şükela:  tümü | bugün soru sor
  • murat sönmez tarafından tolkien'in yarattığı devasa evren ve orta dünya miti üzerine konuşarak hazırlanmış videolar bulabileceğiniz youtube kanalı. ejderha'ya buradan verebileceğim tavsiye, video içeriğini zengin ve çeşitli tutmak adına video başlığı ile alakalı tematik müzikler kullanması.* örneğin rohan'ı anlatırken riders of rohan çalsa hiç de fena olmaz. görselliğe ve filmden kesitlere de öncelik verilebilir. bu şekilde biraz yavan kalıyor. bir de youtube kanalı için url alırsa şık durur. bu şekilde karmaşık bir uzantı pek hoş durmuyor.

(bkz: murat sönmez)

(bkz: ejderha)

(bkz: konsol üssü)

(bkz: multiplayer tv)
  • yüzük neden kartallarla götürülmedi? sorusuna cevap verdiği şu videoyu izledikten sonra alttaki ilk yorumu gördüm. dakikalardır gülüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=u1yi-bdysju

ilk önce videoyu izleyin.
  • severek takip ettiğim youtube kanalı.

yüzüklerin efendisine özlem duyan beni adeta masal dinleyen küçük bir çocuğa dönüştürmüştür. gri sakal murat sönmez abinin rehberliğinde orta dünyada bir gezinti gibi. anlatış biçimi, ses tonlaması, orta dünya'ya olan saygısı takdire şayan. murat abi yüzüklerin efendisi masallarını anlatırken, her şeyin gerçekten yaşanmış olaylar olduğuna inandırıyor insanı. kendisine buna inanır gibi anlatıyor.

filme değil kitaba ve kitaplara sadık bir rehberden dinliyorsunuz olayları. bizzat tolkien'in anlattıklarını yani. sadece yüzüklerin efendisi değil, öncesi hakkında adeta o evrenin var oluşu hakkında bir çok güzel anlatımı var. her konuyu kısa bir videoda aceleci davranmadan işlemesi güzel ve anlaşılır.

yetişkin bir insanım ama masal bekleyen bir çocuk gibi video koysa da izlesem diye bekliyorum rehberi.

buyrun bu da kanalın linki.
  • murat sönmez tarafından kurulan bir orta dünya video ansiklopedi kanalı.
    sürekli kitaplardan alıntılar yapması; koyduğu resimler ve arka plan müziği gerçekten çok güzel ve uyumlu.
    emeğinize, yüreğinize sağlık.