şükela:  tümü | bugün
  • ikinci sezonu birinci sezondan çok daha güzel olan netflix dizisidir. izlemeyenlere tavsiye ederim.
  • distopya içeren konuları çok seven biri olarak başarılı bulduğum ve keyifle izlediğim dizi.

--- spoiler ---

fernando beyinsizi varken ezequiel'in ölmesi sağlam ters köşe oldu bana. mişelleyyyy diye süreç'ten attırdı kendini şimdi de rafael'e hakaret ediyor. hayır, bu zekayla nasıl hayatta kaldı daha önemlisi testleri nasıl geçti hayret ediyorum. umarım 2. sezon bittiğinde ölmüş olursun fernando.

--- spoiler ---
  • dizinin brezilya'da çekilmiş olması ayrı bir anlam taşıyor. yoksulluğun çok yüksek olduğu bir ülke. orta sınıf neredeyse yok derece de az. hoş biz de o yöne doğru gidiyoruz.
    diziye gelince ilk sezon bitti hatta dün 2. sezon ilk bölümünü de izledim. spoiler vermeyeceğim yeterince verilmiş. gerçekten çok akıcı bir dizi. izleyin, pişman olmazsınız.
  • cok kisi tarafindan bilinmemesi gereken yapim. ne gerek var her izlediginizi baskalarinin da izlemesine, size kalsin iste. kesfetmissiniz, ortamlarda hava atin ne diye yayiyosunuz. geymoftrons gibi volkinded gibi sitrenciyr tings gibi vestvörld gibi olcak sonra. ceviri savaslari falan donecek ustune, birileri cikip bok atacak, hic bir siki begenmeme timi gelip dizinin dibinin dibinde kalmis bir cekim hatasi, bir mantiksizlik, dikkat cekmeyen bir kotu oyunculuk falan bulup seyir zevkimizi piç edecek. yapmayin agalar. sessiz sakin izleyin.

ayrica hunger games esintisi var diyenlere guldum. maze runner izlemeyenler kendini nasil da belli etmis hunger games diyerek. heheh.

diziyle ilgili genel elestirim olumlu. cok fazla mantik hatasi, cok oyle kor goze parmak cekim hatasi yok bence. konu da izledigim kadariyla tutarli ve merak uyandiriyor. genel olarak iyi bir yapim gibi duruyor yani, bu tarz dizileri sevenler bakabilirler.

not. ytd.
  • iki sezonu da bitirdim geldim. bir çok mantık hatası dışında en azından ana konu güzel. sevdim. sanırım 3. sezon olmaz.
    ama keşke olsa..

--- spoiler ---

şimdi ilk sezon için konuşalım.
    izlerken hep aklımda şu soru vardı nasıl bunlar bu hale geldi? 2. sezon gösterdi rahatladık.
    seçim olayı çok güzel, zekayı iş birliğini önemsiyorlar. hırslı olmayı ama zarar vermeden kabul ediyorlar.
    1. sezonda anlıyoruz ki açıklar da çocuk yok en genci 20 yaşında süreçten geçenler. hatta karada çocuğu olanlar bu çocuklardan vazgeçiyor. benim için en büyük fedakarlık bu geldi.
    fernandoya yapılan tabii haksızlık ama kendi testinden de geçemiyorsa bir zahmet kalsın.
    michelle dava adamı değil. sadece kendi davasına inanıyor (ileri de daha net görüyoruz bunu)
    rafaello canım buraya bir not bırakmak istiyorum allahım bu ne yakışıklılık. nasıl tatlısın sen. konumuza gelirsek işte tam bir dava neferi, görev adamı.
    ilk sezon bir çok kişiye haksızlık yapıldı dedirterek bitti. asıl bomba 2. sezondaymış meğerse.

açıklar nasıl kurulmuş ilk önce onu anlattılar. zaten üçlü ilişki mi döner allahasen bir yerde kıskançlıktan patlar diyordum ki insanlık adına ayrılmışlar.
    ölen 3. kurucu kıyamam nasıl iyi biriymiş. açıklarda yaşamayı en çok hak eden kişi bence o. çünkü hırslı değil. diğerleri sırf inat ve hırs uğruna hem sevgililerini öldürdüler hem de binlerce kişinin sonu oldular.
    ama mantıksız değil mi karadaki elektrik hattını komple iptal et 100 sene boyunca bir daha gelişemesinler. hiç mi karada mühendis yokmuş onu geçtim tekniker de mi yokmuş? orada biraz sıçmışlar. her şeye en baştan başlayabilirlermiş. kaos da çıksa, her şey bitse de en baştan başlanabilir.
    sonra 20 yaşına gelene kadar doğru düzgün eğitim almayan insanlar sonra açıklarda teknoloji dehası kesiliyor. bu da saçma.

