• enteresan durum.
    gerçekten enteresan.
    dedemin babası bu devleti kurmak için canını verdi.
    onun oğlu hem canını hem de sonuna kadar vergisini verdi.
    babam aç kaldı. iki yıl askerlik yaptı. haksız yere hapis yattı. on yıllar sonra haksız yere yattığı ispatlandı. özür bile dilenmedi. yani devlete hem parasını hem özgürlüğünü verdi.
    sıra bana geldi.
    devlet, maaşımın çoğunu alıyor.
    ürettiğim her eserde, henüz eser ortaya çıkmadan kendi payını alıyor.
    güvenlik diyor. oturduğum sitenin güvenliğine ayrı ücret ödüyorum.
    sağlık diyor. gittiğim her hastane için ayrı, her ilaç için ayrı bir para veriyorum.
    eğitim ücretsiz deniliyor. bir üniversite yurdunda kalmanın aylık ücreti yaklaşık bir asgari ücret. kitap, kültür ve herhangi bir etkinlik için bütçe ayırmak allah'a emanet.
    en pahalı benzini kullanıyorum. yetmiyor, devlet yol yaptım diyor, yaktığım benzinin beş katı kadar yola para veriyorum.
    bir araba alıp iki tane de ona alıyorum.
    yediğim gıdadan, kullandığım elektrik ve internetten, şundan bundan bahsetmiyorum. afet ve deprem vergilerine girmiyorum.

bütün bunlar günü kurtarmak için mi toplandı?
    bugün hala atatürk döneminde yapılmış raylı sistemleri kullanıyor, onun kurduğu fabrikaların ürünlerini yiyorum.
    bunların maliyeti ne kadar olmuş olabilir ki, yüz yıl sonra bile hala kar elde etmeye geçememiş olsunlar.
    yetmedi. bu fabrikalar zarar ediyor dendi. sattınız.
    tamam. hadi öyle olsun. o para nerede, sayın devlet onunla idare etsene halkını.
    yok. yok. yok.
    birilerinin altında yüzlerce araç, ve bin yıl yetecek kadar altın ve para. devletin ise, halkını sadece bir ay besleyecek birikimi, parası yok.
    dedemin dedesinin dedesinden bu yana her kim yemişse,
    haram olsun.
    haram olsun.
    haram olsun.
  • allah'la işi olanın alacağı çok olur, devletle işi olanın vereceği çok olur. -polat alemdar
  • suriyeli veya somalili olmadığımız içindir.
  • yüz yıl değil, ''18 yıl'' olacak onun doğrusu.
  • ötv denen, 17 ağustos 1999 depremi sonrası çıkarılmış vergiye içerleyemeyen bir halkın sorgulamaması gereken besleyememe durumudur.

dünyada verginin vergisini alan bir tane devlet var ve o da bu necip millete nasip oldu. en "eyy x ülkesi, büyümemizi durduramayacaksın" diye sallayanı bile halen ötv'nin yüzü suyu hürmetine ayakta kalabiliyorsa asıl burada sorun görülmesi gereklidir.

ama bizim memlekette insana "seven", deveye de diken yaraşır.

çok da şey yapmayın.
    o ihtiyat akçesi ne oldu hakikaten?

ek: ötv, avrupa birliğine uyum yasaları nezdinde kabul edilse de, son fasıllardan birisi olmasına rağmen en önde kabul edilen vergi kalemidir. 99 depremini bilmeyenler için arşiv sadece istatistik verebilir ama olayın çıkışı, bedelli askerliğin var olması falan hep aynı hikayenin ürünüdür. devlete sıcak para girdisi sağlamak. o tarafa göz gezdirirken bu derin yarayı hatırlayın, sadece istatistiklere, tarihlere bakmayın.
  • demek devlet size bakhmir ha! vah vah.

kınadığınız şeyi yaşamadan ölmezsiniz iddiasını doğrulayan bir serzeniş.
  • bunu yapan gelişmiş ülkeler de dahil var mı acaba? onların yapmadığını bizimkilerden beklemek fazla değil mi acaba?
  • bazı yurttaşların gayet haklı serzeşi.
  • paracıklar paracıklar toplamak kolay da dağitmak öyle olmuyor demek ki !
  • "devlet gemiye halk da suya benzer. gemiyi taşıyan sudur ama gemiyi deviren de sudur."

konfüçyüs
hesabın var mı? giriş yap