• yüzünün neresi olduğunu anlayamamaktan kaynaklanır bazen.
    mesela solucan, solucanın yüzüne mi bakıyorum götüne mi anlamıyorum.
  • gözlerde çekilen acının, karmakarışık hislerin okunduğu zamanlarda, size bunları yapanın yüzüne bakmamak en doğrusudur. konuşursunuz, yere bakarsınız, ota çimene bakarsınız, başkalarına bakarsınız, onun yüzüne bakmazsınız. ona bakıp 'neden?' diye sormasındansa gözlerinizin, zayıflığınızın gözlerinizden okunmasına izin vermektense... sonra, kendinizi topladığınızda, hem öfkenizi hem acınızı bastırdığınızda, o zaman işte... şimdi değil...
  • dün gece attığım tribin dik alası..bir ay önce kapı dışarı edip terkedip dün gece ilk kez karşılaşıldığında yüzüne bile bakmadım...oh olsun diyorum ama içim başka başka şeyler söylüyor...
  • beypazarlıların** düğün olsa da gitmesek çağırmasalar da küssek kalıbına benzer bir lafı varmış: "gelirlerse hiç yüzleğne bakmayam*, gelmezlerse kötü kötü kerç edem*."
  • "ne ölüme, ne ölüne" versiyonu da olan, ipleri koparmak, ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirmek, küsmek anlamında kullanılan ifadedir. ancak bu yüze bakmayanlar, eş dosttan haber almaya, facebook vs sosyal medyadan deli gibi ne yaptıklarını takip etmeye bayılırlar genelde, kötü haberlerini aldıklarında sevinir, güzel haberlere ise kıskançlıktan çatlama gibi bir tepki gösterirler.
  • (bkz: kapak acmamak)
  • yüzünü görmek istememek sonucunda *** görmemezlikten gelmek.
  • i. trip atmak, yanindan gecerken kafasini cevirmek, siklememek.
    ii. sevmeyip kullanmamak. "ahmet annesinin yeni aldigi kazagin yüzüne bakmadi."*
hesabın var mı? giriş yap