• helikopter bulunmadan once, (bkz: turkler) tarafindan yusuf adindaki bi garibana giciklik versin maksadi ile "helikopter bocegi" ne verilen isim.
 • (bkz: dragonfly)
 • ingilizcesi dragonfly olan bu doğa harikası böcek bizde nedense yusufçuk adıyla anılır. bizim zavallı yusuf dediğimiz bu böcek tam bir canavardır. doğar doğmaz avlanmaya başlar hızı, gücü, sağlam yapısı ve doymak bilmezliği ile tam bir ölüm makinesidir. (ne kadar hareket o kadar enerji ihtiyacı)
  yusufçuğun vücudu, metalle kaplanmış izlenimi veren halkalı bir yapıya sahiptir. buz mavisinden bordoya kadar çeşitli renklerdeki gövdenin üzerinde çaprazlama yerleşmiş iki çift kanat bulunur. bu yapı sayesinde, yusufçuk çok iyi bir manevra yeteneğine sahiptir. uçuşu hangi hızda ve hangi yönde olursa olsun, aniden durup ters yönde uçmaya başlayabilir. veya havada sabit durup avına saldırmak için uygun bir pozisyon bekleyebilir. bu durumda iken olduğu yerde kıvrak bir dönüş yaparak avına yönelebilir. çok kısa bir zamanda, böcekler için şaşırtıcı sayılabilecek bir hıza; saatte 40 km'ye ulaşır (olimpiyatlarda 100 m. koşan atletlerin hızı saatte 39 km kadardır).

  bu hızla avına çarpar. çarpmanın şoku çok şiddetlidir. ama yusufçuğun zırhı hem çok sağlam hem de çok esnektir. zırhın esnek yapısı çarpmadan doğan enerjiyi emerek böceği rahatlatır. ama aynı şeyi avı için söylemek mümkün değildir. yusufçuğun avı, çarpmanın yarattığı şok ile ya tamamen sersemler ya da ölür.
  çarpışma sonrasında ise yusufçuğun en etkili silahları olan arka bacakları devreye girer. uçuş sırasında arkaya doğru kıvrık olan bacaklar, hızla öne açılarak sersemlemiş olan avı havada yakalar. artık sıra çelikten farksız olan alt çeneye gelmiştir. av kısa sürede parçalanarak yenir .

  çok yüksek hızlarda uçarken ani manevralar yapabilen yusufçuğun görme yeteneği de kusursuzdur. yusufçuk gözü, dünyanın en iyi böcek gözü olarak kabul edilir. her birinde 30.000 kadar ayrı mercek bulunan bir çift göze sahiptir. iki yarım küreye benzeyen ve başının yarısı kadar yer kaplayan gözler, böceğe çok geniş bir görüş sahası sağlar. yusufçuk gözleri sayesinde neredeyse arkasında olup bitenleri bile gözleyebilir.

  yusufçukların uçuş sistemi bir tasarım harikasıdır. dünyanın önde gelen helikopter üreticisi skorsky, son modelinin tasarımını yusufçuğu örnek alarak gerçekleştirmiştir. projede yusufçuğun havadaki manevraları da göz önüne alınarak 2000 adet özel çizim gerçekleştirilmiştir. çalışma sonunda yusufçuktan alınan örneklerle skorsky''in asker ve mühimmat taşımak için ürettiği yeni modeli ortaya çıkmıştır.

  250 milyon yıl öncesinden kalma fosillerinden hiçbir farklılık göstermeyen günümüzün yusufcuğu böcekler aleminin tartışmasız kralıdır.
 • yusuf eradam a ogrencilerinin boyunun kisa olmasindan dolayi taktigi isim. eski bir ogrencisi bizim ingilizce goretmenimizdi oradan biliyorum
 • sulak yerlerde yaşar, hayatının larva dönemini su altında geçirir, su altında da etoburdur; küçük balık, kurbağa yavrusu ve başka böcekleri kıskaç şeklindiki çenesi ile yakalar ve yer. lakin kendisi de kurbağalara yem olmaktan kurtulamaz *, kurbağanın yusufçuğu havada uçarken yakalayıp yutması sık görülen bir olaydır.
 • butun bocuklerden korksam da yusufcuktan ( dragonfly) korkmam.. cunku bu bocek turunun seklı ve degısık goruntusu ınsanın korkmasından cok hosuna gıder..
 • rüyamda gümüş renkli olarak gördüğüm ve çok etkilendiğim böcek..aynı zamanda dragonfly filminden de bir okadar etkilenmiştim..hayırdır inşallah...
 • bir afsar timucin siiri;
  " yaşam güçtür
  hele benim gibi biri için yusufcuk
  acılarda bir ölüp bir dirilen
  sevinçlerde hep yalnız
  biri için yaşam güçtür yusufcuk

  suçlu duydum kendimi
  benden uzak birşeyleri özlerken
  bir düşün neydi bana ayrılan
  yalnızca dar çizilmiş yollarda
  sağına soluna bakmadan yürümek

  ben ki taşardım hep
  çılgın seller gibi kendi dışıma
  güç dönemeçleri döndüm soluk soluğa
  aşksa aşk sevgiyse sevgi
  ömür boyu kınandım

  hep korku hep tedirginlik
  önümde hep kurallar
  yazık başkaları gibi olamadım
  çok hırpalandım dağıldım yusufcuk
  yusufcuk yusufcuk yusufcuk"
 • genelde yazlik bolgelerde rastlanan bocuk.
hesabın var mı? giriş yap