• bu üniversite tarafından yayımlanan haber dergisi*'nin 2.sayısı tesadüfen elime geçti. derginin kapağı boydan boya, uçan güvercinlere neşeyle bakan bir adamın görüntüsüyle süslenmişti. merak edip sayfaları çevirmeye başladım. ikinci sayfadaki sunuş yazısından, kapaktaki adamın üniversite rektörü hasan ceylan olduğu anlaşılıyordu. bir sonraki sayfada rektörün açılış konuşmasının metni, yine kendisinin üç fotoğrafıyla birlikte yer alıyordu. bir diğer sayfada yine aynı şahsa ait beş fotoğraf bulunuyordu. merak ettim ve üşenmeden dergide bulunan rektöre ait fotoğrafları tek tek saydım. sonuç: rektör hasan ceylan'a ait tam 70 (yetmiş) fotoğraf. dergi toplam kaç sayfaydı biliyor musunuz? 83!

şimdi ne yüzüncü yıl üniversitesi'ne ne de rektörüne haksızlık yapmayalım. bu izansızlık, bu "benmerkezcilik" üniversitelerin ve rektörlerinin hemen çoğunda mevcut. kiminde daha az kiminde daha çok ama mevcut. bu adamlar için üniversite, istedikleri gibi at koşturdukları bir çiftlik. güya üniversite dergisi diye çıkardıkları şey de kendi facebook sayfaları! arada bir poke yollayıp dürtmek gerekiyor bunları ki biraz olsun kendilerine gelsinler.

83 sayfalık dergide 70 fotoğraf. ayıp be!
  • soyle bir 6-7 yil oncesine kadar, kampuste dolasan siyah renkli kedi ve kopekleri "iclerinde cin var bunlarin" diyerek oldurten ilahiyat fakultesi hocalarini barindiran bir okuldu. umarim su anda yasamak icin omurilik soganindan baska organlarini kullanabilen insanlar cikip bu sacmaligi durdurmuslardir.
  • allah düşmanımı düşürmesin bu liseden bozma yere.

öğrenci işleri o kadar hızlı çalışır ki bu üniversitede! ben sınava girdim geldim aradan 2 ay geçti bu zırtapozlar hala okeyden başlarını kaldırıp benim notlarımı sisteme giremedi.

kuş kadar beyniniz varsa bu üniversiteye gitmeyin ya sinir hastası olursunuz ya da sinir hastası olursunuz.
  • ataturk'un dogumunun yuzuncu yili universitesi..
  • prof. dr. yücel aşkın’ın lojmanına kendisi ve eşi yurtdışındayken baskın yapan polisin, çatıdan temele kadar bütün yapıyı 13 saat araması tartışma yarattı.

van yüzüncü yıl üniversitesi rektörü prof. yücel aşkın’ın lojmanı, adının karıştığı öne sürülen ‘yolsuzluğun belgesi’ni bulmak iddiasıyla, görevli olarak yurtdışına çıkmasından sonra 15 kişilik bir tim tarafından basılarak, 13 saat didik didik arandı. aradığı belgeye ulaşamayan polis, evdeki tarihi eserler ile aşkın ve eşinin özel eşyalarına el koydu.

van yüzüncü yıl üniversitesi rektörü prof. dr. yücel aşkın’ın, üniversite kampusu içindeki lojmanına önceki akşam baskın düzenleyen van emniyet müdürlüğü kaçakçılık ve organize suçlar şube müdürlüğü ekipleri, 13 saat süren arama yaptı. bakü üniversitesi’nin davetlisi olarak 4 gündür azerbaycan’da bulunan rektör prof. dr. yücel aşkın’ın bulunmadığı lojmanda saat 18.30’da başlatılan arama dün sabah saat 07.30’a kadar sürdü ve her yer didik didik edildi.

15 kişilik ekip

van emniyeti’ne bağlı 15 kişilik ekip, önceki gün öğleden sonra yüzüncü yıl üniversitesi kampusuna geldi. savcılıktan alınan izinle önce rektör yardımcısı prof. dr. ayşe yüksel ile üniversite genel sekreteri prof. dr. işık tepe’nin kampus içinde bulunan tek katlı lojmanlarını ve üniversitedeki odalarını arayan polisler, hiçbir evrakı almadı.

kapi açilmadi

polis ekibi saat 18.30 sıralarında rektör prof. dr. yücel aşkın’ın, kampus içindeki lojmanına baskın yaptı. bakü üniversitesi’nin davetlisi olarak eşi ziraat fakültesi öğretim üyesi yrd. doç. dr. oya aşkın ile 4 gün önce azerbaycan’a giden rektör prof. dr. yücel aşkın’ın lojmanındaki görevli, ‘rektör bey’in haberi olmadan kapıyı açmam’ dedi. bunun üzerine lojmana prof. dr. aşkın’a vekalet eden yardımcıları ile hukuk müşaviri avukat okyar soydan da geldi.

uzman çağrildi

savcılık izniyle yapılan aramanın, tıp fakültesi’ne 25 milyon dolarlık cihaz alımı ihalesindeki yolsuzluk iddiaları soruşturmasıyla ilgili olduğu ileri sürüldü. baskında, lojmanda çok sayıda tarihi eserle karşılaşan polis, durumu savcılığa bildirdi. bunun üzerine van cumhuriyet savcılığı, van müzesi’nden uzman ekip istedi. müze müdür vekili mete tozkoparan ile arkeolog emre köse lojmana geldi.

