şükela:  tümü | bugün soru sor
  • merve kavakçı'nın babası. richardson, texas bölgesinde ismini hatırlayamadığım çok büyük bir camiinin imamı idi, hala öyle mi bilemiyorum. dallas bölgesinde oldukça geniş bir müslüman çevresi tarafından tanınır. ayrıca duyumlarıma göre fethullah gülen'e oldukça yakın bir isim, ki inanmamam için hiçbir sebep bulamıyorum. zira o bölgede bir de gülenci türkevi vardı, sürekli bedava bir şeyler dağıtıyorlardı, yemek falan veriyorlardı. kazara tanıştığım türkler ateist olduğumu öğrenene kadar sürekli beni davet ediyordu. richardson'da yaşadığım bir sene boyunca şahsen hiç gitmediğim için nerede olduğunu bile bilmiyorum. yusuf ziya kavakçı'nın bir şekilde o türkevi'yle de yakın ilişkisi olduğunu biliyorum ama ne tip bir ilişkisi olduğunu da tam olarak bilmiyorum. üzerinden çok zaman geçti richardson'dan taşınalı. orada tanıştığım gülenci gençler kendisine baya saygı duyuyordu. öyle işte.

bir ara amerikalı bir kıza "koyverdin gittin beni" türküsünü söyletmişlerdi hatta o türkevinde, zamanında epey paylaşılmıştı.
    https://www.youtube.com/watch?v=zch1nvt1mru

kendisi hakkında almanca wiki sayfası var.
    https://de.wikipedia.org/wiki/yusuf_ziya_kavakçı
  • bugünkü yazısıyla adeta bir intihar komandosu olmuş..

(bkz: 19 nisan 2018 yusuf ziya kavakçı'nın yazısı)
  • " ‘abd resmi islam sözcüsü’
    yusuf ziya kavakçı’nın “fethullah gülen olma hayali” tesadüf değil.
    zira ömrünün büyük bölümünü abd’de geçiren kavakçı, “abd’li islam” anlayışının temsilcilerinden biriydi. benim yorumum değil, kendisini akit’teki künyesinde “abd devlet bakanlığı resmi islam sözcüsü” olarak tanıttı. anlattığına göre kuzey teksas islam derneği kurucusuydu, dallas merkez camii’nde imamlık yapıyordu. türkiye’de müslümanların zulüm gördüğünü savunan kavakçı, abd’nin islamı himaye ettiğini anlatıyordu. tesadüf mü, kızı tbmm’yi karıştırırken, o teksas parlamentosu açılışında tanrı’nın abd’yi koruması için dua ediyordu. fe-tö liderinin fotoğrafları yayımlanıyor da, 2008 yılının nisan ayında abd’yi ziyaret eden papa 16. benedict’in kavakçı ile buluştuğu unutuluyor. ya da ısna (kuzey amerika islam toplumu) ilişkilerinden kimse söz etmiyor.
    özetle, türban hepimizin gözüne perde oluyor da günlerdir “merve kavakçı’nın akrabaları” diye tartışıyoruz. yanlış söylüyoruz. doğrusu “yusuf ziya kavakçı’nın kızları ve torunları” olacak. ya da “ılımlı islamcılığın türkiye’deki çocukları”. "

barış terkoğlu, "kavakçı meselesi bildiğiniz gibi değil" cumhuriyet, 14 ocak 2019 pazartesi.