şükela:  tümü | bugün
1544 entry daha
 • türkiye ligi’nde takımlar genel olarak
  4 büyüklere karşı kapanıp kontra-ataktan gol bulmaya çalışıyor, bu da büyük takımlarda oynayan top tekniği yüksek yetenekli oyuncuların kendini göstermesine yol açıyor.

  eskiden ligimizi oğuz,, alex, sergen, sneijder gibi yetenekli futbolcular domine ederdi. hatta lincoln bile keyfi oynamak istediğinde baya iyi maçlar çıkarırdı. şimdiyse belhanda, ljalic, sosa gibi avrupa’da iş yapamayan az yetenekli topçulara kaldık.

  bu sebeple geçen birkaç yılda yusuf yazıcı bu lig standardının üstünde top oynadığından parladı. ama gördük ki türkiye’de yıldız olmak maalesef fransa ligi standardının çok altında. yusuf’u kaç maçtır izliyorum, ama ne yazık ki yetersiz olduğu açık. bunu görmemek için kör olmak lazım ya da çok duygusal olmak.

  lise takımına alımına alınmış yetenekli ortaokullu bıcır çocuklar gibi. nereye koşacağını hiç bilmiyor, topu ne zaman tutacağını ne zaman pas vereceği konusunda kararsız, kendine güveni hiç yok, pozisyon bilgisi göz yaşartıcı seviyede. kısacası trabzon’da süperstar olarak görünürken lille’de insanın gözünü yoracak seviyede sırıtıyor. belki bunda bizim beklentimizin yüksekliğinin etkisi olabilir ama tam bir fiyasko şu ana kadar.

  geçen yıl onun yerine oynayan ve fransa ligini golleri ve asistleriyle altüst eden pepe 80 milyon euro’ya arsenal’e transfer oldu ama o da premier lig’de sürünüyor. yani fransa’da kral olmak ingiltere’de oynamaya yetmiyor, tıpkı türkiye’de kral olmanın fransa ligi için yeterli olmadığı gibi.

  umarım yusuf fiziken kendini geliştirip pozisyon bilgisini artırır da en azından fransa ligi seviyesinde kalıcı olur. genç türk futbolcuların geleceği için yusuf’un fiyasko olmaması önemli. yoksa 2000’li yıların başına döner ligimiz. o dönemde pek cok futbolcu avrupa’ya transfer olmuş tugay, emre ve nihat dışında pek çoğu oynayamadan geri dönmüştü. bu sebeple avrupa takımları türk oyunculara hep temkinli yaklaştı. şimdi kapı tekrar açılmış gibi duruyor, umarım tarih tekerrür etmez.