şükela:  tümü | bugün
 • yüzük takan kişiye göre değişen, çeşitliliği olan söylevlerdir.

  klasik yaklaşım: değerli misafirler, gençler birbirlerini sevmişler, kararlarını vermişler. hayırlı uğurlu olsun, allah tamamına erdirsin. “kırt” (kurdelayı kesen makas sesi)

  edebi yaklaşım: birlikte mutlu bir geleceğe omuz omuza yürüyeceğiniz bu yolda bu yüzükler sizleri hayatınızın sonuna kadar birbirinize bağlasın, sevgiyle, saygıyla… mutluluk sizlerle olsun "kırt kırt" (kurdeleyi birkaç parçaya ayıran makas sesi)

  evlenmemiş genç abi yaklaşımı: eeeööö, hımmm evlilik güzeldir tabi, yani güzeldir muhakkak, yani herkese yakışmaz, bana mesela… ama kardeşime ne de güzel yakışmış..”evlilik değil abi nişan, nişan" (kardeşten gelen fısıldama). evettt, nişan tabii, evlilik sonraki mesele. x kardeşimle, y kardeşimi gönülden tebrik ederim "tınnnnn" (yüzüklerin yere düşme sesi, heyecandan)
 • en orjinallarinden birine dayimin nisaninda denk geldigim, yuzuk takmadan hemen once dile getirilen edebiyat kokulu cumleler butunudur bunlar.

  yil 1996...

  kim oldugunu bilemedigim bir kisi, yuzukler elinde dikilir ve su cumleleri dokturur (hatirladigim kadariyla) ;

  - birbirini begenmis ve sevmis bu iki gencin nisan yuzuklerini takmak icin simdi bu kurdelayi kesicem, lakin insallah evlilikleri bu kurdelayi kesme islemi kadar kolay bitmez ve cabuk son bulmaz..

  hakkaten de ne badireler atlattilar evli kalma konusunda israr ediyorlar.. *