şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizler tarafından scimitar hill olarak adlandırılmış olan yusufçuk tepe anafartalar ovalarında bulunan önemli tepelerden biridir.
  yusufçuk tepe konum
  ingiliz kuvvetleri 6 ağustos'ta gerçekleştirdikleri suvla çıkarması sonrası 8 ağustos günü 11. irlanda tümeni topçu atışlarıyla beraber saldırıya geçmiş fakat türk topçu ve keskin nişancı ateşi altında dayanamayarak geri çekilmişlerdi. 9 ağustos sabahı 53. galler tümeni ile, tekke tepe taarruzu için saldırı tekrarlanmıştı. ingilizler tepeyi aldığında türkler karşı saldırıya geçti. gün içinde birden fazla el değiştiren tepe nihayetinde türklerin elinde kalmıştı. 10 ağustos günü tekrarlanan saldırı türklerin mevzilerini güçlendirmesinden başka bir işe yaramadı. yusufçuk tepe güneyindeki ismailoğlu tepesinin alınması için kritik bir noktaydı ve alınması gerekiyordu.
  15 ağustos günü general stopford görevden alındı ve yerine tümgeneral beauvoir de lisle getirildi. general lisle 21 ağustos'ta komuta ettiği 29. tümene saldırı emri verdi.
  yusufçuk tepe taarruzu için hazırlanan ingiliz askerleri
  hazırlık ateşinin ardından 29. tümen yusufçuk tepeye 11. tümen ise ismailoğlu tepesine saldıracaktır. ismailoğlu tepesine saldıran birlik yoğun türk topçu atışları ve karşı taarruzlarıyla beraber püskürtülmüştür (bkz: ismailoğlu tepesi muharebesi). yusufçuk tepe ingilizlerin eline geçmiş fakat ismailoğlu tepesindeki saldırının başarısız olmasıyla türkler burada karşı saldırıya geçerek 29. irlanda tümenini zora sokmuş ve aynı gün içinde geri atılmışlardır. gün sonunda zafer türklerindi. ingilizler için ise başarısız bir saldırının getirdiği ve bir daha geri gelmeyecek olan kayıplardı. saldırıyı komuta eden ve birliğin komutan olan tümgeneral lord longford saldırıda öldürülmüş, cesedi bulunamamıştır. türklerin savunması karşısında ingilizler çaresizce green hill noktasına çekilmişlerdir. türk kuvvetleri yine başarılı bir savunmayla tepeyi kahramanca tutmuştur.
  yusufçuk tepe kitabeleri