şükela:  tümü | bugün
  • kim bu yusuf ziya öğretici bi bakalım;
    https://www.youtube.com/…ogo&ab_channel=darkblack34

redditte açılan ilgili konu;
    https://www.reddit.com/…im_bakanlığının_bütçesinin/

"meb’ın bünyesinde verilen ylsy (yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayları seçme ve yerleştirme) sisteminin nasıl evlere şenlik bir hale geldiğini ve paralarımızın nasıl boşa harcandığını göstermek istiyorum.

bu case study’nin konusu yusuf ziya öğretici, kendisini belki bazılarınız siyaset meydanı’nın “din bilim ve darwin” başlıklı tartışmasından hatırlarsanız. kendisi celal şengör’e evrim hakkında 4 soru sormuş ve sorduğu her sorunun peşinden geçmişte kedicilerin ve diğer tarikatların amerikalı evangelical hıristiyanlardan arakladığı argümanları savunmuştur. profesör şengör, sorulan soruların mantıksızlığını açıklamış ama kendisini evrim konusunda ikna edememiştir.

yusuf o tartışma olduğu sıralarda marmara üniversitesi ilahyat fakültesinde okuduğunu söylemişti. bu kadar bilimden uzak bir öğrencinin şimdi ne yapıyor olduğunu araştırdım, kendisi ylys bursuyla devlet bütçesinden tam 105.000 pound 1.097.972,51 tl ödenekle iskoçya’ya doktora yapmaya gönderilmiş. doktora tezinin konusu ise: “etkili din eğitiminde türk müziğine verilen duygusal tepki üzerine inceleme” evet bu araştırma için sizin ödediğiniz vergiden de pay ayrıldı.

devletin ylsy ile yurt dışına gönderdiği ve benzer paralar harcanan öğrenciler geri dönüp bizim mahalledeki abi taraftarı think tanklerde siyasi çizgi belirleme, politika ve retorik üretme ve bu boş retoriğin altına sözde akademik çalışma ve meşrulaştıracak araştırmalar yaparak laik cumhuriyete zarar vermektedir."
  • ulan çok utandım be. neden ben utandım onu da anlayamadım ama utandım işte. böyle şeyler okuyunca utanıyorum ben, bu işleri yapanlar alınları ak geziyor.

tanım: siyasal islamcıların ülkeyi kendi fantezi bahçelerine çevirmesi.
  • bu ülkede neden bilimsel ilerleme yok kanıtı yukarıda.
  • yusuf'un ilerde voliyi vuracağı ta o videodan belliydi.
    din işinde iyi para var hacu.
    din işine girince milyonlar çerez parası oluyor, milyar ayağına seriliyor.
  • o kadar parayı bana verseler yeni bir din geliştiririm dedirten haber
  • bari tayland taraflarına gitseydi.
    boşa giden paralar.
  • bu paradan ziyade iskoçya’da “din eğitimimde türk musikisinin etkisi” gibi bir lisansüstü eğitimine şaşırdım.

iskoçya’da diyorum bak.
  • 1 milyon tl burs? neden? sırf yusuf adında biri yurt dışında eğitim alsın diye. ülkemizde nice genç kıt kanaat bursla okumaya çalışıyor, ki bunların yarısı geri ödemeli burs, yani milyonlarca genç sonrasında işsiz de olsa bu borcu ödemekle mükellefken nasıl hiç tanımadığım birine 1 milyon tl burs verilebiliyor??

edit: girdiğim entry'de bir bilgi kirliliği mevcuttur, bu husustaki yanlış anlaşılmadan ötürü özür diliyorum. bilgilendirmek için mesaj atan, ayrıntılı açıklayan tüm yazarlara teşekkür ediyorum.

"bahsi geçen bursu(ylsy) almaya hak kazanan öğrencilerden birisi de benim. yapay zeka alanında almanya'da yüksek lisans ve doktora yapıyorum bu burs sayesinde. kurallara ve seçim sürecine de hakimim. bahsi geçen kişinin nasıl seçildiğini bilmiyorum ve bu bursu alan bazı insanların şaibeli seçim süreçleriyle ilgili de internette çokça yazı bulabilirsiniz. ben karşılıksız verilme kısmına açıklık getirmek istiyorum.

