şükela:  tümü | bugün
 • 1982 yilinda van ilinde kurulmus olan universite.
 • kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta, göl kıyısında 8500 hektarlık bir alana sahip olan yüzüncü yıl üniversitesi'nin bugün 9 fakültesi, 14 yüksek okulu, 3 enstitüsü ve 13 araştırma ve uygulama merkezi bulunuyor. sürekli yenilikler yapılan yüzüncü yıl üniversitesi'nin çehresi hızla değişiyor. türkiye'nin en doğusundaki üniversite olma özelliğin koruyan yyü, ayrıca her yönüyle keşfedilmeyi bekleyen bir bölgede bulunuyor.

  bu copy paste bilgiler van hakkında bilgilendirme çalışmamızın güzide bir ürünüdür ayrıca (bkz: van gölü kıyısında kahvaltı zirvesi)

  direk olarak öğrencilerden aldığımız bilgilere dayanarak bilgi vermek gerekirse her tarafı yemyeşil ve sulak olan van çevresinde tek kurak ve çorak bölgeye yapılmış olan kampüsün şehre uzaklığından ve ulaşım olanaklarının yetersizliğinden bahsedildi. öss rehberi olarak ekşi sözlükten faydalanan ve yyü'ye gitmeyi düşünen yazar ve okurlara duyurulur.
 • soyle bir 6-7 yil oncesine kadar, kampuste dolasan siyah renkli kedi ve kopekleri "iclerinde cin var bunlarin" diyerek oldurten ilahiyat fakultesi hocalarini barindiran bir okuldu. umarim su anda yasamak icin omurilik soganindan baska organlarini kullanabilen insanlar cikip bu sacmaligi durdurmuslardir.
 • son yıllarda kampusunde köpeklerin serbestçe cirit attığı hatta çocuklar dahil bir çok kişiye saldırdıgı,ancak buna kimsenin dur demediği bir üniversite.bu nasıl anlayıştır,bu nasıl sorumluluktur,bu nasıl görev bilincidir anlaşılması güç gerçekten.
 • prof. dr. yücel aşkın’ın lojmanına kendisi ve eşi yurtdışındayken baskın yapan polisin, çatıdan temele kadar bütün yapıyı 13 saat araması tartışma yarattı.

  van yüzüncü yıl üniversitesi rektörü prof. yücel aşkın’ın lojmanı, adının karıştığı öne sürülen ‘yolsuzluğun belgesi’ni bulmak iddiasıyla, görevli olarak yurtdışına çıkmasından sonra 15 kişilik bir tim tarafından basılarak, 13 saat didik didik arandı. aradığı belgeye ulaşamayan polis, evdeki tarihi eserler ile aşkın ve eşinin özel eşyalarına el koydu.

  van yüzüncü yıl üniversitesi rektörü prof. dr. yücel aşkın’ın, üniversite kampusu içindeki lojmanına önceki akşam baskın düzenleyen van emniyet müdürlüğü kaçakçılık ve organize suçlar şube müdürlüğü ekipleri, 13 saat süren arama yaptı. bakü üniversitesi’nin davetlisi olarak 4 gündür azerbaycan’da bulunan rektör prof. dr. yücel aşkın’ın bulunmadığı lojmanda saat 18.30’da başlatılan arama dün sabah saat 07.30’a kadar sürdü ve her yer didik didik edildi.

  15 kişilik ekip

  van emniyeti’ne bağlı 15 kişilik ekip, önceki gün öğleden sonra yüzüncü yıl üniversitesi kampusuna geldi. savcılıktan alınan izinle önce rektör yardımcısı prof. dr. ayşe yüksel ile üniversite genel sekreteri prof. dr. işık tepe’nin kampus içinde bulunan tek katlı lojmanlarını ve üniversitedeki odalarını arayan polisler, hiçbir evrakı almadı.

  kapi açilmadi

  polis ekibi saat 18.30 sıralarında rektör prof. dr. yücel aşkın’ın, kampus içindeki lojmanına baskın yaptı. bakü üniversitesi’nin davetlisi olarak eşi ziraat fakültesi öğretim üyesi yrd. doç. dr. oya aşkın ile 4 gün önce azerbaycan’a giden rektör prof. dr. yücel aşkın’ın lojmanındaki görevli, ‘rektör bey’in haberi olmadan kapıyı açmam’ dedi. bunun üzerine lojmana prof. dr. aşkın’a vekalet eden yardımcıları ile hukuk müşaviri avukat okyar soydan da geldi.

  uzman çağrildi

  savcılık izniyle yapılan aramanın, tıp fakültesi’ne 25 milyon dolarlık cihaz alımı ihalesindeki yolsuzluk iddiaları soruşturmasıyla ilgili olduğu ileri sürüldü. baskında, lojmanda çok sayıda tarihi eserle karşılaşan polis, durumu savcılığa bildirdi. bunun üzerine van cumhuriyet savcılığı, van müzesi’nden uzman ekip istedi. müze müdür vekili mete tozkoparan ile arkeolog emre köse lojmana geldi.

