şükela:  tümü | bugün
 • çok fazla kişinin yer aldığı ortam/camialarda kaçınılmaz olan durum. özgür ve sorumluluk barındırmayan ilişkilerin doğal getirisi. bu bakımdan rahattır, sorunsuzdur ama kimseyi doğru düzgün tanımazsınız, tanıyamazsınız. sadece tanıdığınızı zannedersiniz. 10 dk. önce tanıştığınız biri müthiş, harika, dahice tasarlanmış, zeki, akıllı, çarpıcı, vurucu, öldürücü, kıl, yün, tüy olabilir sizin için; kaynaşma eylemi gerçekleşir sığ sularda.
 • büyük bir rahatlıkla söylenebilir ki bu sıfat, insan ili$kilerinde belirleyici bir unsurdur artık.

  herkesin rahatlıkla uygulayabileceği ölçü sistemi sayesinde (yüzeysellik cetveli), insan ili$kilerinde yüzeyselliğe tahamülü olmayan kimseler daha rahat edebilirler.

  söz gelimi; sizi çok sevdiğini iddia eden bir kimse (arkada$, e$, dost v.s) sizin yazmı$ olduğunuz bilmem kaç satırlık içli mesaja, maile ya da mektuba tutup; "olur öle yaw" diye cevap atıyorsa bilin ki kendisi yüzeyseldir. bunu anlamak içün dahi olmaya, ya da ölçüte ihtiyaç yoktur elbet. ama bu kadar büyük deneyimler olmadan da durumu çakozlamak mümkün olduğundan, bu tarz garipliklere maruz kalmadan evvel daha dikkatli bir yüzeysellik ölçümü yapılmalı, alanın temizliğinden emin olunmalı a dostlar!

  tutup da örnekler üzerinden "ili$ki biti"ymi$cesine bir örnek vermeyeceğim elbet. zira bu "yüzeysellik cetveli" denen meret herkesin kendi etrafındaki kimselere göre dağıtabileceği payelere ve kendi yüzeysellik katsayısına göre deği$kenlik gösteren bir cihaz aslında. ama artık insan ili$kilerinde "yardımseverlik", "güzellik", "tatlılık(!)", "kültürlülük" gibi unsurları değil de ilk elden "yüzeysellik"i ölçüt almanın vaktidir. zira bunun yarattığı bir atasözü olaraktan da ortaya $unu atacağım;

  "yüzeyselse, at çöpe!"

  budur...
 • birincil katmanda üzerinde duş alınabilecek konularda yüzmek.
 • bunlara pirlanta kolelerinden bahsedersiniz. topik kelime olan koleligi degil yardimci kelime olan pirlantayi alir. ayrica:
  (bkz: siglik)
 • soyle bir ornekle pekistirilebilinir siglik-yuzeysellik kavrami :
  -doktorluk cok zor is, cagri cihazi alican falan... yasanmistir...
 • sözlerin arkasında durmak. durmamak olsa daha iyi ama böyle.
 • yüzeyde görünen her şeyle ilgili olma, onu yüzeye çıkaran şeylerin ne olduğunu düşünememe durumudur. çevrede bu insanlardan çok bulunmaktadır, çevrede görünmüyorlarsa aynada görünürler ancak çok kurcalamamak gerekir. aynadaki görüntüye neden olan nesnenin ve ışığın gören gözle ömür billah bir ilişkisi olmayacaktır. ne yazık ki bu değerler üzerine kurulan dostluklar da bu sürecin ifasına neden olmaktadır, hoşnut olmayan bıçak gibi kesmelidir, hala sırıtabilen kaldığı yerden devam etmelidir. hayat yüzeyseldir.
 • sizin için öylesine olmayan, gerçekten inandığınız insanlarda buna rastladığınızda hayal kırıklığı hissedebilirsiniz, yaşayacağınız büyük şaşkınlığa ek olarak...
 • -aaaaaaaaaghh ahh... içim yanıyor içiiiim...
  -benim de yaaa... soğuk bişiiler içeyim.

  bu mudur? budur.
  (bkz: aynı ile vakidir)
 • derinlikten mahrum olma hali. en ve boydan oluşan iki boyut üzerinde salınıp, üçüncü boyuta geçememe durumu olarak tariflenebilir