şükela:  tümü | bugün
 • yukarıdaki gayet leziz hatırlatmalara, birkaç detay daha eklemek isterim.

  görüntü itibariyle kütkafa bir adamdır yusuf sezgin. her filminde aynı emanet gülümseme sabittir yüzünde, gözleri her zaman kısık ve ben kendisini bildim bileli aynı, hafif perçemli saç modeliyle var olmuştur sinemamızda.

  eli yüzü düzgün, yakışıklı diye, yeşilçam'ın dini filmlere sardığı dönemde birçok filmde "hz. *.*" olarak rol almıştır. hatırladığım kadarıyla hz. yahya, hz. yusuf, veysel karani canlandırdığı eli yüzü pir-u pak, dini monolit karakterlere örnek olabilirler.

  bunun harici bir de yılmaz atadeniz klasiklerinden ve yine fantastik türk sinemasının en eğlenceli örneklerinden, tamer yiğit, yılmaz köksal, danyal topatan, yıldırım gencer, süleyman turan, erol taş gibi isimleri kadrosunda barındıran "maskeli beşler" filmlerinde "yakışıklı" karakterine de hayat vermiş, bizleri şenlendirmiş ve bir klasikte yerini almıştır.

  küçük ağa dediğimde de kendisini hatırlayanlar mutlaka çıkacaktır. fakat beni yusuf sezgin'den soğutan, ismini bilmediğim bir filmindeki askeri üniformalı halidir. yaşı hayli geçkinken, üzerine giydiği kamuflaj elbisesiyle türk ordusunun kallavi bir neferi gibi durmaya çalışırken, bedenine gayet küçük gelen elbisenin içinde john coffrey'e dönmüş, kemerinin üzerinden pörtleyen göbeğiyle, bütün aksiyon sahnelerini inandırıcılık oranını, sıfıra yaklaştırmıştır.
 • (bkz: umut sezgin)
 • bu ne biçim hayat,kezban,maskeli beşlerin dönüşü,vs. filmlerinde hep yakisikli rolünde olan sanatçımız...
 • trabzon, 1911 - 1981,trabzon
  babası hafız abdullah fehmi (sezgin) efendi amatör bir fotoğrafçı idi. yusuf sezgin, gençlik yıllarında önce sinema ile tanısmıştır. pahte marka 9.5 mm. lik bir çekici ve göstericiden oluşan makine sistemi onun ilk göz ağrısıydı ve çektiği filmleri de kendi banyo ediyordu. 1930-1950 yılları arasında çeşitli sinemalarda fılm makinistliği yapmıştır. ilk fotoğraf makinası, babasının sandıktan bozma düzeneği idi. dükkanlarında fotoğraf makinası,fılm, kart satarken, amatörlerin fılm, banyo ve baskı işlerinide yapıyordu. sezginlerin dükkanı, hangi sebeple olursa olsun, içeri girenlerin fotoğraf konusunda bir şeyler öğrenerek çıktıkları bir okul gibiydi. o, 1959 yılında kurulan trabzon amatör foto kulübü (tafk) ın kurucuları arasında yer alan sezgin, kulübun kapanma tarihine (1979) kadar başkanlığını yürütmüştür. tiyatroculuk yönu de olan sezgin, 1930 yıllarında halkevleri tiyatrosu ile, 1974 yıllına kadar da trabzon amatör tiyatro kulübü'nde oyunlarda roller üstlenmiş, makyözlük
  yapmıştır.
 • fırat dizisinin kötü adamı cem karakterine muhteşem can veren oyuncu.
 • kostümlü filmler hariç, perdede sürekli kravatlı olarak görünmüştür.
 • bir dönem yeşilçam'da sadri alışık'ın pişekarlığını da yapan aktör.

  (bkz: darıldın mı cicim bana)
  (bkz: fıstık gibi)
  (bkz: ali baba ve kırk haramiler)
  (bkz: sevgili hocam)
 • 80'den sonra rol aldığı filmleri/dizileri seyretmeyenlerin kaybı fazla değil.