  karşilaştirdilar

  kültür bakanlığı’ndan izinli olarak tarihi eser koleksiyonu yaptığı bilinen rektör prof. dr. aşkın’ın müzeye tescil ettirdiği eserlerin listesiyle eve giren tozkoparan ile köse, ellerindeki listelerle, lojmanda bulunan eserleri tek tek karşılaştırdı. inceleme sürerken savcılık, eserlerin tümünün listelenerek adli emanete teslim edilmek üzere toplatılması talimatını verdi. polis, aramada tescilli 240 eserin yarı sıra tescili yapılmayanlar da bulunduğu iddiasıyla eserlere el koydu.

  bilgisayar da gitti

  rektör prof. dr. aşkın’ın yıllardır tarihi eser koleksiyonunda biriktirdiği urartu, selçuklu, osmanlı dönemlerine ait takılar, koku kapları, mühür, sikke, iğne, finike dönemi eserleri, dirhemler, su kapları, taş levha gibi tarihi eserler polisler tarafından kolilere konularak adli emanet’e götürüldü. rektör ile eşine ait 2 tabanca, bilgisayar ve özel evrakları da incelenmek üzere emniyet’e götürüldü.

  prof. aşkın: eserlerin tümünü müzeye bildirdim

  yüzüncü yıl üniversitesi rektörü prof. dr. yücel aşkın, daha önce hedef olduğu suçlamaları da belgeleriyle çürütmüştü. aşkın, yök kararıyla dört yıldır öğrenci alınmayan, son 17 öğrencisini de bu yıl mezun eden ilahiyat fakültesi’ne öğrenci alınması için girişimde bulunmamakla suçlanmıştı. aşkın, basın toplantısında ilahiyat fakültesi’ne öğrenci alımı için son 2 yıldır üniversite senatosu’nun aldığ kararlayök’e yapılan başvuruların belgelerini göstermişti. azerbaycan’da bulunan prof.dr. aşkın, kendisine telefonla ulaşan dha muhabirine, ‘ben bu eserlerin tümünü müzeye bildirdim. müze yetkilileri bunu savcılığa bildirmesine rağmen eserlere el koyup toplayıp götürmüşler’ dedi.

  ondan önceki dönemin ihalesi

  van yüzüncü yıl üniversitesi tıp fakültesi hastanesi’ne 1998’de tıbbi cihaz alımıyla ilgili yapılan 25 milyon dolarlık ihalede yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine van cumhuriyet başsavcılığı geçen ay soruşturma başlatmış ve bu kapsamda ihale dosyalarına el koymuştu. soruşturma çerçevesinde yüzüncü yıl üniversitesi genel sekreter yardımcısı enver arpalı, ‘evrakta sahtecilik’ suçlamasıyla 4 gün önce tutuklandı.

  hazineden garantili

  1998 yılında dönemin rektörü merhum prof. dr. cengiz andiç’in görev süresinde tıp fakültesi’nin radyoloji, radyasyon, onkoloji başta olmak diğer bölümlere tıbbı cihaz alımı için amerikan eximbank tarafından 25 milyon dolarlık kredi hazine dış ticaret müsteşarlığı’nın garantisiyle alınmış, ihaleyi ise ispanya’nın expansion s.a. firması kazanmıştı.

  150 parça alinacak

  ilk etapta 25 milyon doların, 13 milyon doları kullanılarak, 2003 yılından itibaren 150 parça cihaz alımına parça parça başlanmıştı. bu yıl içinde 6 milyon dolarlık daha cihazın geleceği belirtilirken, ihale sürecinin 2006 yılında biteceği ve bu zamana kadar tüm cihazların alınacağı kaydedilmişti.

  soruşturma istemişti

  1999’da rektörlüğü atanan prof. dr. yücel aşkın, savcılığın başlattığı soruşturma sırasında yaptığı açıklamada, iddiaların soruşturulmasından memnuniyet duyduğunu söylemişti. rektör prof. dr. aşkın, ‘bu konuda çok spekülasyon yapılıyor, rencide oluyorum. konu araştırılsın ve gerçek ortaya çıksın’ demişti.
  kaynak: http://www.hurriyetim.com.tr/…~1@nvid~604906,00.asp

