla çok eğleniyorum" deriz. sonra yıllarca bu adamları izleyip, dans etmeye gittik. hala o an itiraf ederkenki halimizi hatırlayıp eğleniriz.
    yusuf'un sahneden seyirciye sataşmaları malum, ama gündelik hayatta oldukça ağır başlı hatta çekingen diye nitelendirebilecek bir tavır sergiliyordu. sesi öyle muhteşem bir ses falan değil, zaten güzel bile olsa gölge bar'ın süper müzik sisteminde ne kadar ortaya çıkma şansı olurdu, orası ayrı. ama şarkıları gerçekten hissederek söyler, bu da sesi bilmem kaç oktavlık insanlardan daha fazla etki bırakır insanda, hele ki gerçekten sevdiğiniz parçalar çalıyorsa.
    grubun etkili olmasının sebebi kesinlikle yusuf'tu. yoksa süleyman bağcıoğlu gibi insanların çaldığı gruplar veya metropolis gibi damardan iyi çalan grupların yanında raindog'un esamisi bile okunmazdı. ama yusuf gerek konuşması gerek hal ve tavrıyla eğlenceliydi işte.
    bağımlılık yapmıştı bir ara, ama albümlerini almak aklımın ucundan bile geçmedi. sahne şovunda eğlenmek başka bir şey, kendi yaptıkları parçaları dinlemek ve sevmek başka bir şey.
  • “barda izledigin ve aklinda kalan bir vokalist soyle” dense,cevabim olacak olan tek kisidir..hatta ikinci bi isim isteseler saatlerce dusunsem de bulamam..bunun nedeni onunla karsilastirildiklari zaman diger tum vokalistlerin “gorevlerini icra etmek uzere sahnede bulunan kisiler” gibi gorunmeye baslamasidir..diger herkesin adi “x grubunun vokalisti” iken onun “yusuf” olmasinin sebebi budur elbette ki..frontman kavraminin tanimidir yusuf demirkol..seyirciyle iletisim kurma konusundaki becerisinin yani sira -aslinda belirtmeye bile gerek yok- mukemmel bir sese sahiptir..sarki soylemek ve sarkiyi hissederek soylemek arasindaki farki defalarca kez gostermis***,pek cok insanin* aklindan “bu sarkiyi sahibinden mi,raindog’dan mi dinlemeyi tercih ederdim acaba?” gibi dusuncelerin gecmesine bile sebep olmustur..zaman zaman aldigi anlamsiz negatif elestirilerin gozleri sahnede duraganliga alismis olan kisilerce yapildigina inanmakta ve kendi cevremden de basta sevmeyip,bir iki program sonrasinda bagimlisi olan pek cok insan tanimaktayim..kimsenin bu adama karsi kayitsiz kalmasi mumkun degildir cunku..

sahne haricinde ise son derece sicak ve anlayisli bir insan olmasinin yani sira;gerek yardimci olmaya hic bir mecburiyetinin olmadigi insanlara verdigi destekle*, gerek acik sozlulugu,gerek eglenceli muhabbeti,hatta sarhos sacmalamalarina tahammulu ve daha pek cok seyiyle cok sevdigim bir insandir..

sonuc itibariyle bir grubu one cikaran cogunlukla vokalistidir,onu diger gruplardan farkli yapacak en onemli etkendir belki de..yusuf’un ve raindog’un bu kadar yil sonra bile hala adindan soz ettirmeyi basarmasi elbette ki takdire sayandir..yusuf bizim brett andersonimiz,brian molkomuz,morrisseyimizdir..*..onun sahne icin yaratildigi asikardir ve her kosulda bir “vokalist”ten fazlasidir yusuf demirkol..onu digerlerinden farkli yapan da budur..

not: ileften 2005 yilinda mezun olmus duyduguma gore..*
hesabın var mı? giriş yap