şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda okuduğum haberlerden, bankalarda çalışan arkadaşlarımdan aldığım duyumlardan ve tanıdığım bir kaç yakının bir anda hiçbir açıklama yapılmadan işten çıkarılmasından yola çıkarak çok yakında olmasını beklediğim durumdur.

  zaten son zamanlarda bu sektördeki basıncın arttığını bilmeyen yok. bunun üzerine bir de bankalar kar üstüne kar açıklamaz mı, deli olmamak içten değil!

  şu haberlere bakınca tehlikenin çok da uzakta olmadığını düşünüyorum.yüzlerce banka çalışanının işten çıkarılacak olması acaba yeni bir finans krizinin eşiğinde miyiz sorusunu akıllara getiriyor. bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak? takipteyiz.

  odeabank http://www.businessht.com.tr/…isten-cikarma-iddiasi

  şekerbank http://haber.sol.org.tr/…larini-sola-anlatti-211199

  denizbank http://haber.sol.org.tr/…dan-bile-gecirmeyin-218444 odeabank
 • eğer doğru ise, gerçekleşmesi durumunda iş yükünü kalanların sırtana yığacak ve çalışma hayatını iyice zorlaştıracak durum
 • --- spoiler ---

  bir yılda 327 şube kapandı, 2 bin 655 bankacı işini kaybetti
  bankacılık sektörü bu yıl her ne kadar büyüme ve kârlılıkta çok iyi sonuçlar elde etse de çalışanlar için o kadar da iyi bir yıl geçmiyor. türkiye bankalar birliği (tbb) verilerine göre eylül 2016-eylül 2017 arasında 327 banka şubesi kapanırken, 2 bin 655 bankacı işsiz kaldı. kaynak hürriyet
  --- spoiler ---
 • şu sıralar en çokta halk bankın akıbetini merak ediyorum. umarım çalışanlara yazık olacak bir durum söz konusu olmaz.
 • aksine halk bank 10 aralık'ta yapacağı sınavla 1295 personel alımı yapacak.
 • türk bankacılık sektöründe eylül 2017 itibarıyla;
  -33 mevduat,
  -13 kalkınma yatırım
  -5 katılım bankası
  olmak üzere toplam 51 banka faaliyet göstermektedir.

  bankacılık sektörünün bir önceki çeyreğe göre (haziran 2017) şube sayısı 46 adet azalmış, personel sayısı 697 kişi azalmıştır. eylül 2017 dönemi itibarıyla şube sayısı 11.663 adet ve personel sayısı 209.672 kişidir.@

  türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü eylül 2017 döneminde bir önceki çeyreğe göre %2,8 artarak 3.054 milyar tl olarak gerçekleşmiştir.

  bankacılık sektörünün gelir tablosunda faiz geliri 178 milyar tl ve faiz gideri 95 milyar tl olarak gerçekleşmiştir. eylül 2017 dönemi itibarıyla türk bankacılık sektörünün net dönem kârı 37 milyar tl’dir. eylül 2017 döneminin eylül 2016 dönemine göre kârı artmış @

  bankacılık sektörünün özkaynak kârlılığı geçen yılın aynı dönemine göre kamu, yerli özel ve yabancı banka gruplarında artış göstermiştir. bankacılık sektörünün eylül 2017 dönemi aktif kârlılığı geçen yılın aynı dönemine göre artmıştır.@

  eylül 2017 dönemi itibarıyla takipteki kredilerin (brüt) tutarı 63 milyar tl’dir.@

  menkul kıymet toplamı 376 milyar tl olup bir önceki çeyreğe göre artış göstermiştir. @

  eylül 2017 dönemi itibarıyla bankalara borçlar kalemi 32 milyar tl türk parası, 396 milyar tl yabancı para olmak üzere toplam 427 milyar tl’dir. @

  türk bankacılık sektörünün sermaye yeterliliği oranı eylül 2017 döneminde %17,20 olarak gerçekleşmiştir.@

  kaynak; bddk raporu

  bankacılık sektöründe çalışan sayısı ve şube sayısı geçen yıla göre azalmış bunun net bir açıklaması yok. olumsuz bir durum var diyemeyiz.

  dağıtılan kredi yüzdesinin artması daha fazla kâr olduğu gibi daha fazla risk de demek(banka verdiği krediyi tahsil ediyorsa sıkıntı yok tabi), takipteki kredi oranının artması ve banka kurumlar vergisi oranının % 20'den % 22'ye çıkması dışında bankaları çok da zorlayan bir durum yok. olmasın da. finans sektöründe başlayan kriz domino etkisiyle yayılır.
 • sadece banka sektöründe değil, bir çok sektörde göreceğimiz olaydır. dünya ekonomik alt yapısını yeniden sekillendirecek bir inovasyon ve otomasyon süreci var. bankacinin işini yapan bi bankamatik olunca bankaciya ne gerek var. işin bu kısmı serbest piyasa düzeni açısından böyle ve kapitalizmin gelişme aşamasında doğal.

  işin diğer boyutu iktisatın toplumsal boyutudur ki bu olay çok kritik. değişen ekonomik altyapı nedeniyle toplumdaki iş gücü ihtiyacı istihdam çok hızlı değişime uğramakta bundan kaynaklı olarakta toplum zarar görmekte. en temel nedei sosyal devlet anlayışının olmaması. dolayısıyla bu daha genel geçer bir sorun.

  kendi çalıştığım sektörden örnek verecek olursam; amerikan orjinli bir lojistik firmasında çalışıyorum. uluslararası taşımacılık olduğu için çok fazla global şirketle bağlantı oluyor. teknolojinin getirdikleri lojistik sektörünü öyle etkiledi ki maersk msc gibi devler milyonlarca dolarlık yazılım yatırımı yaptılar. bu yazılımı işletecek işgücünü de hindistandan sağladılar. oradaki bir dokümantasyoncunun şirkete aylık gideri 150 dolar. ben maerskten konşimento talep ettiğimde hindistana yazıyorum mesela. aynı dokümantasyoncu türkiyede 400-500 dolar.

  dolayısıyla değişen dünya düzeni büyük ve köklü bir krize gebe istihdam ihtiyacı ciddi oranda azalmaya devam ediyor fakat bu seferde üretilen ürünü alacak kimse kalmayacak çünkü istihdam yok. ütopik gelebilir ama eğer nüfus bu yoğunluğunu korursa çalışma saatleri 5'e düşecek 9-6 lık bir iş gününün iki vardiyası olacak. diğer ihtimalde ciddi anlamda nüfusu azaltıcı girişimlerde bulunmak.
 • halen daha paraya, krediye, bankalara ihtiyaç duyulan bir ekonomik yapı içerisinde bulunduğumuz sürece bankaya da bankacıya da ihtiyaç her daim olacaktır. üstelik bizim gibi yaşamını bankalara ipotek altına alarak ancak birşeylere sahip olunabilen insanların yaşadığı bir ülkede, devlet büyüklerinin ağzından çıkacak en ufak bir kelimede dahi doları, eurosu, altını vs si tepetaklak olabilen bir ülkede bankacılık ve finans sektörü bu kadar göz önündeyken bankalara da bankacılığa da bir şey olmaz. sadece sirkülasyon hızlı olabilir. bunun haricinde bu mesleği icra edenlerin işsiz kalması gibi bir durumun olacağını sanmıyorum.
 • muhtemelen sektörün giderek dijitalleşmesiyle alakalı durum.