• nazan bekiroğlu'nun kitabından alıntı

  "bir gün züleyha, arkalığına beyaz sümbül dalları işlenmiş tahtırevanıyla geçiyordu kütüphanelerin ve tapınakların kenti olan kentinin sokaklarından.

  görkemli bir alayla geldiğini görenler saygı ve hayranlıkla kenara çekiliyor ve züleyha'ya yol açıyorlardı. zengin ve güçlüydü, en fazla da güzeldi. ve kimse kırmızı gülleri saçına züleyha gibi takamazdı.

  birden bir meczub, ehil arslanları, atları ve arabaları aşarak züleyha'nın tahtırevanının önünde dikiliverdi, yürüyüş durdu. züleyha tül cibinliği* aralayarak bu duraklamanın nedeninin anlamak istedi.

  gözlerini kaldırarak züleyha'nın yüzüne bakmaya başladı meczub, "züleyha..." dedi, "sevindir beni!" züleyha kölelerine meczubun sevindirilmesi için işaret etti.

  köleler mor renkli kadife bir keseyi uzattılar avucuna; ama meczub oralı bile olmadı*.

  "züleyha..." dedi, "sevindir beni, bana gülümse! başka bir şey istemem."

  züleyha bu sesi hatırladı ve yüzüne dikkatlice bakınca, aşkını reddettiği silik bir yığın sima arasından bir zamanların ordu kumandanını tanıdı. usulca gülümsedi*.(...)

  başını önüne eğen meczub sessiz ve sakin geldiği gibi çekiliverdi.

  o günden sonra mısır'ın lisanına "sadaka vermek" anlamına gelen yeni bir deyim yerleşti: züleyhanın gülümsemesi."
 • efsaneye göre yusuf 75, züleyha ise 90 yaşındadır ilk karşılaşmalarında.
 • ''..züleyha yusuf'a bir mektup yazmaya başlayınca yusuf diye başladı, yusuf diye bitirdi. gördü ki, hitaptan öteye geçemedi. anladı ki, aşkın nâmesinde, ser-nâmeden öte kelam yok. ve züleyha'nın lügatında yusuf'tan öte sözcük yok. bil ki, kelamdan da öte sadece ah var, ah ki dünya onun üzerinde durur, gökkubbe onun hararetiyle döner...''
  ''..işte bütün hikaye:kim düştü kuyuya, yusuf mu, züleyha mı? zindan kimin kaderi, yusuf'un mu, yoksa züleyha'nın mı? yusuf ve züleyha yok aslında. hepsi bir, hepsi 0 bir, hepsi tek bir..
  nazan bekiroğlu / (yusuf ile züleyha isimli kitabından..)
 • yusuf köledir, züleyha efendi; yusuf güzeldir, züleyha aşık; yusuf dillere destandır, züleyha dillere düşmüştür çoktan; bıçaklar keskindir, kadınlar meraklı; bıçaklar keskindir, yusuf güzel; etraf ıssızdır, züleyha ateşli; herşey ortadadır, kral çaresiz; zindan karanlıktır, yusuf çaresiz; günler zindandır, züleyha kimsesiz; tanrı birdir, züleyha bilir; rüya kesindir, yusuf bilir; bolluk güzeldir, tutumluluk iyi; kıtlık acıdır, ektiğini biçmek iyi; züleyha yaşlıdır, yusuf kral; züleyha yanmıştır, yusuf aşık; firavun aradan çekilmiştir, aşıklar buluşmuş.
 • yusuf: nasil bir guzelliğe sahiptiki mısır vezirinin hanımını ve o donemin hatunlarini köle haliyle kendine hayran birakti...
  zuleyha: nasil bir aşka sahiptiki kole haliyle bir adami sevdi sevgisini herkeze ilan ettii ilan ettigi sevgisinden sebep sikinti cekti azap etti ettirdi....
  ve bu hikayenin en guzel anlatimi kesinlikle okuyun, gorun, kuyu yusufun kendisine atilmasindan nasil anlatir isdirabini , ayna nasil yanar guzelligin kendisinde yansimasindan , geyik nasil aglar kaninin yalan olan hikayeye karrişmasindan ve ve ve.... nice guzell anlatımlar ve okuyunuz ve(bkz: nazan bekiroglu yusuf ile zuleyha)
 • kitapta teknik bir hata söz konusudur.. kitabın ba$ sayfalarındaki güne$, ay ve yıldızın ini$ sıraları ile kitabın sonlarına doğru olan sıralama arasında karı$tırılma yapılmı$..
 • yusuf ile zuleyha;okunmasi gerekli olan anlatimi sade oldugu,kadar anlatilmak istenileni acik ve net olan ve masalsi anlatimiyla gercek olan hikayenin icine girmenize, idrakine varmaniza muktedir bir anlatim ve kalem gucune sahip nazan bekir oglunun ve turk edebiyatinin klasigi olmaya aday bir kitap.
 • cuneyt arkin'in hz yusuf rolunu canlandirdigi bir filmin adidir.*
 • sinemaya da uyarlanmış olan bu halk hikayesi ( kıssa da diyelim ) , yönetmenliğini türker inanoğlu'nun yaptığı 1970 yapımı bir türk filminin de adıdır. başrollerinde cüneyt arkın ve furuzan adlı bir oyuncu oynar. yusuf'un dillere destan güzelliği / yakışıklılığı artık her ne denirse , cüneyt arkın'ın fiziği ve yüzüyle vücut bulmuştur bu filmde. güzel bir seçimdir.
hesabın var mı? giriş yap