şükela:  tümü | bugün
 • uktecimiz kendisi hakkinda tarihci demis birakmis ama bu, ama bu savaşçı, diplomat, siyasetçi için az gelir. kimkimdir deki yasam oykusu soyle:

  türk siyaset adamı ve tarihçisi yusuf hikmet bayur, 1881 yılında istanbul'da doğdu. türk devrim tarihi konusundaki çalışmalarıyla tanınmıştır.

  son osmanlı sadrazamlarından kamil paşa'nın torunuydu. mekteb-i sultani'de öğretmenlik yaptı. kurtuluş savaşı'nda salihli cephesinde çarpıştı. tbmm'nin açılmasından sonra, 1 ekim 1920'de dışişleri bakanlığı siyasi işler genel müdürü oldu. londra ve lozan konferanslarında türk kurulana danışmanlık etti. 1923'te londra büyükelçiliği danışmanlığına, 1925'te siyasal temsilci olarak belgrad ortaelçiliğine atandı. 1927'de cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği, 1928'de kabil büyükelçiliği, 1932'de ikinci kez cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği, 1933'de manisa milletvekili seçildi ve ekim 1933-temmuz 1934 arasında milli eğitim bakanlığı görevini üstlendi.

  1933 üniversite reformu ile bütün üniversite ve yüksekokullara zorunlu ders olarak konan türk inkılâp tarihini okutmakla görevlendirildi. daha sonra dil ve tarih-coğrafya fakültesi'nde hint tarihi ordinaryüs profesörü oldu. 1946'da cumhuriyet halk partisi'nden ayrıldı. temmuz 1948'de kuruluşuna katıldığı millet partisi'nin iki yıl genel başkanlığını yaptı(1948-50). bu partinin yayın organı olan "kudret" gazetesinin de başyazarlığını yaptı. 1952'de partiden ayrıldı. 1954 ve 1957 seçimlerinde demokrat partiden bağımsız manisa milletvekili seçildi.

  27 mayıs 1960'tan sonra demokrat partililerle yassıada'da yargılanıp hüküm giydi. 1963 affıyla serbest bırakıldıktan sonra siyasal yaşamdan çekildi. türkiye devleti'nin dış siyasası (1934), türk inkılâp tarihi (1940-67, 3 cilt), hindistan tarihi (1946-50, 3 cilt), atatürk, hayatı ve eseri (1963), xx. yüzyılda türklüğün tarihi ve acun siyasası üzerine etkileri (1974), başlıca yapıtlarıdır.

  yusuf hikmet bayur 1980 yılında öldü.
 • ismet inönü'nün cumhurbaşkanı seçildiği oturuma katılan 348 kişiden, inönü aleyhine oy kullanan tek vekildi.

  edit: çeşitli kaynaklarda bu oylamaya dair farklı şeyler okudum, vekil sayısı bile farklıydı. bayur olayı doğru olmayabilir.
 • türk inkılabı tarihi adlı kitabında,
  "1928'de yarbay nihat tarafından türkçeye çevirilip genelkurmay yayınlarınca yayımlanan la guerre turque dans la guerre mondiale (dünya savaşı içinde türkiye savaşı) adlı eserindeki "savaşla ilgili osmanlı kayıplar" tablosu ve "anadolu, bundan maada, vilâyat-ı şarkıye müslümanlarından savaş işlemleri yüzünden, veya mülteci olarak 500.000 ini kaybetmiştir. 800.000 ermeni ve 200.000 rum da katl ve tehcir yüzünden veya amele taburlarında ölmüştür..." kaydını ve yarbay nihat'ın "bizim [türkiye'nin] resmi kaynaklara göre de doğru saymak gerekir." tespitini aktaran kişi.

  (aktaran hikmet bayur, türk inkilap tarihi, c. ııı, kısım ıv, ankara:türk tarih kurumu yayınları, 1991, s.787.)
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyet. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 7.hukumet/maarif vekili/27 ekim 1933/09 temmuz 1934/manisa/chf/8 ay 12 gun/8 ay 12 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
 • cemal granda'nın atatürk'ün uşağının gizli defteri'nde anlattığına göre afganistan'a sefir olarak atanmasının arkasında atamızın içkisine karışması varmış. https://twitter.com/…emal/status/772189032352735232

  "—hikmet bey, ben rakıyı şimdi değil, daha harbiye talebesiyken içerdim. bugüne kadar da hiç. zararını görmedim. diye karşılık verirdi. bayur bunun da altında kalmazdı:

  — muhterem paşam, bugün belki zararını görmediğinizi sanırsınız, fakat yarın göreceksiniz. siz bu memlekete lâzımsınız. kendinize acımıyorsanız bari bu millete acıyın. bu millet sizin varlığınızla kaim... atatürk bu sözleri hep gülümsiyerek karşılardı. fakat bir gün canına tak demiş olacak ki, hikmet bayur yine içkiyi kötüleyen konferansına başladığı sırada birden bire:

