şükela:  tümü | bugün
 • yusuf izzettin, 1857 yılında istanbul'da doğdu. sultan abdülaziz'in oğludur. babası sultan abdülaziz'in intihar ederek ölmesinin geniş ölçüde etkisinde kaldı. kendisinin de, intihar ederek öleceği düşüncesine kapılmıştı. 1 şubat 1916'da zincirlikuyu'daki köşkünün harem dairesinde ustura ile kol damarlarını keserek intihar etti. sultan mahmud türbesine gömüldü. ölümü üzerine veliahtlık, mehmed vahidüddin'e geçti.

  kaynak: http://www.osmanli700.gen.tr/ (siteye girerken dikkat. yüksek sesli mehter marşı çalıyor.)

  bu kişi aslında son osmanlı padişahı olacakmış. babası gibi batı yanlısı imiş. ama ittihatçılara karşı olduğu için de öldürülmüş olabileceği söyleniyor. aynı babası gibi bileklerini ustura ile keserek intihar etmiş yine babası gibi intiharı aydınlatılamamıştır.
 • vahdettin ile kıyaslandığında arada muazzam fark vardır. çok daha dirayetli, otoriter ve siyaset konusunda tecrübelidir. bu özellikleriyle babası abdülaziz ve kuzeni ikinci abdülhamid'e benzer. altlarındaki zeminin kayacağını düşünen ittihatçılar tarafından ortadan kaldırılmış olması çok yüksek ihtimaldir.
 • hayatını, vakti geldiğinde padişah olamayacağı hezeyanı içinde geçirmiş.
  görüp bildiği nüfuzlu kişilerden zamanı geldiğinde kendisini destekleyeceklerine dair imzalı senet istermiş.
  abdulhak hamit'ten de böyle bir teminat senedi istemiş ve istediğini almış, ancak beğenmemiştir. bakınız senette neler yazıyor :

  ey veliahd-ı taht-ı osmani,
  nücumuuvar baht-ı osmani,
  kimseler yok aleyhinizde bugün,
  vehminizden fakat biziz küskün,
  inanın sıdkına bu kimsesizin,
  kimseler yok aleyhinizde sizin.
  gösterin siz bize o her kimse,
  öyle bir şey görüp işittiyse
  lanet etsin babam, annem,
  boş ola zevce-i fakiranem.
  semerat- ı hayatımın yek ta
  göreyim im'dadını hatta..

  izzettin reis, bu manzume-i teminiye'ye rağmen memnun olmaz ve şair-i azamdan ''boş ola zevce-i fakiranem'' dizesini ''talak- ı selase ile boş ola zevce- i fakiranem'' yapmasını ister. abdulhak hamit'i dumurdan dumura koşturur.

  sonra babasıyla aynı şekilde intihar eder.
 • ilber ortaylı der ki kendisini almanlar öldürmüştür, nedeni ise itilaf devletleri ile tek taraflı bir anlaşma yaparak savaştan çekilme düşüncesini yüksek sesle dile getirmiş olması. bu durum osmanlı'nın o zamanki ortağı olan almanlar'in hiç hoşuna gitmemiş.
 • sultan abdülaziz' in oğullarından biridir.

  1857 yılında dolmabahçe sarayında doğdu.
  1916 yılında zincirlikuyu' daki köşkünde ölü bulundu.
  intihar ettiği söylense de, ittihatçıların onu öldürdüğü söylentileri de vardır.

  tema:
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)
 • sultan abdülaziz'in, kardeşi sultan abdülmecit tahttayken doğan oğlu. bir sultan tahttayken şehzadelerden birinin çocuğunun doğması yasak olmasına rağmen, sultan abdülmecit hem kardeşi sultan abdülaziz'i affetmiş hem de yusuf izzettin efendinin öldürülmesini istememiştir.
 • sultan aziz oğlu; bir enver paşa kurbanı.

  --- spoiler ---

  "...şehzade, çanakkale'de harbe katılıyor. hususi bir siperden harp sahasını dürbünle seyretmektedir. yanında başkumandan vekili enver paşa var, kurum kurum. ölümle yüz yüze gelen askerlerimiz - kimdiler? alınyazıları niye böyleydi? alınyazısı mıydı?- canlarını kurtarmak üzere kaçmaya başlıyorlar. bunun üzerine enver, geri hattaki alman mitralyözlerine derhal emrediyor: "kaçanlara ateş edin!"
  yusuf izzeddin efendi dehşete kapılıyor. "sen ne yapıyorsun!" diyor. "bunlar ana kuzusu değil mi?! türk evlatlarını alman mitralyözlere biçtiriyorsun!"
  enver, şehzadenin suratına bir tokat patlatıyor. şehzade tabancasını çekip enveri ayağından vuruyor. başkumandan vekili de mukabil olarak yusuf izzeddin efendi'yi kalbinden vuruyor, öldürüyor.naaşı gizlice istanbul'a getiriyorlar.
  devir o devir ki susmak zorunda kalınıyor.
  öteki söylentilerle bunların hepsinin vahideddin'in yalanları, iftiraları olduğunu iddia edenler varsa da, cinayet kibir dolu enver'e pek yaraşıyor."

  --- spoiler ---

  mel'un/ selim ileri
 • mehmet reşad yerine padişah olması gereken kişi ancak şartlar ve oyunlar bu zatı muhteremin hikayesini intihar süsü verilen bir cinayetle sonlandırmıştır
 • intihar raporunu tutanın enver paşa'nın özel doktoru olduğunu öğrenen sultan mehmed vahidüddin'in kafasında ampül yanar: "ulan yoksa, yusuf izzettin intihar etmedi de ittihatçılar tarafından mı öldürüldü? eğer ittihatçılar padişah olmasın diye onu öldürdüyse, muhtemelen kendi adamlarına otopsi yaptırıp cinayeti intihar gibi göstermişlerdir".
  aslında adlî tıbbın bu tür tarihî adlî vakâları deşen bir dalı da var. mezarı açıp mevta, maktül müdür yoksa müntehir mi şıppadanak anlıyorlar.
 • çanakkale'de harbin en yoğun olduğu vakit birlikleri teftiş ederken, yusuf izzettin efendi askeri disiplinden son derece uzak bir şekilde; askerlerinin gözü önünde başkumandan vekili ve harbiye nazırı enver paşa'ya tokat atar. rivayet edilir ki, enver paşa o an hiçbir tepki vermesede orada bulunan herkes yusuf izzettin efendi'nin son demlerini yaşamaya başladığını anlamıştır. birlikleri teftiş edip istanbul'a döndükleri vakit, enver paşa cezayı keser. veliaht şehzade'nin otopsisinde ise intihar! ettiği belirtilir.