karşilaştirdilar

kültür bakanlığı’ndan izinli olarak tarihi eser koleksiyonu yaptığı bilinen rektör prof. dr. aşkın’ın müzeye tescil ettirdiği eserlerin listesiyle eve giren tozkoparan ile köse, ellerindeki listelerle, lojmanda bulunan eserleri tek tek karşılaştırdı. inceleme sürerken savcılık, eserlerin tümünün listelenerek adli emanete teslim edilmek üzere toplatılması talimatını verdi. polis, aramada tescilli 240 eserin yarı sıra tescili yapılmayanlar da bulunduğu iddiasıyla eserlere el koydu.

bilgisayar da gitti

rektör prof. dr. aşkın’ın yıllardır tarihi eser koleksiyonunda biriktirdiği urartu, selçuklu, osmanlı dönemlerine ait takılar, koku kapları, mühür, sikke, iğne, finike dönemi eserleri, dirhemler, su kapları, taş levha gibi tarihi eserler polisler tarafından kolilere konularak adli emanet’e götürüldü. rektör ile eşine ait 2 tabanca, bilgisayar ve özel evrakları da incelenmek üzere emniyet’e götürüldü.

prof. aşkın: eserlerin tümünü müzeye bildirdim

yüzüncü yıl üniversitesi rektörü prof. dr. yücel aşkın, daha önce hedef olduğu suçlamaları da belgeleriyle çürütmüştü. aşkın, yök kararıyla dört yıldır öğrenci alınmayan, son 17 öğrencisini de bu yıl mezun eden ilahiyat fakültesi’ne öğrenci alınması için girişimde bulunmamakla suçlanmıştı. aşkın, basın toplantısında ilahiyat fakültesi’ne öğrenci alımı için son 2 yıldır üniversite senatosu’nun aldığ kararlayök’e yapılan başvuruların belgelerini göstermişti. azerbaycan’da bulunan prof.dr. aşkın, kendisine telefonla ulaşan dha muhabirine, ‘ben bu eserlerin tümünü müzeye bildirdim. müze yetkilileri bunu savcılığa bildirmesine rağmen eserlere el koyup toplayıp götürmüşler’ dedi.

ondan önceki dönemin ihalesi

van yüzüncü yıl üniversitesi tıp fakültesi hastanesi’ne 1998’de tıbbi cihaz alımıyla ilgili yapılan 25 milyon dolarlık ihalede yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine van cumhuriyet başsavcılığı geçen ay soruşturma başlatmış ve bu kapsamda ihale dosyalarına el koymuştu. soruşturma çerçevesinde yüzüncü yıl üniversitesi genel sekreter yardımcısı enver arpalı, ‘evrakta sahtecilik’ suçlamasıyla 4 gün önce tutuklandı.

hazineden garantili

1998 yılında dönemin rektörü merhum prof. dr. cengiz andiç’in görev süresinde tıp fakültesi’nin radyoloji, radyasyon, onkoloji başta olmak diğer bölümlere tıbbı cihaz alımı için amerikan eximbank tarafından 25 milyon dolarlık kredi hazine dış ticaret müsteşarlığı’nın garantisiyle alınmış, ihaleyi ise ispanya’nın expansion s.a. firması kazanmıştı.

150 parça alinacak

ilk etapta 25 milyon doların, 13 milyon doları kullanılarak, 2003 yılından itibaren 150 parça cihaz alımına parça parça başlanmıştı. bu yıl içinde 6 milyon dolarlık daha cihazın geleceği belirtilirken, ihale sürecinin 2006 yılında biteceği ve bu zamana kadar tüm cihazların alınacağı kaydedilmişti.

soruşturma istemişti

1999’da rektörlüğü atanan prof. dr. yücel aşkın, savcılığın başlattığı soruşturma sırasında yaptığı açıklamada, iddiaların soruşturulmasından memnuniyet duyduğunu söylemişti. rektör prof. dr. aşkın, ‘bu konuda çok spekülasyon yapılıyor, rencide oluyorum. konu araştırılsın ve gerçek ortaya çıksın’ demişti.
    kaynak: http://www.hurriyetim.com.tr/…~1@nvid~604906,00.asp

"bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadikca o memleket icin kurtulu$ yoktur." *
  • torpilin varsa yüksek lisans için puana derdin olmadan öğrenci olarak alınabileceğiniz üniversitedir. yok bilgi yok deneyim yok yapacakların hiç önemi yok yeter ki adamın olsun yeter bu üniversitecikte.
    (bkz: #50177519)
  • yahşi cazibe dizini kınamış üniversite. haberi
    yüksek müsadeleri ile bende kendilerini ve beraber diğer güzide üniversitelerimizi kınıyorum. bunlarla uğraşmayın, siz bürokrat değilsiniz, kendinize geliniz.
  • an itibariyle ingiliz dili ve edebiyatı ana bilim dalı'nda yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edildiğim üniversitedir. lisansımı yaptığımda farketmemiştim ama doğu anadolu'daki diğer üniversiteleri gördükten sonra büyüklüğüne bir kez daha kanaat getirdim. özellikle van'da 2011 yılında yaşanan deprem felaketinden sonra depremi yapılan yatırımlar ile hizmete dönüştürmüştür. kısa zamanda iyi işler olacaktır diye umuyorum.
  • bir öğrencinin iddiasına göre 16-17 mayısta düzenlenecek olan 2. antropoloji öğrencileri kongresinde katılımcıların sunumlarında evrim kelimesini kullanmalarını yasaklamış olan sözde üniversite. aksi şekilde davranan katılımcıların programa alınmayacağı tehdidini de eklemiş.

edit. iddia yüzüncü yıl üniversitesi antropoloji topluluğu yönetim kurulu ve kongre düzenleme kurulu üyeleri tarafindan yalanlanmıştır, çok da iyi olmuştur.
  • oruç tutmadığı için 1987'de bıçaklanarak öldürülen mehmet şirin tekin'in okulu.
hesabın var mı? giriş yap