  "bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadikca o memleket icin kurtulu$ yoktur." *
 • adinin neden yuzuncu yil universitesi oldugunu merak ettigim universite. neyin yuzuncu yili?
 • ataturk'un dogumunun yuzuncu yili universitesi..
 • kampüsünden geçen yolcu otobüslerinin içindeki türbanlı öğrencilere-misafirlere,özel güvenlikçileri devreye sokarak,türbanlarını çıkartması konusunda baskı uygulayan bir rektöre sahip üniversite.
 • 1999 yılında ankara'da tesadüfen tanıştığım yaşlı bir amcadan öğrendiğim kadarıyla; 70'li yıllarda (sanırım 70'lerin sonu) van'da bir üniversite kurularak, atatürk'ün van için vasiyeti sayılabilecek isteğini gerçekleştirmek üzere, van üniversitesi kurucu heyeti oluşturulmuş ve 1981 yılında, yani atatürk'ün 100. doğum yılında üniversitenin açılması hedeflenmiş.
  ancak araya giren 80 ihtilali, kuruluşu biraz geciktirmiş ve üniversite 1982 yılında kurularak, 1983 yılında öğrenci almaya başlamıştır. yine de bu gecikme üniversite'nin adını değiştirememiştir.
  üniversite'nin çekirdeğini eğitim enstitüsü oluşturmuştur. o zamanlar eğitim enstitüsü, şehrin yaklaşık 10 km güneyindeki edremit ilçesi yakınlarında, şimdiki van yüksek ihtisas hastanesi'nin bulunduğu yerde hizmet vermekteymiş. üniversite kurulunca yöneticiler -hangi akla hizmettir bilinmez- edremit ilçesi yakınlarında kendisine ayrılan yeri beğenmeyerek, şehrin ~15 km kuzeyinde yer alan zeve kampusu'nu kurmaya karar vermişler.
  daha önce de belirtildiği gibi şehirden hemen her mevsimde -ortalama 4-5 santigrat derece- daha soğuk, daha kurak ve açıkça söylemek gerekirse dımdızlak bölgede yer alan zeve kampusu aradan geçen yirmi küsur yılda hala yeşillendirilememiştir. bunun nedeni olarak kimileri, kampus bölgesinin önceden göl suları altında kalmış olmasını, kimileri göl suyundaki sodayı ve kimileri de ziraat fakültesi'nin beceriksizliğini göstermektedir. nedeni tam olarak bilememekle birlikte gözlemim odur ki kampus bölgesindeki topraktan çok kuma benzeyen toprak yapısı bitkilerin yaşaması için elverişli değildir.
  tüm edremit ilçesi'nde olduğu gibi yüksek ihtisas hastanesi civarında da yeşilliği ve doğal güzellikleri gören üniversite personeli hala kampusu kuzeyde kuranlara küfretmekte midir bilinmez.
  bu arada ilahiyat fakültesi çok şenlikli bir fakülteymiş zamanında. son şenliği, el ezher üniversitesi'nden yatay geçişle öğrenci alma girişimi olmuş. bu olaydan sonra yök fakülteyi cezalandırarak öğrenci alımını durdurmuş. yıllardır öğrencisi olmayan fakülte akademik personeli de kendini yayın ve araştırmaya vermiş.
  üniversite'de halen öğretime devam eden, eğitim, fen-edebiyat, iktisadi idari bilimler, mühendislik, tıp, veterinerlik ve ziraat olmak üzere 7 fakültenin yanı sıra, 2009-2010 akademik yılında (öncelikle resim bölümü'ne) öğrenci alan güzel sanatlar fakültesi ve yukarıda belirtilen nedenlerle bir daha öğrenci alıp alamayacağı belli olmayan ilahiyat fakülteleri bulunmaktadır. ayrıca van'ın hemen her ilçesine yayılmış olan meslek yüksek okulları da mevcuttur.
  şu anda üniversite'de yaklaşık 11 bin öğrenci öğrenim görmektedir.
  2008 mayıs-haziran aylarında (danıştay kararı sonrası) rektörlük tarafından basına şov yapmak amacıyla kısa bir süre için kampus'e türbanlı öğrenci girişi yasaklanmış olmakla birlikte, 2008-2009 öğretim yılı başından itibaren tas ve hamam eski halini almıştır. bugün bırakın kampusu, fakülte binaları ve (öğretim elemanına bağlı olarak) sınıflarda bile türbanlı öğrenciler mutlu-huzurlu bir biçimde öğrenim yaşamını sürdürmektedir.
  işin komik yanı, kampuse öğrenciyi türbanlı alan rektörlük, fakülteleri binalarına; fakülte binasına türbanlı öğrenci girişini engelle(ye)meyen dekanlıklar ise öğretim elemanlarını sınıflara türbanlı öğrenci almamaları konusunda kerhen uyarmaya devam etmektedir. ancak bu uyarıların somut bir sonucu olmadığı için yüzüncü yıl üniversitesi halen türkiye'de türban yasağının işlemediği üniversite olarak tanınmakta ve türbanlı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversitelerin başında yer almaktadır.