şükela:  tümü | bugün
 • kitabı ve silmarillion'u okuduğunuz zaman bu olayı çok daha iyi anlayacaksınız. orta dünyada ki güç dengeleri kurulurken hobbitler hiçbir zaman hesaba katılmamış kendi hallerinde yaşayan bir halktır. bu yüzden dolayı sauron diğer yüzükleri ve the one ring'i yaratırken bu halktan olanları herhangi bir şekilde denklemin içine katmamıştır. gandalf haricinde orta dünya üzerinde yaşayıp da hobbitlerle ilişkisi olan tek karakter tom bombadil'dir. (filmde anlamsız bir şekilde canlandırılmayan karakter)
  yüzüğün sahip olduğu evil charm (kötü etki diyebilirsiz) yüzünden; hırs, öfke, gücün dayanılmazlığı gibi konularla kör ederek, onu kullanan kişileri bir araç olarak kullanıp sauron'a ulaşmaya çalışır. gandalf'ın kendisi bile yüzük ile ilgili araştırma yaparken (kitapta 10'larca yıl boyunca sürerken filmde bu süre çok daha kısa gösterilmektedir) yüzüğe direkt olarak temas etmekten kaçınmıştır. bütün bu sebeplerden ötürü orta dünyada yüzükten en az etkilenenler hobbitler olduğu için gandalf bu görevi onlara vermeyi uygun görmüştür.

  bir de bonus fact: frp dünyasında ki alligment muhabeti (taraf,tutum gibi türkçeye çevrilebilir) kartalların alligmentı neutral good'dur.(yani etliye sütleye karışmayan iyi taraf) olay çok elzem bir mesele olmadığı sürece pek karışmak istemezler. aynı entlerin savaşa girmek istemeyip de sonradan ağaçların katledildiğini görünce isengard'a saldırması gibi.

  edit: hatalı yazım. @superbi'ye teşekkürler.
 • bir insanın kıçını kaşıyıp filmi izlerken aklına gelen bir fikrin saruman 'un aklına gelmemesi ve tedbir almaması mümkün müdür diye düşünmeyen sözlük yazarlarını boşuna mı izledik acaba filmi diye şüpheye düşüren sorudur. be amına koyayım hiç düşünmez misin 'gişe yaptığı onca ülkedeki her insan beyinsiz, tolkien beyinsiz, bir tek yazarımız akıllı' cümlesinin doğruluk payı nedir.
 • gandalf'ın kartalı varsa sauron'un da nazgul'u var.

  tanım: bir soru.
 • bu plot hole uzun süre tartışıldı ama bence yüzüklerin efendisi ve orta dünya'ya tek yönlü bakılmaması gerek. özellikle bu hususta.

  gandalf'ın en başından planladığı şey aslında tam olarak buydu.

  kronolojik olarak gidersek;

  -gandalf yüzüğün frodo'da olduğunu öğrendikten sonra saruman'a yardım için gider.

  -saruman, sauron ile müteffik olduğunu açık eder ve aralarına katılmadığı içim gandalf'ı alıkoyar.

  -gandalf orthanc'tan kaçış ve yüzüğü yok etme planını düşünürken aklına kartallar gelir. en azından başlığı açan arkadaş kadar kafası çalışmaktadır.

  -kaçtığında hemen hobbitlerin yanına ayrıkvadi'ye gitmez onun yerine misty mountains'ın kuzeyine kartalların yaşadığı yere gider resim.

  -gandalf ve kartallar burada yüzüğü yok etme planını tartışır ve kartallar frodo'yu 9 nazgûl tehlikesi olmasına rağmen taşımayı kabul ederler. kartalları sadece nazgûl'ler durdurabilir ama "element of surprise" ile birden ortaya çıkınca şanslarının olduğu konusunda fikir birliğine varırlar.

  -gandalf ve kartallar sauron'un elinin ne kadar uzağa ve derine uzandığını anladıklari için planı çok gizli tutmaya karar verirler. (karaktersiz gollum'un işkence ile yüzüğün yerini söylediğini hatırlatırım ) eğer sauron planı öğrenirse tek zayıf yönü olan mordor hava sahasını güçlendirir ve bunun fark edilmesini istemezler.

  -ayrıkvadi'den 9 kişi yola çıkılması da tamamen şaşırtmaca içindir daha sonra istihbarat yayılırsa eğer bölünecek gruplardan hangisinde ve hangi rotada olanların yüzüğü taşıdığı belli olmasın diye.

  -tek yapması gerek sisli dağların diğer tarafına geçip orada kartallar ile buluşulmasıdır. neden direk ayrıkvadi'de değil diyenler varsa eğer ortadünya'nın çoğrafyasını pek bilmiyorlardır. hobbit'te cücelerin ayrıkvadi'ye nasıl ulaştıklarını hatırlatmak isterim. orta dünya'nın son umudu olan bu planın inanılmaz derecede gizli kalması çok öenmlidir ve ortalık ork ve casus kaynamaktadır. kartallar gö-rü-ne-mez.

  -peki sisli dağların öbür tarafına nasıl geçecekler?

  resim

  high pass - sauron ve orklar tarafından gözetiliyor.
  redhorn pass - seçenek değil
  moria - gandalf moria'da neyin uyuduğunu biliyor.
  rohan - isengarda çok yakın üstelik etrafından tekrar dolanlması çok uzun zaman alacak.

  alternatiflerinden birini kullanarak.

  ama gandalf en tehlikeli yine de en güvenli* rotayı seçiyor "kuzey geçidi"

  ordan geçerken saruman'a yakalnıyorlar ve rotalarını istemsizce sonraki en iyi seçenek moria'ya çeviriyorlar. burada arkadaşlara yeniden hatırlatmak isterim yozgat'ın tapografik haritasını bile ezbere bilen bir saruman var. hiç bir yer güvenli değil.

  -moria'da gandalf karanlığa düşmeden önce belki içlerinden biri planı anlar diye son nefesle "fly you fools" diyor.

  -ama başlığı açan arkadaş kadar, einstein / baran venn diagramı ortasında kalamadıkları için anlayamıyorlar.

  -gandalf tekrar beyaz gandalf olarak gönderildiğinde planı bırak ismini bile hatırlamıyor.

  -ve gandalf'ın büyük planı başarısızlıkla sonuçlanıyor.

  edit: typo.
 • cevabı, kartalların o saatte başka bir işi olmasıdır.
 • çünkü insanlar elfler ve cüceler birbirine güvenmiyorlardı.

  birbirlerine olan güvensizliklerinden dolayı ekip olarak gitmeye karar verdiler.
 • çünkü angajman kuralları gereği kartalların düşürülme ihtimali yüksekti.
 • lodostan.
 • gemicilik mantığı ile titanic izlediğiniz için olabilir mi?

hesabın var mı? giriş yap