şükela:  tümü | bugün
  • ham maddesini dışarıdan almadan, kendi öz kaynaklarıyla üretme biçimidir.

türkiye adına böyle bir üretim şekli yoktur. zaten %100 yerli üretim hiç bir ülke için geçerli değildir fakat bu sözün kullanılma amacı; üretim yapılan şeyin ham maddesinin ana unsurlarının kendi öz kaynaklarınca karşılanmasıdır. türkiye’de ise durum tam tersi. üretimin kalbi denilecek ham maddeleri dışarıdan temin edip üstüne türk bayrağımızın olduğu bir kaporta montajlayıp, zırcahil insanları uyutma anlayışına sahip bir yönetim modelimiz var.

bunun adı, lafı dolandırmadan, vatan hainliğidir.

birkaç örnek vermek şarz oldu:

fıstık, fındık, üzüm, kayısı ve birkaç tarımsal ürün dışında hepsi ithal ediliyor.
    eskiden ege’de tütün , orta anadolu’da buğday vb. tahıl ürünleri yetiştirilirdi. bu ülke pamuk’u ithal ediyor, düşünebiliyor musunuz? hangi ülkeden? amerika, yunanistan, tacikistan.

pamuk özelinde 2002 yılından bu yana pamuk üretim alanları %50 azaltıldı ve şu an ürettiğimiz pamuk kadar ithal ediyoruz. yani yüzde yüz yerli üretimci yönetimimiz; 2 birim üretirken 1 birime düşürmüş ve 1 birim dışarıdan ithal eder duruma gelmişiz. bunun gibi örnekler çok, hayvancılık, sanayi, eğitim vs. hepsi leş halde. inşaat hariç.

neyse sıkıldım, sadede geliyorum.

bugün trump efendinin, gümrük vergilerini arttırdım tweeti ile bir türk lirası, dolar karşısında neredeyse 0.5 tl değer kaybediyorsa, bunun sebebi yüzde sıfır yerli üretime yönelme anlayışımızdır.

şu anki durumumuz:
    gölün sahibinin su içemezsiniz demesinden farksız. işte ondan susuzluktan debeleniyoruz bugünlerde. başka göl sahibi arıyoruz bize acıyacak. zamanında kendi kuyularımızı açıp, kendi gölümüzü yapacağız diyenlerin oyununa geldiniz, günaydın. sürahideki su bitmek üzere.

olacak olan, ya şu anki müttefiğimizin isteklerini yapacağız, ya da yeni bir müttefik bulup onlara yararımızın dokunacağına ikna edeceğiz.

plaka yerli bak,
    sırtı terli çok ve başı dertli vah,
    eski hali yok,
    ne olacak,
    vou vou voo

https://mobile.twitter.com/…tus/1027947219796799492
  • muhtemelen bir adet çiğ köfte dürümdür