• resmi gondor tarihi tarafından kendisine dayatılan saçmalıkları sorgusuz sualsiz kabullenmeyip sorgulama cesareti gösterebilen her bireyin idrak edebileceği yadsınamaz gerçeklerdir.

orta dünya evreni mutlak iyi ve kötü olmak üzere iki kanattan oluşuyor ve bizler filmlerde empoze edilen algı oyunlarından ötürü dark side'ı her zaman bir şer odağı olarak gördük.

şimdi hesap sorma zamanı.

1- sauron ve saruman ikili koalisyona dayanan ve yöneticilerin sorgulanabildiği bir demokratik yönetim tarzı benimsemişken koskoca gondor'un kaderi tek adam diktasına teslim edilmedi mi? üstelik yitik bir soyun meçhul temsilcisi olduğunu iddia eden birinin bir anda ortaya çıkıp varis sıfatıyla mevcut yöneticiyi yerinden edip koltuğu ele geçirmesi alenen ırkçılık değil midir? ne meraklıymışsınız saltanata, sırf bir soydan geliyor diye birilerine kul köle olmaya.

2- orta dünya'nın gördüğü en müthiş bilimadamı olan cennetmekan saruman'ı hain ilan edip soytarı gandalf'ı yol gösterici bilge belleyenler hanidir yeniliklere kapalı, tutucu yobazlar arif kişi olarak nitelendirilir oldu? bu gandalf değil mi iletişimde çığır açacak olan palantirin üzerini örten, bu değil mi "bir lisan bir insan" sözünü duymamışçasına kara lisanı duyduğu an şekilden şekile girip ana dilimizi yasaklayan? bu hokkabaz değil mi genç orcları bir gecede cahil bırakan?

orta dünya'da hiçbir gelişim emaresi yokken bir devrim gerçekleştirip sanayileşme sürecini başlatan, istihdam yaratıp ekonomiye can vererek ülkesini kalkındıran saruman'a hiç mi hakkını teslim etmezsiniz. tasvip edersiniz etmezsiniz barutu icat edip ateşli silahlarda kullanmak, genetik çalışmalar yürütüp iki ırkı çapraz şekilde kodlayarak müthiş bir ırk yaratmak, baraj yapmak, pratiğe dökülemese de nükleer enerji-termik santral gibi projeleri fikir bazında ortaya koymak muazzam bir zekanın ürünü olan orta dünyayı gelişime sürükleyecek hamleler değil midir?

3- saruman'ı ağaç düşmanlığıyla suçlayanlar sözüm sizedir. ağaçları tahrip edip kişisel malikanesi haline getiren elfleri, ormanları yok edip ahşap evler inşa eden rohanlıları görmezden gelmeniz nasıl bir ikiyüzlülüktür. üstelik saruman ağaçlara sadece savaş zamanı zorunlu olarak zarar vermiş, orc kardeşlerimiz ise ağaç kesmek yerine mağaralarda yaşamışlardır. barış zamanı bizzat saruman tarafından dikilen binlerce fidan ise herkesin malumudur.

4- isengard ekonomisi üretim üzerine kuruluyken hayatlarını haydutlar gibi yağma yaparak idame ettiren rohan süvarileri neden görmezden geliniyor? isengard etrafına çekilen o duvarlar kimlerin talanından korunmak için yapıldı acaba?

5- kötü olarak ötekileştirdiğiniz bu kesim her zaman ruhani güçlere karşı savaşmadı mı? yeri geldi elrond'un nazar duası ile coşan serin sularda boğulduk, yeri geldi üfürükçü gandalf'ın ardında doğan yakıcı güneş ile kavrulduk. bunlar orta dünya'ya barış ve demokrasi getirme davamızın yolunda yaptığımız küçük fedakarlıklardı. ama öyle bir an geldi ki savaş meydanında öteki dünyadan kopup gelmiş yeşil sarıklıların kılıçları altında can verdik. yine de yılmayıp mücadeleye devam ettik.

6- tanrı da hep sizden yana değil miydi? en nadide yaratıklardan olan balrog haince soykırıma uğratıldığında onunla birlikte düşen hokkabaz gandalf daha güçlü şekilde canlandırılmadı mı? balrog'un başı kel miydi? kabul edin işte mağdur olan taraf aslında hep bizdik.

7- götü sıkıştığında ucuz kahramanlıklar yapan kibirli krallarınız barış zamanı ihtişamlı saraylarında sefa sürerken her daim halkıyla iç içe yaşayan halkın adamı saruman değil miydi?

8- sizler her daim güç ve otorite karşısında sus pus olup boyun eğerken koyun olmaya hayır diyerek başkaldıran yüce melkor değil miydi? onu hapsetseniz de davası bir çığ gibi büyüyüp yüce efendimiz sauron'un önderliğinde daha ateşli bir şekilde yaşadı amacınıza ulaşamadınız.

