şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yuzuk denen takinin elin parmaklarindan birine gecirilerek takilmasi hadisesi olabilecegi gibi, mecazi anlamda iki sevgilinin sozlenmesi, nisanlanmasi anlamina da gelebilir.
  • (bkz: evlenmek)
  • guzel parmaklı ınsanların parmaklarını daha bı guzel yapma cabaları.zaten sembolık bı sey olan evlılıgı sembolıklestırme durumu
  • erkeklerde birazcık garip duran hede
  • kiyafetlerle butunle$ince zarif ve guzel olabilecek eylem.
  • nbade sampiyon olmak anlaminda kullanilan bir argodur. kimileri vardir ki yuzuk takabilmek icin ruhlarini satmislar da gene de basarili olamamislardir.

(bkz: karl malone)
    (bkz: gary payton)
  • yillarca cikarmadiginizda bir o kadar zaman iz birakacak olan eylem.
  • medeni durum hakkinda 3. kisilere bilgi vermek amaciyla yapilmissa, halkayi burnunuza degil parmaginiza gecirdiginizin resmidir.
  • artık zamane gencleri arasında iyice ayaga du$mu$ ve eski manevi anlamını yitirmi$ eylemdir..5-10 yıl oncesinde butun ciftler her normal cift gibi aileler arası bir soz kesimi oldugu zaman yada herhangi bir ni$an olayından sonra yuzuk takarlardı..yuzuk onların bu i$i aile ortamına yaydıklarına ve ciddile$tirdiklerine dair topluma kar$ı verdikleri nesnel bir mesaj idi..fakat bugun kafamı kaldırıp bakıyorum,yuzuk takma eylemi tam anlamıyla bir simgesel karma$a icerisinde..
    nereye gitsem birilerinin parmagında yuzuk..ya$ları 16-20 arasında degi$en kızlı-erkekli bir guruhun parmagında soz yuzukleri..noluyoruz arkada$..sen daha 17 ya$ındasın..ne ara birini tanıdın,ne ara sevdin,hangi arada fırsat buldunda yuzuk taktın..
    ilk zamanlarda dejenere lumpen tipler arasında hortlayan bu yuzuk takma akımı,$imdilerde butun gencligi oyle yada boyle etkisi altına almı$ durumda..neden yuzuk takıyor bu genc ya$taki kızlar,erkekler..nedir amacları..$uphesiz ki topluma kar$ı vermek istedikleri bir mesaj var..
    genelde kızlarınkiı; "benim bir sevgilim var,bana yakla$mayın"..
    erkeklerinki ise ;"ben kız arkada$ıma yuzuk takayım,ona kimse bakmasın" $eklindedir diye tahmin ediyorum..
    olabilir..
    nedir peki olayın mantıgı ve durumun vehameti..
    erkek,kendi hemcinslerinin du$unce tarzını kendisinden dolayı iyi bildiginden doganın kanunu geregi kendi sevdigi ki$iyi etraftan sakınmak istiyor..ve bunun icinde kadının duygusal noktası olan yuzuk hassasiyetini kullanıyor..

bugun yuzuk takmak,bir kalkan ta$ımak gibi yada kızlar icin erkeksavar,erkekler icin capkınlıkonleyici meta haline gelmi$tir..aslında yuzuk kısmende olsa bir metadır..yani yuzuk takmak sembolik bir eylemdir..objektif olarak du$unulurse $u ya$larda hic bir anlamı yoktur..ve hic bir $ekilde insanın icine,ozune dogrudan giremez..her$ey insanın icinde biter,beraber oldugun di$iye kar$ı duydugun ilgi,samimiyet,saygı bunlar hep insanın icinde sakladıgı degerlerdir..yani yuzuk takınca bu duygular insanın icinde birden bire alevlenen duygular degillerdir..yada yuzugun sayesinde ki$iye enjekte edilmiyorlardır..hali hazırda bulunan bu duygulara kapak olarak simgesel bir yuzuk takma eylemi gercekle$tirilir..
    ha kimileri vardır ki yuzuk takınca sevdigimden bir parca yanımda gibi hissediyorum,onu anımsıyorum surekli,zihnimde canlanıyor der,saygıyla onumu ilikler,$apka cıkarırım..fakat bir kesim vardır ki hic bir $ey hissetmemesine ragmen sırf suru psikolojisi ile hareket eden "aaa x ile y yuzuk takmı$ bende takmalıyım" diyerek gosteri$ amaclı takmaktadır ve bunun yanında bir diger amacları di$i kesime kimsenin asılmamasını garanti altına almak icin yuzuk takarlar..ve ne acıdır ki bu kesim insancıkları kendi parmaklarında ta$ıdıkları yuzuk ile saga sola bakarak salya akıtırlar..
    ote yandan..
    artık [tak-cıkar] yalama olmu$ yuzuk takma muhabbetlerinden veya yuzuk taktıktan sonra ya$anan $iddetli bir ayrılıgın devamında cogu genc erken ya$ta tanı$tıkları bu sembolik nesneden soguyacak ve tahminimce bir sonraki ili$kilerinde yuzuk takma eylemine pekte sıcak bakmayacaklardır..