şükela:  tümü | bugün
  • şoradan izlenebilir.

cüneyd zapsu bağımsız düşünebilen son insan jenerasyonu açıklamasında mealen şöyle demişti: "ben bu davos'a 90'ların başında katıldığımda o zamanlar çocuk olan bill gates "akıllı telefonlar"dan bahsetmişti. dediği çıktı. bugün harari'yi izledim o da yakın zamanda düşüncelerimizin okunacağından, duygu ve düşüncelerimizin hack'leneceğinden ve elit bir grubun köle gibi diğer insanlar üzerinde hakimiyet kuracağından bahsediyor. demek ki sona yaklaşıyoruz."

ben bilmem. harari'nin konuşmasını izleyin, kararı kendiniz verin.
  • teknoloji bu kadar ilerlemesin. lütfen. o gerizekalı futurist filmlerdeki gibi "insan" denen yaratıklar boş beleş pislikler olsun istemiyorum etrafımda. mümkünse orta çağa geri dönelim hatta. ya da dünyanın o halini görmeden geberip gideyim de gözlerim kanamasın.
  • o elit gruba(yahudiler) tanrı izin vermeyeceği için söylediklerinin hiç bir anlamı yok.hitler ,firavun ve daha başkaları da ne planlar yaptı ama tanrı'nın kurallarını hepten hiçe sayan bütün planlar boşa çıkmıştır.
  • en güzel yanı harari konuştuğu için entel kitle tarafından "komplo teorisi ağbi ya" diye kolay kolay geçiştirilemeyecek.
    bu konuşmayla alakalı iki entry: (bkz: #74024492) (bkz: #74024426)
  • keşke çocukken seyrettiğimiz o filmler sadece iki günlük dehşete düştüğümüz tatlı bir olasılık olarak kalsaydı..

en nihayetinde ; insan bunda kendi karar kıldı .
  • --- spoiler ---
    ....düşüncelerimizin hack'leneceğinden ve elit bir grubun köle gibi diğer insanlar üzerinde hakimiyet kuracağından bahsediyor....
    --- spoiler ---

valla bu, türkiye'de şu an var zaten.
    ülkenin yarısının düşüncesi hack'lenmiş durumda, bu insanlar rasyonaliteden uzaklar, 'öl de ölelim' modundalar.
  • “hayatı kolay hale getirme” konusu sanırım homo sapiensin sapiensliğini, 21. yy`da en çok harcadığı konu.

pratiklik, az zamanda, az enerjiyle daha çok şey yapma, özellikle üretimde büyük bir takıntı haline gelmişti sanayi devrimi sonrası. bant sistemi, seri üretim,“lan biz madem çok üretebiliyoz daha çok üretek” düşüncesi büyük buhrana, büyük buhran da bazı görüşlere göre 2. dünya savaşı`na yol açtı. neyse aslında bağlantılı ama (insan karakteri hususunda) konu dağılmasın. bu pratiklik,daha doğrusu homo sapiens`in kurgulama yeteneği, bunun gelişimi,insanlığın katliam gücünü de arttırdı. 1000 askere, binlerce mermiye harcanacak para 1 askerin tek seferde saydıklarılarımızın yapabileceğinden daha etkili şeyler yapmasına, bilim ve teknolojinin atom bombasını üretmesine yol açtı. temelde yine bu “pratiklik”, “hayatı kolaylaştırma fikri.”

mesela hijyen çok önemli bir şey ama bu abartıldığında patolojik noktalara ulaşabiliyor. teknoloji, insan uygarlığı için çok önemli ama gidişat bunun da patolojik noktalara ulaşacağını gösteriyor. harari, konuya antropolojik yaklaşarak belki de en doğru metodu uyguluyor. biz temelde buyuz ve aslında yaklaşımımızda değişen değişecek hiçbir şey olmayacak. 2001 a space odyssey`in ilk 20 dk.sında bahsetmeye çalıştığım durumun özeti çok güzel geçiliyor.
  • davos ne güzel lan. güzel konuşmalar, bilimsel, finansal, sosyolojik tezler, amaçlar. ama en güzeli de, uzun orada değil. baksanıza, nasıl mutlular böyle bir felaket senaryosunu dinlerken bile.
  • (bkz: harari ve mehmet şimşek(bakan) benzerliği)
  • burada akıl tutulması dediğimiz mevzu ileride hack yani organizmamızın algoritmasının çözülmesine gerek yok.