• çok severim bunları. insan denilen varlığın sefilliğini ve insan hakkında asla göremeyeceğiniz şeyleri gösterirler.

genelde ufak meblağlar ile borç istemeye başlarlar ( 50 krş, 1 tl...) ancak isteklerinde sürekli artış görülür. olay paradan çıkar ve zorla iyilik yaptırmaya kadar gider. bunlara karşı yapılacak en güzel şey onlarla oynamak. ufak yemler atıp, daha fazlasını alabileceğini, bu konuda sıkıntı duymaması gerektiğini düşünmesini sağlamak. birisine bir şeyi söylemek ve anlamasını sağlamak farklı şeylerdir. dışarıdan gelen yönlendirme çürütülebilir ancak insan, düşüncelerine bağlıdır. çünkü, düşündükçe beyninin olduğunu hisseder.

seni kullanmaya mı çalışıyor? kullandır kendini. yavaş yavaş ayaklarını uzatmasını, sigarasını yakmasını ve rahatlamasını sağla. seni aptal mı sanıyor? zekasını öv!

gerçekten bir şeylere ihtiyacının olmasını bekle. bir şeye gerçekten ihtiyaç duysun ve tek yol olarak seni düşünsün ve senden alabileceğini düşünsün. en çok ihtiyaç duyduğu anda, ağzından salyaları akarken, kalbi göğüs kafesini zorlarken, nefessiz kalmışken ve sana yalvarırken, dilenirken. kes gırtlağını!

ilk olan hep zordur ama verdiği rahatlık...
  • başında bulunduğu kurum bokun içine batmış olduğu halde istifa etmez.
  • her zaman isterler her zaman. sebebi de sizsiniz güzel kardeşim. alıştırmayacaksın, aynı onların yaptığı gibi yeri geldiğinde "hayır" demeyi bileceksin, fazla yüz göz olmayacaksın mesafeni koruyacaksın. çünkü hayatın her köşesindeler hayır diyemediğini fark ettikleri anda sonuna kadar sömürürler insanı.
  • hiçbir samimiyetin olmadığı hâlde sürekli senden bir şey isteyen insanın da içinde yer aldığı kategori.
  • sadece okulla ilgili bir ihtiyacı olduğu zaman arayan, bunun farkında olan ve suçunu bile bile "o kağıt, x mühendisliğindeki hocaya imzalatılacak, daha sonra kırtasiyeye gidip çoğaltılacak, daha sonra bölüme gelip kapak yazısı ve dilekçeyle birlikte enstitüye götürülecek, enstitüde de imzalandıktan sonra da kütüphane ve bölüme verilecekmiş. ben izin alamıyorum, bunları yapar mısın cınım yaaa???" diye soran insan tipidir. bir insanın istemeye yüzü olur yahu!!

(bkz: içimi döktüm)
  • eski ev arkadaşım olan bu insan modeli;

kolyen çok güzelmiş der.
    sağol dersin.
    yarın işe giderken takayım mı der.
    hayır dersin.

elbisen çok güzelmiş, giyeyim mi der.
    hayır dersin.

yeni bir tişört alırsın, daha bir kere bile giymemişsindir, denemek ister.
    denetirsin, yarın bunu işe giyeyim mi der.
    içinden la havle çekerken hadi tamam dersin, ertesi günü yeni tişörtünü giyer.
    ardından bu bana çok yakıştı yaaa der ağzını yaya yaya gülerken.
    zaten artık o tişörtü giyesin yoktur bir daha, iyi al senin olsun dersin.

ama aynı insan, sen eve geldiğinde oturmuş hazırladığı çorbayı içiyordur. sevinirsin, ben de açtım, çorba yapıcaktım hatta diye. yaa ben kendime kadar yapmıştım onu der.
  • ortalama bir insansanız eğer bu tarz insanlara hayretle bakarsınız. nasıl ya nasıl böyle olabilir nasıl bu kadar vs. diye kafayı yersiniz. suratına suratına söylersiniz böyle böyle yaptın diye o hiiiiiç sallamaz umrunda olmaz abuk subuk cevaplar verir. neden? e yüzsüüüz.

sinirinizi zıplatır durduk yere. çıkarın hayatınızdan bu insanları uzak durun. anladığınız an topuklayın. hiç insanlık falan yapmayın bunlara. siz zararlı çıkarsınız, hem maddi hem manevi... (bkz: kendim)
  • insanı şoktan şoka sokar.
    bu model insan birine kafayı taktığı zaman yapamayacağı rezillik yok anasını satim. eğer rahatça siktir git de diyemiyorsan sinir harbi yaşatır. benden dolayı bir kibar davranma zorunluluğu olsa dayanamayıp her lafı derim de, arkadaşın mecburiyeti olunca çekmek zorunda kalıyorum hayvanı.

ayrıca şöyle bir şey de var ;

(bkz: siktir git demenin alternatif yolları)

ama fayda etmedi, direkt desek de bir işe yarayacağı yok. ölmesini beklicez pezevengin.
  • para istemek konusunda artik yavsakligin dibine vurmus, isteyenin bi yuzu kara mantigiyla koy gotune rahvan gitsin modunda olan insandir. artik kapidan kovsan bacadan giren; gurur, onur, utanma ve bilumum insani duygudan kendini arindirmis rahat adamin tekidir. ustelik savurgandir, aldigi borc parayla giydigi markayla ovunur. yani yuzsuzluk bircok nahos ozelligi de beraberinde getirdiginden uzak durulasi bir insan huyudur.
hesabın var mı? giriş yap