• platon zamanından beri süregelen ilginç bir davranış.
  • 1. kare seklinde kutu üretmek, daire seklinde kutu üretmekten daha ucuzdur. stoklamasi da daha kolaydir.
    2. pizza (tavada yapilmis amerikan tarzi sikindirik kalin pizzalardan söz etmiyorum), hicbir zaman tam daire seklinde olmayacagi icin onu o daire seklinde bir kutuya yerlestirmek sorunlu olacaktir.
    3. köselerdeki bosluklar sayesinde pizza dilimlerini kare kutudan almak, kalip gibi daire kutuya yerlestirilmis pizza dilimlerini almaktan daha kolaydir.
    4. yeryüzündeki yillardir bu isi yapan milyorlarca pizzacinin bir bildigi vardir.
  • bize herşeyin kusursuz olmadığını gösterir.

hadi yaradılışçılar bunu da açıklayın.
  • çaktırmadan geometri dersi vermeye çalışanların bir oyunu. ama kesinlikle montaj kedisidir bu.
  • optimizasyon biliminin her detayı hesaplayarak ürünün, üretim-dağıtım sürecinde; kârlılığı, maximum seviyede hacim, ve minimum seviyede atıl alan kullanımı olarak belirlemesi. kısacası işte bunlar hep bilim.
  • hamuru açarken çevirirsin daire olur
    kağıtı katlarken düz kesersin kare olur
    pizzanın son kesilmiş dilimi üçgen değil bir çember objesidir
  • üçgen pizzayı kare şeklinde kesip yuvarlak kutuya koymak zor olacağı için bu yöntem seçilir.
  • bak şimdi kardeşim, annenden örnek veriyorum

hamur açıyor mu açıyor, yuvarlak mı açıyor yuvarlak açıyor
    sonra onu nasıl dilimliyor, ortadan keserek di mi, aynen ortadan bölmeye başlıyor
    bir anda üçgen dilimlerdne oluşan kat kat hamur ortaya çıkıyor mu, evet çıkıyor
    çıkan üçgen dilimlerin içine lor peyniri koyuyor mu koyuyor
    onları güzelce yuvarlayıp kalın bir puro haline getiriyor mu, evet
    oha hem de üç boyutlu oldu, bak burası pizzada bile yok.

sonra bunu güzelce yağda pişiriyor mu, pişiriyor.
    daire, dikdörtgen farketmez tepsilere, tabaklara koyuyor mu, koyuyor.
    mis gibi kızarmış bir sigara böreğini afiyetle götürüyor musun, ebesini bile belliyorsun hem de...

nooldu, yuvarlak hamur, üçgen kesim, rulo haline gelmiş dilimler...aha üç boyutlu hale bile getirdi annen...

hiç bunu sorguladın mı da kalkmış yılların esprisini yapıyorsun burda?

aha mağara bu tarafta
  • rögar kapaklarının hep yuvarlak olmasıyla aynı sebeptendir.

kullanışlılık.
hesabın var mı? giriş yap