9- sauron'un yok edilişi ile kadim mordor topraklarını viraneye çeviren, genç orcların beyinlerini yeniden dizayn edip anadillerini yasaklayarak dedelerinin mezar taşını dahi okumasını engelleyen sizler değil misiniz? lafa gelince hep biz faşist oluyoruz.

10- götünün kılı olduğunuz o soytarı kralınız elçiye zeval olmaz sözüne rağmen sauron'un ricalarını bildiren elçinin kafasını şerefsizce vurmadı mı?

11- her daim hak hukuk gözeten biri olan saruman hakkında "liyakat sahibi goblinleri tasfiye edip yerlerine urukhaileri yerleştiriyor" diye utanmazca dedikodu çıkaran siz değil miydiniz?

lafı daha fazla uzatıp sinirlenmek istemiyorum. yalnız esas faşistin, karşısındakini dinlemeden alnına etiket yapıştırıp katli vacip ilan eden bu haysiyetsizlerin olduğu bilinsin. millet uyandı artık. yalan yazan tarih utansın.

mordor yolu yokuştur
    cüceleri tokuştur
    bize faşist diyen
    ya elf'tir ya puşttur.

edit: ekşi'nin sosyal medya hesapları üzerinden okuduğum yorumlar üzerine bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettim. yazıyı beğenmeyen insanlara saygım sonsuz insanların mizah anlayışı farklıdır ama yazılanları bildiğin ciddiye alıp maddeleri çürütmeye çalışan mı dersin, bomboş bir insan olduğumu iddia eden mi dersin, hitler'in vahşetlerine alkış tutmakla itham eden mi dersin, kitapları fethetmiş iyi bir tolkien hayranı olan şahsımı cehaletle bağdaştıran mı dersin, küfür etmeden konuşamayıp hakaret eden mi dersin. gerçekten sığ, önyargılı ve ironiden anlamayacak kadar cahil insanlarla iç içe yaşıyoruz. yüce melkor aklıma mukayyet olsun.

her neyse sözlükten çok güzel tepkiler aldım. gördüğüm kadarıyla insanlar sabah yorgun gözlerle işe, okula yetişmeye çalışırken okuyup tebessüm etmişler. herkese teşekkür ederim.

birkaç imla düzeltmesi yapıldı.
  • daha önce de birçok kez gündeme gelmiştir. sauron sonuna kadar haklıdır. frodo ve bilbo baggins yavşağın önde gidenidir. hırsızdır.

adam çabalamış yapmış yüzüğü. sen de yap bir yüzük delikanlıca savaş.
  • - hem zaten souron gitse yerine kim gelecek, kılışdaroğlu mu? liderlik vasfı yok bi' kere !
  • lider dediğiniz adam kardeşi boromir* e bir yüzüğü fazla görmüştür. gül gibi gondorlu kızlar varken gidip bir elfle evlenmiştir. ayrıca;

(bkz: legolas aile nedir çocuk nedir bilmez)
  • saruman'ın isengard topraklarında istihdam sağladığı doğrudur. ama oradaki orman arazilerinin kullanımı için ormanlarda yangın çıkarıldığını kabul etmelisiniz.

sırf arazi değerlensin diye yangınlar çıkarıldı. yangınlar söndürüldükten sonra yeniden ağaçlandırma yapılmadı, başka bir şekilde kullanıldı. isengard halkı nefes alamadı, gündüzü - güneşi göremedi. bunların hesabını kim verecek ?

sauron zaten başlı başına bir hain. millete yüzük dağıtıyorsun, millet sana güvenerek takıyor. sen niye milletin arkasından iş çevirip milli iradeye saygısızlık ediyorsun demezler mi adama ? belki efendi bir şekilde sorsan himayene girecekler ? ama illa itlik olsun.

millete yüzük verip kafalarını bulandırdı. mutlak güç olmaya çalıştı. bu millet bunu yer mi ? sonuç olarak milli irade hep üstün çıktı.

saruman efendi gibi oturup hainlik yapmasa, uslu uslu rica etse belki de o kadar insan, ork ölmeyecekti. bunları da düşünmek lazım.
  • yanlı bir önermedir.
    yüzlerce yıl taşıdığı yüzüğü, sümüklü bilbo tarafından hacılanan gollum'dan hiç bahsedilmemiştir. yüzüklerin efendisindeki tek mağdur gollumdur.

tamam hepimizin bildiği üzere gollum bir cinayet işlemiştir ancak şizofren kişiliği nedeniyle bu suçlama üzerinden düşmektedir. zaten sonra çok pişman olmuştur arkadaşını öldürdüğü için.

bu sauron denen ibnenin yaptığı yüzük zaten deli olan garibimi iyice delirtmiştir. ancak kendisi de bunu bildiği için halktan kopmuş kendini dağlara vermiştir. kimseye zararı yokken, mağarasında gül gibi geçinirken o götten bacaklı bilbo gelmiş, yüzüğü bulmuş, sahibinin gollum olduğunu bildiği halde yüzüğü çalmıştır. garibim gollum, sauron'dan ne işkencelere katlanmıştır bu bilbo yüzünden.

