şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turk tarih kurumubaşkanı.
  85. yasinda halil inalciki taltif toplantisinda, en kotu konusmayi yapmis insan.
  insan üzülüyor.
 • 16 temmuz 2004 te viyana'da biraraya gelen viyana ermeni turk platformunda turkiye'yi temsil eden heyetin baskanidir. taraflar 2005 yilinda belirlenecek bir tarihte ihtimalle yine avusturya'da birbirlerine o zamanda dek karsilikli olarak ilettikleri en az 100+80 kadar belge uzerinden ermeni soykirimi'ni tartismayi planlamislardir. boylelikle isvicrenin x kantonunun z kasabasinin belediye meclisi coktan bu konuda gorus belirtip karar almadiysa belki de konuyla daha akademik olarak alakali platform tartismalarindan cikacak sonucu beklemeyi iclerine sindirebileceklerdir. ama ayni durumu cografi uzaklik ve diger ozellikler nedeniyle malta nin ve kanada nin cesitli belediyelerinden beklemek safdillik olacaktir.
 • mustafa kemal atatürk'ün eşi latifehanım'ın şahsi evraklarının gizlilik süresinin dolmak üzere olması sebebi ile (zira mektuplar, günlükler vs... turk tarih kurumu'nun kasasındaymış) emin çölaşan'ın gazab oklarının hedefi olmuş insan.
  insan yine üzülüyor.
 • en son kendisini bir konferansa başkanlık edrken gördüm. "hayret" dedim, "halaçoğlu ve bilimsel konferansa başkanlık etmek ha?" şaşırdım. ben kendisinden daha başka şeyler bekliyordum.

  misal, kendisini ttk'nın başkanı olarak "ermeni tehciri ve gerçekler (1914–1918)" gibi bilimsel etkisi son derece az, ideolojik bir üslupla yazılan kitabının benzerlerini bu yıl da yazacaktı. tabii kaynaklarını açık açık ortaya koyamaması da cabası. ya da ttk'daki dört "tarihçi" ile beraber "ermeniler sürgün ve göç" gibi belgeleri umarsıca çarpıtan bir kitap çıkartabilridi. (bkz: ermeni soykırımı/@asc) ancak kendisininin sadece bir konferansa başkanlık ederken gördüm bu kez. umarım vicdan azabından kurtuluyordur -ne diyeyim.

  adet olduğu üzere, tutuklamasından da bahsedelim: "avrpa birliği'ne üye olmayan bir ülke olan isviçre"de tutuklanması ve yargılanması bence yüz kızartıcı bir olaydır. denildiği gibi, tarihe zincirler vurulmaz, karşınızdaki "tarih" habire yalan söyleyen tarih olsa bile... belki, 1915 olaylarının sistematik bir katliam olduğunu kabul eden ama kesinlikle soykırım olmadığını (akçam'dan farklı olarak) iddia eden biri olan şahsım da tutuklanabilirdi ve hiç de hoş olmazdı. halaçoğlu'na "geçmiş olsun" demekten başka yapacağım bir şey yok maalesef.

  bundan sonra tahminlerime göre bilimsel çalışmalarına başlaması yani eski ideolojik ve ajitatif üslubunu terketmesi herkes için iyi olacaktır. ancak yukarıda örneklerini verdiğim gibi, kendisi ermeni sorununa eğildiğinden beri hiç de dürüst olmamıştı. alper görmüş'ün deyimiyle "normal" bir ülkede, bu gibi durumlarda devlete bağlı olan bir kurumun çalışanı bilim etiğine bağlı kalmadığından dolayı disiplin cezası alırdı... ancak olmadı, kendisi hâlâ "saygın" olarak görülüyor -ne acı... umarım ileriki araştırmalarında bunu tekrarlamaz ve ünvanında yazdığı gibi "bilim adamı" olur. ama ben gene de -kendisinin bir atatürkçü olduğunu bildiğim için- sormak istiyorum:

  atatürk'ün "ben tarihçinin belge çarpıtanını, doğru söylemeyenini severim" diye bir lafı mı var?
 • bir toplantıda, açılış konuşmasını yaparken "kürtler dikkat etsinler, ermenilerin başına gelenler onların da başına gelebilir." demişti. türk tarih kurumu başkanı sıfatıyla söyledi bu adam bunları.
  insan nasıl üzülmesin.
 • hrant dink'in cenaze törenine katılanların hangi tip bir örgüte üye olduğunu merak etmiş insan. o gün orada yer alan bir fani olarak cevaplamaya çalışayım. insanlık örgütünü temsilen gelmişti hepsi. her şeyden önce bir insan -ki kardeşimizdi- işyerinin kapısında, sokak ortasında haince vurulmuştu. insan olarak yer aldık. sağımda, solumda, arkamda ve önümdekilerin tümü böyleydi. hepsi o gün için en az yusuf halacoğlu kadar insana benziyordu. yanılmışım.
 • adını da söyleyiverseymiş şu örgütün; ben de merak ettim şimdi hangi tip bir örgüte üyeyim. nasıl bir örgütmüş ki, hiçbir toplantıya, hiçbir başka aktiviteye katılmayan üyesi beni, hiç sorgulamadan tıpış tıpış o gün orada olmaya itmiştir.

  bence haklı; ben de böyle bir örgütün dışında görseydim kendimi, korkardım. içindeyim allahtan, korkum yok!
 • bilim insani kiligindaki ideoloji insani.
 • (bkz: #10614499)