burs, hangi devlet kurumu (bakanlıklar, üniversiteler veya maden tetkik arama, trt gibi devlet kuruluşları) adına verildiyse eğitim sonunda o kuruma geri dönüp yurt dışında geçirilen sürenin iki katı kadar zorunlu hizmet ile çalışma şartı var. örneğin ben yapay zeka denince ilk akla gelen devlet üniversitelerimizden biri adına okuyorum ve master+doktora kabaca 5 yıl sürerse geri dönüp 10 sene akademisyen olarak zorunlu hizmet vermem gerekecek ki bu bursu hak etmiş olayım. eğer öğrenci geri dönmezse o zamana kadar kendisi ödenen para döviz üzerinden ve de faizlendirilerek talep ediliyor. 5 sene içinde geri ödenmezse burs için devlete borç senedi imzalarken getirilen iki kefilin mal varlıklarına devlet el koyuyor. yani burada karşılıksızlık yok.

zaten bu program atatürk'ün emriyle hasan ali yücel tarafından ülkeye yetişmiş insan gücü kazandırmak için başlatılmış. bilgi kirliliği olmaması adına entrynizde bu bilgiler ışığında bir edit yapabilirseniz çok sevinirim." - requant
  • "anladığım kadarıyla darwinizmin tutunduğu temel basamaklardan biri de bu", "karbon 14'le bulduk", "önünüzdeki kitap sanırım "türlerin kökeni" midir?" gibi efsanevi önermeler ve soruyla celal şengör'ü köşeye kıstırmaya çalışmış kişinin kullandığı burstur.

celal şengör'den gelen edit: "biraz önceki karbon 14'e döndü bu"...
  • yani ylsy'e ales, not ortalaması ve mülakat ile basvuruyorsun. ales, not ortalaman yüksekse, mülakatta ortalama bir puan alsan bile kazanıyorsun bursu. hâliyle herhangi birisi de bu bursu kazanabilir, yani tvde gerizekalı gerizekalı soru soranlar da dahil. bursun zaten olayı, başarısızlık durumunda parayı faizi ile birlikte odemen ve geri geldiğinde belli bir yerde bulunduğunun iki katı süre ile çalışman. iyi torpili olan biri, boyle riskli bursa başvurmak yerine farklı yerlerden de burs bulabilirdi. o yüzden skandal puanım düşük.

edit: bir de iki tane kefil var. bu gerizekalı eğitimini tamamlamazsa parasını ben ödeyeceğim diyen.

edit 2: aşağıda bir yazar yazmış, ilahiyat kontenjanları kasten arttırılıyor diye. bence de. bana kalsa sadece sayısal bilimlere burs verip gönderilmeli. bu adam hakkıyla eğitimini tamamlasa bile türkiye'ye ne gibi bir katkısı olabilir.

edit 3: o kadar saçma yorumlar okuyorum ki, gözlerim kanıyor. elemanın bir suçu yok süreçte. adam ales puanı almış, okulunu bitirip ortalamayı koymuş. gitmiş mülakata onu da geçmiş almış bursu. mülakat'ın genel puana etkisi yüzde 40. torpili ancak burada yapabilir. ama eğer mülakatı manipüle edecek kadar torpili varsa, o torpili gider, üniversitede kadro açtırmaya ya da kpss'de atanmaya harcar. niye? çünkü burs riskli, kafayı yiyen, intihar eden bir sürü kişi var. bu adam denemiş almış. suç meb denen kurumda. çünkü meb adamın çalışacağı konuyu kontrol etmemiş. iskoçyadaki tez hocasının da işine gelmiş. çünkü türk musikisi hakkında birilerinden öğrenecek bir şeyler bulmuş. yurtdışında okuyan bütün öğrencilere oradaki hocalar türkiye üzerine çalıştırır. çünkü, adam birinci kaynaktan bir şeyler öğrenir. diğer yandan öğrencinin de işine gelir. ana kaynakları bildiği için. bu da aynı durum. burada sorun bu elemanda değil. meb denen kurumda. ayrıca biraz araştırın aq neymiş şu ylsy bursu ondan sonra girin entryleri. ya da araştırmayın aq. biz araştırdık noldu giremedik.

edit 4: eğer kendisi ya da yakınları buraya okuyorsa, kendisine edilen hakaretleri toplayıp bir avukata verip dava etsin. oradan gelecek parayla da mebe parayı geri ödeyip, hayatının geri kalanına da iskoçya'da devam etsin. mis gibi plan. totalde 300 hakaret eden kişi bulsan 3000 liradan 900.000 lira yapar. borç falan kalmaz.