şükela:  tümü | bugün
 • kitapta bu fikir düşünülüyor aslında hatta gandalf yurtiçi kargo ile göndersek bile diyor ama yerinde bulamaz yurtiçi kargo diye vazgeçiyorlar.
 • çünkü mordor'un hava sahası kartallara kapalıydı.
 • o zaman hemen farkedilirlerdi. havada pek çok uçan casusu var sauron'un. kitaplarda bu hep işlenen bir konudur. ama yerde gizli götürebilmeleri mümkün oldu.
 • zaten plan bu değildi götünüzden sıkmayın.
  kartallar da elfler, cüceler ve insanlar gibi orta dünyadaki ırklardan bir tanesi, hatta orta dünyadaki en güçlü vala'ının hizmetindeler.

  olay aslında şu eru bunların tanrıları, eru'nun altında 14 tane vala var, 14 vala'dan bir tanesi kötü ve puşt ismi de melkor, melkor orta dünyayı karanlığa boğan kişi sauron bile melkor puştunun hizmetinde.
  gandalfı da sarumanı da valar gönderiyor orta dünyaya, (gandalf ve saruman istari yani hiyerarşi de kartallardan daha aşağıdalar) amaçları insanları, elfleri ve cüceleri tek bir cephede sauron'a karşı birleştirmek.

  bunlar gandalf'ın istediği zaman kullanabileceği evcil hayvanı değil anlayacağınız.
  kartalların kralı gwaihir ve gandalf sıkı kankalar, gandalf tüm bu olaylar yaşanmadan önce gwaihir'i yaralı haldeyken tedavi eder ve iyileştirir, bu olaydan sonra kartallar gandalf'ın başı ne zaman sıkışsa yardıma gelirler.
 • çünkü kartal öne 2 arkaya 3 ve bagaja 2 kişinin sığabileceği bir araç ve yüzük kardeşliği 9 kişiden oluşuyordu orospu çocuğu şeklinde cevaplanabilecek bir sualdir.

  edit: 9'unun da ehliyetinin olmadığını belirtelim.
 • gwaihir'den bahseden bir insan evladı çıkmış sonunda. kartallarda bir ırk olduğundan hemde yüce ırklardan olduğundan öyle her çağırana gelmezler haliyle. gandalf ile kartallar lordu gwaihir'in iyi dost olmasının sebebi gandalf'ın onu bir orkun fırlattığı zehirli oktan kurtarıp iyileştirmesidir. bu olaydan sonra gwaihir ne zaman ihtiyacı olsa çeteyi toplar gandalf'ın yardımına koşar. fakat şöyle bir sıkıntı var ki mordor her elini kolunu sallayanın uçup girebileceği bir yer değildir. sauron'un gözü, nazgullar ve en önemlisi yüzüğün etkileme, manipüle etme gücünden dolayı frodo harici birinin bundan etkilenmemesi pek mümkün değildir. hatta gandalf kendisine bile güvenememiştir bu konuda. yüzüğün kendisini ele geçirmesi halinde ki eninde sonunda olacak budur, kendisi güçlü bir maia olan gandalf yüzük içindeki kötülüğün gücü ile birlikte valar'a kafa tutabilecek kapasiteye gelecek ve haliyle orta dünya yok olacaktır.

  işte bu gibi nedenler yüzden de yüzük kartallar ya da başka biri tarafından taşınamaz. ***
 • bu plot hole uzun süre tartışıldı ama bence yüzüklerin efendisi ve orta dünya'ya tek yönlü bakılmaması gerek. özellikle bu hususta.

  gandalf'ın en başından planladığı şey aslında tam olarak buydu.

  kronolojik olarak gidersek;

  -gandalf yüzüğün frodo'da olduğunu öğrendikten sonra saruman'a yardım için gider.

  -saruman, sauron ile müteffik olduğunu açık eder ve aralarına katılmadığı içim gandalf'ı alıkoyar.

