şükela:  tümü | bugün
 • yüzüklerin efendisi kitaplarının modern dönem edebiyat unsurlarını yansıtmasından kaynaklanmaktadır. burada epik kahramanlar ve olağanüstü özgecilikleri, kardeşlik, erdem ve cesaret davranışları göze sokuluyor. fakat bugün geldiğimiz noktada postmodern edebiyat ve anti-kahramanlar revaçta. insan davranışlarının rasyonalize edilemeyeceği; toplumsal ideolojilerin geçersizliği ve bireysellik gibi hususların üzerinde durulmaktadır.

  işte bu nokta game of thrones ile the lord of the rings arasındaki temel farkı göstermektedir.
 • olaya sadece peter jackson'ın tarafından bakan, kitaptan bihaber insan serzenişi. kitapta kimse -bütün yavşaklığına rağmen- elçiyi öldürmemiştir.
 • (bkz: resmi tarih yalanları)
  dört dörtlük bir fatih tezcan yorumu, tabi ki fatih tezcan'ın daha efendi gibi konuştuğu paralel evrende.
 • sauron'un bir vakitler oyle kalleslige falan ugramadigini, dolayisiyla pek de magdur bir taraf olmadigini anlamak icin hayat hikayesini ve tapindigi morgoth'u anlamak gerekir. bunun icin okuyunuz: the silmarillion ve akallabeth.
 • hemen celallenmeyin. trollük olduğu belli de ben yine de yazayım (daha önce yazılmış zaten). bu durum peter jackson'ın bok yemesidir. kitapta mouth of sauronun kellesi filan uçurulmaz. yine de şöyle bir durum var. şu entry'ye bir göz atınız isterseniz. (bkz: #47188799)

  edit: asdfgh geyik yapamadığım için affedin.
 • orta dünyanın yandaş medyası tarafından mazlum edebiyatı ile yapılmıştır.

  orta dünyada gerçek demokrasi olsaydı mordor ve isengard kazanırdı. çünkü mordorun isengardın sayıları fazlaydı. eğer ortaya bir sandık konsaydı sauron başbakan olurdu. lakin demokrasiyle kazanamayacaklarını anlayınca medya ve mağdur edebiyatı yoluyla önce onları kötü ilan ettiler. süslü elf gızları orta dünyadaki vesayetten bahsetti. orman cadıları yoluyla abartılı masallar anlattılar. isengard ormanları kesip kılıç yapıyorlar diye ağaç adamları dolduruşa getirdiler. halbuki kışkırtanlar o ağaçlardan tabure, baston, fırça falan yapıyordu. ona niye bir şey demedi o kütükler.

  orta dünya cemaat yapılanmasının lideri gandalf yoluyla mürid topladılar. gereken güce ulaşınca imkan olsa mezardakiler bile savaşa katılsın diye açıklamalar yaptılar. buna inanıp gaza gelen ölüler ordusu da savaşa katıldı.

  not: orta dünya da bazen nasıl olduğu değil nasıl anlatıldığı önemlidir.
 • star wars da dahil bir çok seride baş gösteren ve insanın canını sıkan taraflı anlatımdır. neymiş dark side hep tekinsiz ibnelerin buluştuğu bir yermiş, light side cennetlik adamların mekanıymış, orc'lar oçmuş, yaşasın rohirrim'miş, slytherin kerane gibi yermiş de gryffindor'dakilerin hepsinin yüzüne melekler nur saçmış. ssg baya uzun anlatmış aha da burda bi açın okuyun derim, adam haklı. bu vesayetçi rejime dur diyecek ilk seri milyar dolar kazanır.
 • silmarillion'u oku. daha da bir şey demiyorum. amk ortadünya'yı lotr'den ibaret sananlara laf anlatmaktan sıkıldım lan.