alvareslere gelmek istiyorum bütün sülalenin süreçten geçtiği bir aile. bir kere bunlar nasıl zengin? açıklara giden para mı yolluyor hizmetçiye? o komutan olan kadın nasıl ruhsuzsun sen? senin çocuğun şerefsiz süreç yüzünden sakat kalmış, hak etmiyorsun diyorsun (neden türkler bu diziyi çekemez tam bu noktada ayrılıyor, çocuğumu o hale getirenleri yakarım ben) ayrıca biz de torpil kesin dönerdi. süreçte kopya verilirdi içeri de ki ailelerin çocuklarına.

michelle abisi için o kadar uğraştı sonra birini öldürdü diye abisinden vazgeçti. sonra onun için pazarlık yaptı mı kaçırmış olabilirim bunu.. lan kaltak sen komşunun kızını öldürmedin hırsların için abine ne kızıyorsun. vallahi sevemedim bu kızı.
    sonra kalmış kabuk diye bir yeri kuracakmış sen kim köpeksin? neyse fernandom bir yolunu bulur. ama asla adalet olmayacak hepimiz biliyoruz.
    --- spoiler ---
  • bu kadar güzel bir diziyi neden bu kadar az kişi biliyor şaşırtıcı, yeni sezon sinyali aslında sezon finalinde verilmiş gibi eğer 2. sezon çıkarsa bomba gibi devam etme potansiyeli var.
    tüm pisliklerine rağmen rafael favori karakterim, joana ise esaslı kız çıktı helal olsun.

--- spoiler ---

fernando'nun öyle gaza gelmesi çok sacmaydı ama michele'nin elendiğini söyleyip onu tekrar sınava sokmaları çok adaletsizdi.

ah be fernando herkes paçayı kurtardı olan sana oldu, neden hep en masumları harcarlar ki?

--- spoiler ---
  • netflix'te annemin keşfedip bana mutlaka izle dediği ve benim de çok beğendiğim bir dizidir. çevremde hiç duymadım, neden popüler olmadığını anlayabilmiş değilim. düşük bütçe kısmına girmek istemiyorum, yapabileceklerinin en iyisini yapmışlar bence. distopya sevenlerin kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum. ingilizce dublajla izlediğimi de belirtmem gerekiyor, ne kadar orijinali daha iyi olsa da portekizceyi ilk defa duyduğum için çok yadırgadım ve o şekilde izleyemedim.

yeni sezonunu acayip hevesle beklediğim birkaç diziden biri oldu. ikinci sezonunda yeni grupların testindense ben de eski grubun açıklardaki hayatını seyrederiz diye umuyorum. yeni sezon hakkında bir bilgim de yok maalesef, imdb'de 2018'de geleceği yazıyor, o kadar.
  • --- spoiler ---

1. sezon 8. bölüm final miydi yani? bence açıklar falan yok, açıklar herkesin hayalinde bir utopia.
    --- spoiler ---
  • post apokaliptik dunya uzerinde sadece yuzde uc insanin limitsiz refah icinde yasadigi kalanlarin sefillik icinde hayat surdurdugu bir dunyada bu sansli azinligin icine girmek icin yasanan sinavlarda adaylarin onlerine gelen testlerden olusan ilk sezona sahip dizi.

ic karartici, can slklcl ve bir o kadar da bogucu, ama islenen temel etik ve felsefi celiskiler cok guzel.
  • ingilizce dublajı ile 5. bölüm itibariyle kendinden soğuduğum dizi. konu güzel oyuncular iyi. la casa de papel gibi neden kendi dilinde yayınlanmıyor neden neden!

edit:arkadaslar sağolsun dizimag5.co/ da orijinal dili ile yayınlanıyor.

edit2: portekizce cidden vasat bir dil cidden hiç bir çekiciliği ilginçliği yok.