  — hikmet bey, seni kabil'e sefir yapalım. git, oraları gör; hatta icap ederse hindistan'a kadar git oralar hakkında bilgi edin... oku, tetebbu et ve ilim getir. bize bu yolda faydalı ol... dedi. bu suretle hikmet bayur'un kabil büyükelçiliğine atanma emri verilmiş oluyordu. bayur birkaç gün sonra ayrılarak kabil'e gitti."
 • üç ciltlik "türk inkılabı tarihi" eseri özellikle incelenmesi gereken nitelikli insandır.
 • sadrazam kıbrıslı kamil paşanın torunu, aynı zamanda ataturk'un en çok sevdiği tarihçilerden birisidir.
 • hindistan tarihi adında 3 ciltlik dev eserin yazarı.
 • türk inkılâbı tarihi adında 10 ciltlik bir eseri vardır.şerafettin turan'ın türk devrim tarihi adlı 7 ciltlik eseri ile beraber cumhuriyet tarihinin başucu kaynaklarındandır.baştan sona okunacak gibi değillerdir. milli mücadele,osmanlı devletinin son dönemleriyle alakalı hemen her konuda size fazlasıyla yardımcı olur.
 • 1891 istanbul doğumlu,tarihçi,siyaset ve devlet adamı.
  sırasıyla milli mücadele döneminde yer almış,lozan'da ısmet ınönü ile birlikte olan kafilede musavir kadrosunda bulunmuş,iki kez cumhurbaşkanlığı sekreterliği görevini ifa etmiş,kabil büyükelçiliği yapmış,daha sonra manisa milletvekili seçilmiş,ıstanbul ve ankara üniversitesi'nde tarih ve inkilap dersleri vermiş,milli eğitim bakanı olmuş,atatürk'ün ölümünden sonra ki yeni cumhurbaşkanı seçiminde ise inönü için ret oyu kullanan tek isim olmuştur.
  ilerleyen dönemde demokrat parti'den tekrar vekil olarak seçilmiş ve gelen bir soru onergesine yaptığı açıklamalar ile beni kendisine hayran bırakmıştır, din eğitiminin modern türkiye'nin geleceği için tehlikeli olabileceğini,
  ilkokullarda verilen din eğitiminin yeterli olduğunu, ortaokullarda okutulan yurt
  bilgisi dersleri ile din derslerinin çelişeceğini, türkiye'de bazı yurttaşların inançlarının müslümanlarınkine uymadığını bu nedenle vicdan hürriyetinin zedeleneceğini ve bu faaliyetin atatürk'ün çizdiği ışıklı yoldan açıktan açığa ayrılmayı yansıttığını dile getirmiştir.
  öz türkçe aşığı birisidir,dinin ve kuran dilinin türkçeye çevrilmesi için caba sarf etmiştir,kendi deyimiyle yabancı sözcükler kullanmak yerine daha önce hiç kullanmadığı bir türkçe kelimeyi bilmek ve kullanmak onu hep mutlu etmiştir,yükselmenin şartının öz türkçe'ye geçiş ile olacağını savunmuştur.
  tarihçi yönü ile döneme ışık tutmuş bir isim,hangisini saysam eksik kalır,gerek osmanlı dönemine ait yakın tarih bakışı,gerek hindistan tarihi ile alakalı tüm perdeleri kaldıran evrensel tarih anlayışı ile tarihe damga vurmuş bir isimdir.
  atatürk ile alakalı çok güzel sözler söylemiş,onun ileri görüşlü bir dahi olduğunu gerek kitaplarında gerek dergi yazılarında bir çok kez belirtmiştir.
  türk inkılabı tarihi adlı eseri yazdığı sırada ara verip,atatürk hayatı ve eseri adlı kitabı yazmaya başlamış bunun sebebi ise -atatürk'ün yakın çevresinde bulunan kişilerin birer birer hayatını kaybettiğini,ve gelecek kuşakların bu işi daha zor yapacakları- düşüncesinden çıkmaktadır.
  eser ile alakalı söylemek istediğim,yusuf hoca atatürk'ün daha çok siyasi ve düşüncelerini ele almış askeri yönüne hiç değinmemiştir,kendisi de bunu belirtmiş ve askeri yaşantısını anlatmayı asker kökenli silah arkadaşlarının yapmasının daha doğru olacağını ifade etmiştir.(ceketin düğmelerini ilikleyip ayakta alkışlanması gereken bir cümle bu)
  ordinaryus profesör yusuf hikmet bayur hakkında en önemli bilgilerden biri ise,nutuk'un yazımında atatürk'ün yanından ayrılmaması ve en büyük yardımcılarından birisi olduğu gerçeğidir.
  saygı ve özlemle.
  ufak bir anekdot,ismet inönü'ye mecliste oy kullanmadığına dair iddia için,kaynak olarak -ne kadar gerçekçi bir kaynaktır bilinmez- gösterebileceğim nokta türkiye diyanet vakfı-islam ansiklopedisi-282'dir.

hesabın var mı? giriş yap