şükela:  tümü | bugün
 • değişik diyaloglara ve olaylara sebep olan terim.

  üç arkadaşın ikisi hararetli şekilde pes oynamaktadır, canı çeken izleyici konumundaki üçüncü arkadaş dayanamaz ve bir el ben de oynasam olur mu der. biz de arkadaşımızı kırmayarak maçı tamamlarız ve ben izleyici konumuna geçerek arkadaşın oyuna dahil olmasını sağlarım. fakat bir problem vardır, bu üçüncü arkadaş pes ve fifa gibi oyunlardan zerre çakmamaktadır ve bu sebeple kendisine barcelona verilmişken karşısına ilginç bir takım seçilir. olaylar gelişir;

  pvfgozça*: topu x ile kapıyorduk değil mi?
  pvfgoaka*: evet aynı zamanda x ile pas da veriyorsun..

  on saniye sonra pvfgozça bir şekilde kendini ceza sahasına ilerlerken bulur;

  pvfgozça: şut nasıl atılıyordu? şut nasıl atılıyordu?
  pvfgoaka: ka..
  ben: yuvarlak kareye bas! yuvarlak kare!

  pvfgozça birkaç saniye kolun üzerinde yuvarlak kareyi ararken değişik kombinasyonlarla bir şeyler yapar ve imkansız bir gol atar.

  bu sırada bizim kısa süreli gülme krizimiz pvfgozça tarafından atılan gol ile kesilmiştir.

  kısacası budur yuvarlak kare. imkansız gibidir ama değildir, vardır ama yoktur. hatta tam olarak;

  "böyle bir şey yok. ama olabilir de"dir. pvfgozça tarafından sisteme vurulmuş bir darbedir. ezilenin yanında olmaktır yuvarlak kare!
 • dairenin kareden elde edilebildiğini kanıtlayan terim.

  efendim kenarı 2br uzunluğunda karemizi alıyoruz. bu karenin birbirini taki peden kenarlarını tam orta noktalarında birleştiriyoruz. ilk elde ettiğimiz şekil kenarları 1 birim uzunluğunda olan bir eşkenar sekizgen. bu işlemi sonsuza kadar uyguladığımızda 1br yarıçaplı bir daire elde ediyoruz. ya da buna benzer bişeydi emin olamadım şimdi. ama böyle olması lazım.

  unutmayın ki her yuvarlak aslında bir karedir ama her kare yuvarlak değildir. zaten dünya delikanlı olsaydı yuvarlak da olmazdı.
 • tersi de mümkün...

  gecen gün izlediğim bir yemek programında anlatıcı kadın basbayağı kare şeklinde bir çember kullandı cheescake yapmak için. çember demeseydi de ne deseydi diye çok düşündüm sonra.
 • başlığı 2001 yılında açılmış olduğuna göre bir zamanlar böyle bir şey vardı belki de. yoksa olmayan bir şey hakkında başlık açılmazdı herhalde.