şükela:  tümü | bugün
 • hayvanlardan tanrılara sapiens kitanin yazarı tarihçi kudüs ibrani üniversitesinde dünya tarihi dersleri veriyormus..kitabı geçmişten günümüze tarihin ve modern dünyanın sorunlarını anlatıyor ilgi çekici.!

  surdan merak edenler bilgi sahibi olabilir
 • insanların dünyaya hükmetmesini insanların yarattığı kurgusal gerçekliğe bağlar. diğer hayvanlar için yalnızca tek bir gerçeklik vardır: objektif gerçeklik. nehirler, dağlar, ağaçlar vs. vs. fakat insanlık için iki tip gerçeklik vardır. birincisi öteki hayvanlar için de var olan objektik gerçeklik. diğeri ise kurgusal gerçeklik. kurgusal gerçeklik doğada objektif olarak var olmayan bizim kendi yaratımımız olan gerçekliktir. dinler, para, şirketler vs. insanlar bu kurgusal gerçeklik sayesinde kollektif bir dayanışma ortaya çıkarmış ve dünyaya bu şekilde hakim olmuşlardır. yani insanın dünyaya hükmetmesinin tarihi aslında tanrının yaratılmasıyla başlamıştır.
 • coursera'da "a brief history of humankind" isimli dersi veren hoca. maalesef su an dersin sayfasi kapanmis, ileride yeniden acilirsa almakta yarar var. ilginc ve ufuk acici fikirleri var. ted londra'daki konusmasi icin: https://www.youtube.com/…j7wg4dabs&list=wl&index=27
 • az önce ted talksta keşfedip hemen başlığına koştuğum büyük baştır. zaten önceki entrylerde fikriyatına özet geçilmiş. tamamına katılmasam da gerçekliği ikiye ayırıp insanlarla diğer hayvanlar arasındaki farkı buna bağlaması enfes olmuş.

  tanrı ile alakalı söylediği şeyler kendi içerisinde tutarlı olsa da insanı bu yeteneklerle yaratanın bir tanrı olduğunu düşünmek sorunu benim açımdan ortadan kaldırmaktadır. zaten benim inandığım tanrı bu.

  ancaak para, şirketler ve sistemlerle alakalı söyledikleri enfes. kitabına bakılması gerek.

  şuraya da tedxtalks'taki konuşmasını bırakıyorum, dinlenilesi
 • geçen yıl courserada derslerini dinleme şansını bulduğum bilim insanı
 • 1976 israil doğumlu, şahane bir web sitesi olan yazar
 • kafayı siyonizmle bozmuş her şeyi "işte bunnar amariğanın oyunları" diye eleştiren süzmelerin eleştirdiği yazar. tamam eleştirin ama böyle ortaokul ergeni argümanlar çok komik oluyor.
 • ted talks'da oldukça saçma bir konuşma yapmış adam. hayvanlar ve insanların tüm farkını insanların toplu olarak iş birliği yapabilmesi hayvanların ise yapamaması olarak göstermiş. gerizekalılıktan başka bir şey değil.
 • son kitabı hayvanlardan tanrılara, homo sapiens, ile hayvanları ve ekosistemi mahveden ve konforunu düşünen, üstelik tatmin olmayan böylesine bir tanrı’dan daha tehlikeli bir şey olabilir mi? sorusunu soruyor. harari’nin sıraladığı bu soruları, son sürat giden sapiens’ler olarak kendimize sormanın vakti geleli epey oldu.