  -gandalf orthanc'tan kaçış ve yüzüğü yok etme planını düşünürken aklına kartallar gelir. en azından başlığı açan arkadaş kadar kafası çalışmaktadır.

  -kaçtığında hemen hobbitlerin yanına ayrıkvadi'ye gitmez onun yerine misty mountains'ın kuzeyine kartalların yaşadığı yere gider resim.

  -gandalf ve kartallar burada yüzüğü yok etme planını tartışır ve kartallar frodo'yu 9 nazgûl tehlikesi olmasına rağmen taşımayı kabul ederler. kartalları sadece nazgûl'ler durdurabilir ama "element of surprise" ile birden ortaya çıkınca şanslarının olduğu konusunda fikir birliğine varırlar.

  -gandalf ve kartallar sauron'un elinin ne kadar uzağa ve derine uzandığını anladıklari için planı çok gizli tutmaya karar verirler. (karaktersiz gollum'un işkence ile yüzüğün yerini söylediğini hatırlatırım ) eğer sauron planı öğrenirse tek zayıf yönü olan mordor hava sahasını güçlendirir ve bunun fark edilmesini istemezler.

  -ayrıkvadi'den 9 kişi yola çıkılması da tamamen şaşırtmaca içindir daha sonra istihbarat yayılırsa eğer bölünecek gruplardan hangisinde ve hangi rotada olanların yüzüğü taşıdığı belli olmasın diye.

  -tek yapması gerek sisli dağların diğer tarafına geçip orada kartallar ile buluşulmasıdır. neden direk ayrıkvadi'de değil diyenler varsa eğer ortadünya'nın çoğrafyasını pek bilmiyorlardır. hobbit'te cücelerin ayrıkvadi'ye nasıl ulaştıklarını hatırlatmak isterim. orta dünya'nın son umudu olan bu planın inanılmaz derecede gizli kalması çok öenmlidir ve ortalık ork ve casus kaynamaktadır. kartallar gö-rü-ne-mez.

  -peki sisli dağların öbür tarafına nasıl geçecekler?

  resim

  high pass - sauron ve orklar tarafından gözetiliyor.
  redhorn pass - seçenek değil
  moria - gandalf moria'da neyin uyuduğunu biliyor.
  rohan - isengarda çok yakın üstelik etrafından tekrar dolanlması çok uzun zaman alacak.

  alternatiflerinden birini kullanarak.

  ama gandalf en tehlikeli yine de en güvenli* rotayı seçiyor "kuzey geçidi"

  ordan geçerken saruman'a yakalnıyorlar ve rotalarını istemsizce sonraki en iyi seçenek moria'ya çeviriyorlar. burada arkadaşlara yeniden hatırlatmak isterim yozgat'ın tapografik haritasını bile ezbere bilen bir saruman var. hiç bir yer güvenli değil.

  -moria'da gandalf karanlığa düşmeden önce belki içlerinden biri planı anlar diye son nefesle "fly you fools" diyor.

  -ama başlığı açan arkadaş kadar, einstein / baran venn diagramı ortasında kalamadıkları için anlayamıyorlar.

  -gandalf tekrar beyaz gandalf olarak gönderildiğinde planı bırak ismini bile hatırlamıyor.

  -ve gandalf'ın büyük planı başarısızlıkla sonuçlanıyor.

  edit: typo.
 • kartallar yutardı.
  düşürürdü.
  frodo ipnelik yapabilirdi. son anda da yaptı yerden bitme buçukluk it.

  oysa vereceklerdi saurona, adam yememiş içmemiş hüküm dağının o sıcak alevlerinde dövmüş. hak yediler.

  (bkz: ne yüzük be)
 • yüzüğü kartallarla götürün dersin,
  gwaihir binek midir?
  mordor'a uçarak girsin dersin,
  nazgul'lar sinek midir?

hesabın var mı? giriş yap