gelelim işin en acıklı yanına.
    frodo denen çük kafalı beceriksiz, kendisi için ölümü göze olan binlerce insanı görmezden gelip atmıcam lan yüzüğü benim o benim demiş ve tam orta dünya göte gelecekken gollum gelerek yüzüğün yok edilmesine kilit rol oynamıştır. ama frodo candır demi, frodo bir tanedir. o sam denen yavşak da bu frodo'nun yediği boku kimseye söylememiştir. heykeli yapılması gereken gollum tarihin tozlu sayfalarında unutulup gitmiş ama frodo bir kahraman olarak anılmıştır.
  • hele savunma sanayimizin göz bebeği, aziz milletimizin dişinden tırnağından arttırıp kurduğu, tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla beslenmiş o güzelim nazgul filolarının bir gecede telef edilivermesi?

kimin uğruna ha, kimin uğruna? hırsızlığıyla nam salmış hobbitler, altın sevdasından gözleri dönmüş götten bacaklı cüceler, afedersin ibne kılıklı elfler, bir de götüsikli o gandalf soytarısı.

bunları miğferdibinde kıtır kıtır kesiyorduk neredeyse de, ah o dış mihraklar.. :(
  • işin görünmeyen tarafını es geçmiş yazar sıçmığı başlıktır.

1. ilk çağlarda sauron tek adam rejimini gütmüştür. herkese farklı bir şekilde dağılım gösteren yüzük sauronun kendisine daha güçlüsü yapılarak diğer kişiler üzerinde dikta yapmıştır. bunun sonucunda da ayrık vadiyle birleşen insan ırkı tek adam rejimine dur demişlerdir. tek adamlığı sizden öğrendik biz sizdeeeen. eeeey sauron

2. sarumanı siz beslediniz siz. bu hale siz getirdiniz. rohan içerisindeki kadolaşmanın yolunu yine sizler açtınız (bkz: grima). paralel bir devlet yapılanması başlattınız. neyse ki ulu büyücümüz olan gandalf olaya el atmış ve sorunu çözmüştür. ayrıca (bkz: satö)

3. insanlarımızın kutsalına bu denli hakaret ediyor olmanı anlamıyorum. ağaçlandırma olayına bir şey demiyorum fakat mevcut ağaçların yaşları en az 5000 yaşında ve orta dünyada elflerden daha yaşlı olan tek canlı. hatta sarumandan bile yaşlı. yaşlıya hürmet göstermeyen genci ne yapar düşündün mü hiç ?

4 .isangard ekonomisi üretim üzerine fakat üstünden akarsu geçen bir yerde ekonomiyi sanayileşmek kimin haddine sorarım sana ? kur tarım arazini kim ne diyecek sana. ek domatesini ihracat yap. ama yooook. varsa yoksa tüketim politikası

5. biz her daim size el uzattık. gurur yapıp senin altında çalışmaktansa ölürüm daha iyi diyip grima'yi öldürdünüz. siz öldürürken bir şey yok biz öldürürken aaauuvv

6. 3 gün önce balrogu başımıza musallat edenler bu gün neler söylüyor. sizlere sadece gülüyorum arkadaşım. tanrı tarafsızdı her daim. güçler dengelensin istiyordu. 2 darbe yeyince hemen ağlıyorsunuz.

7. götü sıkıştığında ucuz kahramanlıklarmış. bizim esas liderimiz aragorndur. vekilharcın ben de amına goyayım. hem onda liderlik vasfı yok. yeri geldiğinde kralımız en ön safta ordusuyla beraber savaşmıştır. sizin lideriniz gibi herkesi havalimanlarına davet ediyorum. herkes sokaklara bu bir kalkışmadır diyip sarayında pardon kulesinde saklanmamıştır.

8. iyi bir millet olmayı sizden öğrenecek değiliz. biz liderimiz ne derse onu yaparız. kimin koyun olduğu gün gibi ortadayken nasıl böyle bir açıklama yapabiliyorsunuz anlamıyorum.

9. şimdi hiç kusura bakma. dedelerinin mezar taşlarını okuyup da ne yapacaklar ? hatimse hatim buyursunlar yapsınlar. biz her daim ezileni koruyan bir nesil olduk ve bu böyle devam edecek. savaşa giren sizsiniz kaybedince de mağdura yatıyorsunuz. bu kadarına da pes.

10. yeri geldiğinde savaşmaya giren askerlerin kafalarını kesip mancılıkla insanlar üzerine atan ve savaş suçu işleyenin adaleti araması son derece komik oluyor. bir toplumun bir kişiye karşı bu denli hassas olması da ayrıca komedi unsuru.

11. peki ya onca dağ adamını kandırıp sizlere toprak arazı arsa vereceğim eğer benle savaşırsanız deyip kandırdıktan sonra gemileri korumasız bir şekilde osgiliath a göndermenize ne demeli.
hesabın var mı? giriş yap