şükela:  tümü | bugün
  • gabriel garcia marquez'in meşhur yüz yıllık yalnızlık romanını okurken, karakter isimlerinin karıştırılması durumudur.

efendim bu kitabı okurken bir kere bile hangi karakterin kim olduğunu karıştırmamış olan bilge kişiler övgüye layıktırlar. dönüp dolaşıp aynı isimlerin farklı varyasyonlarının kullanıldığı romanın karakterlerinden bazıları şunlardır:

jose arcadio buendia
    jose arcadio
    arcadio
    jose arcadio segundo
    jose arcadio 2
    aureliano buendia
    aureliano jose
    aureliano segundo
    aureliano
    amaranta
    amaranta ursula
    remedios moscote
    remedios
    reneta remedios
  • kitabı yarıda bırakma sebebimdi. iyice kafam karışmıştı ve sülaleler iç içe girmişti.
  • okuduğum zaman kendimce bir sistem geliştirdiğim için bulaşmadığım eylem. karıştırmadım efendim

sistemin neydi diye sorsanız benim de anlamam için kitabı baştan okumam lazım. ne biçim kitaptı yahu.
  • amacına ulaşmışlık içerir. uzuuun uzun anlatanı çıkacaktır elbet ya özetle "bu topraklarda insan gelir geçer, adı x oluy y olur lakin kaderi aynıdır. insan doğası değişmez. tarih tekrar eder..." demeye de getirir.
  • güzel remedios vardır romanda. ona gelince herşeyi unuttuğum için problem yaşamadım ben. yine de kitabın başındaki soy ağacını kafası karışan için koymuş üstad sağolsun.
  • secondo ikinci anlamına geliyor arkadaşlar, ben bu mantıkla devam ettim ve pek zorlanmadım. ama güzel remedios çarşaflarla birlikte uçup gittiğinde beynen epeyce zorlanmıştım.
  • marquez'in kimi zaman başa bela tatlı tarzıdır. diğer eserlerinde de bu karambole hale düşmeniz mümkündür. önerim bir kâğıda soy ağacını çıkarmaktır. meslekleri, yaşları, konumları v.s.
  • bir ursula vardı: koca bir asır yaşadı, yedi ceddini gördü bu kadın. elinden ne arcadio'lar ne aureliano'lar geçti. bence hala yaşıyor bir macondo'da bir yerlerde.

nesilleri karıştırmamanın tek yolu kitabı bütün halinde okumak. yani ele alındığı zaman aralıksız bir 70-100 sayfa okumak lazım. bir iki günde bitirin işte.
  • bir arkadaşımın sağ ele kitap sol ele soy ağacını alıp tenis maçı izlercesine bir sağa bir sola bakma çözümünü önerdiği sorunsal.
  • karıştıranları anlamadığım durumdur. kitabın başında karmakarışık bir soyağacı koymuşlar ki okumadan bi inceledim bir daha açıp bakmışlığım yok. karakterleri karıştırmak mümkün değil zira her birini farklı bir şekilde adlandırıyor. ne bileyim aynı isimden iki kişi hala hayatta ise* ve kitapta bahsedecekse birini sadece ilk ismi ile yazarken diğerini iki ismi ile yazıyor. yani o kadar zor değil. bana zor gelmedi. hatta daha sonra kitabı okuyanların yorumlarını okuduğumda böyle bir sıkıntı yaşadıklarını görüp kitabı bırakmış olmalarına çok şaşırdım. sanırım biraz dikkat meselesi.