şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dandik dijital fotoğraf makinelerinden sosyal ağlara kadar her yerde kullanılan nasıl olduğunu hiç anlamadığım teknoloji. önceden yüzün kime ait olduğunu tespit edemiyordu bu aletler ama kadrajdaki insan suratlarını seçebiliyordu. en son facebook'a fotoğraf yüklerken sistem suratları hem seçti hem de tanımladı ve "bunların hepsi aynı insan, bir anda taglemek ister misin" diye sordu. *
  (bkz: minority report)
 • ilk olarak geliştirenin picasa olduğunu zannettiğim teknoloji. zira "tag" olayı da kendisinden alıntıdır.

  zükenberk feyz almaya devam ediyor.
 • yeni nesil kapı anahtarı. face ıd.

  10-15 bilemedin 20 cm mesafeden algılayıcı panele bakıyorsunuz.

  1-2 bilemedin 3 saniye içinde kapı açılıyor.

  saç-sakal uzatmak ya da kestirmek tanınmaya engel değil.

  tanıma sınırı kaşın biraz üstünden başlıyor.

  alt dudak hizasında sonlanıyor.

  tanıma sürecinde paneldeki küçük ekrandan kendinizi görebiliyorsunuz.
  (isviçreli bilim adamları canımız sıkılmasın diye yapmışlar)

  cihaz karşısında abartılı gülününce ya da ağzınızı açınca falan cihaz tanımıyor.
  (cihaz laubalilikten hoşlanmıyor)

  (bkz: azper)
 • android cihazlarda ekran kilidini açmak için kullanabileceğimiz bir başka sistem, fakat biraz rastgele hoş beş* sitelerinde takıldığında insan anlıyor ki ihtiyacımız olan yüz tanıma değil çük tanıma sistemi. tanısın çükü de gözümüze sokmasın rahat nefes alalım otuz saniye.

  (bkz: pipisiz internet projesi)**
 • haar training ile üretilen xml outputun içindeki patternı her frame'de aramayla yapılır. facebook'un yeni yüz tanıma teknolojisi biraz daha aşmışıdır.
 • özellikle güvenlik sistemleri için geleceğin önemli teknolojilerinden biri. güvenlik sistemleri dışından bir çok robotik alanda, akıllı ev sistemlerinde kullanılacak. belki de etik olarak görülmeyen bir çok alanda da kullanılabilir. örneğin kimin nerede olduğunu dakika dakika sunucuya ileten bir sistem düşünün, böyle bir teknolojiyi istediği şekilde kullanabilen biri insanları istediği şekilde izleyebilir, takip edebilir. bir de üzerine yapay zeka eklersek (bkz: person of interest) gerçek olacak gibi.

  peki bir insanın yüzü nasıl tanınır, etkenler nelerdir ?
  şuan ki tanıma algoritmalarında en önemli etken fotoğraf açısıdır. iki vesikalık fotoğraf çok rahat karşılaştırılabilir fakat hafif yandan çekilmiş bir fotoğraf tanıma yüzdesini önemli ölçüde değiştirir. bunun dışında görüntü kalitesi, sakallı veya sakalsız olmak, gözlük takıp takmamak gibi bir çok etken vardır.

  "mühendisler bu etkenleri aşmak için neler düşündü ?" dersek şöyle açıklanabilir;
  insan yüzünün görünüşü zamanla bize göre bir çok değişime uğrasa da biyolojik olarak çok az değişen özelliklerimiz de var. bu doğrultuda ilk aklımıza gelen göz oluyor. bildiğiniz gibi göz irisinden farklılığı tanıyabilen teknolojiler var fakat bunu yüz tanıma sistemlerinde kullanmak o kadar kolay değil. bunun dışında kemik yapımız 18 yaşından sonra çok az değişime uğruyor. peki bu adamlar bir fotoğraftan kemik yapısını nasıl çıkartıyor ? o da şöyle;

  resimden aldığımız verilerle bir sanal gerçeklik oluşturuluyor. ardından belli tahminlerle bütün kafa yapısı üç boyutlu olarak tanımlanıyor. iki kafayı(yüzü) böylece karşılaştırabiliyoruz. sakal, gözlük, makyaj gibi etkenleri bu yol ile bir anlamda egale etmiş oluyoruz fakat tabii ki tamamen göz ardı etmiyoruz. sonuç olarak çok küçük bir veriden çıkarttığınız en küçük sonuç bile önemli.

  bu teknolojide dünyanın en iyilerinden biri japonya' daki ayonix inc. firması. kurucusu ve şuan ki ceo' su ise türk bir akademisyen sadi vural.

  edit: imla
 • ismini vermeden , dünya devi bir firma ile bu konuda turnike geçiş sistemi çalışmamız oldu . her şey harika etkileyici ama en büyük problem tek kamera ile derinlik ayarlaması yapamadıklarından insan kafası büyüklüğünde bir resim ile sistem aşılabiliyor.
 • ciddi güvenlik gerektiren hiç bir yerde kritik bir aşama olarak kullanılmaz; genellikle yardımcı bir sistemin parçasıdır. (kim nereye girebiliri belirlemek için değil kim nereye girmişi gözlemlemek için).