şükela:  tümü | bugün
 • israil başbakanı binyamin netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen ısrael hayom gazetesi, abd başkanı donald trump'ın israil-filistin meselesinin çözümü konusunda yakında açıklaması beklenen, suudi arabistan, birleşik arap emirlikleri (bae) ve mısır'ın da destek verdiği belirtilen "yüzyılın anlaşması" planının resmi olmayan maddelerini yayımladı.

  detaylar
 • yeni filistine mısırdan toprak eklenmesini öngören anlaşma.
  filistin ayrı bir ülke gibi değil ama israil içinde özerk bölge gibi olacak muhtemelen.
  üstünde pazarlıklar olsa bile kesinlikle adil değil ama filistinin bu koşullarda fazla seçme hakkı yok zaten.
  filistinliler hayatta kalmak için bunu kabul etmeli şimdilik belki de.
 • 1940'lardan günümüze mücadele eden filistinlilerin ve bu harekete aktif destek vermiş bütün tarafların prestijini alt üst edecek olan de facto anlaşma.

  1. fkö'nün köktendinci olan hamas'la beraber yönetim kurmaya çalışması filistin devleti'nin resmi olarak ölümünü hazırlar. yönetim anlayışı farklılığı ve geçmişten günümüze çözemedikleri sorunların bir iç savaşı tetiklemesi kuvvetle muhtemeldir. sonuç olarak batılı devletlerin filistinlilerin iç işlerine kökten tesir etmeye imkan bulduğu bir uluslararasılaşmış iç savaş durumu doğar.

  2. batı şeria gibi kritik bir yerin koşulsuz bir şekilde israil'e bırakılması diplomasi masasında mağlubiyettir. tarihi koşullar düşünülmeden status quo ante bellum teamülü üzerinden bir önkabul var.

  3. israil'e bağlı bir kudüs belediyesi'nde bütün vatandaşların aynı şekilde yaşacağını düşünmek pollyannacılıktır. üstelik tarafların birbirinden arazi ve gayrimenkul alamayacağı belirtilmiş. şu anda israil'in kudüs üzerinde sahip olduğu bölge neredeyse filistinlilere yer bırakmayacak şekilde. bu ibare şekerle çocuk kandırmaktan başka bir şey değil.

  4. gazze'de filistinli ticari müteşebbislerin arazi "kiralamasına" izin verilmiş, iskan hakkı verilmiyor. kiranın süresini belirleme hususu da açık bırakılmış.

  5. batılı devletler (abd ve ab) destekli olan bu projenin 30 milyar dolarlık yükünün %70'ı batılı devletlerin hamiliğini yaptığı körfez ülkelerinin petrol gelirleri üzerinden sağlanacak. petrol gelirlerinin sadece batı nazarında garantiye alınması anlamına da geliyor. olası bir 1973 hareketinin önüne geçilmek isteniyor. batı'ya karşı en güçlü kozunu ipotek ettir ve bunu filistin davası uğruna yap! zekice.

  6. kolluk kuvveti ve şiddet tekeli gibi kavramlar bir devleti devlet yapan temel unsurdur. bunun yokluğu ve başka devletler tarafından kontrol edilmesi, devlet olmadığınızın en büyük kanıtıdır. filistin, israil'in bazı haklar tanıdığı bir azınlığı haline gelir böylece.

  7. tarafların itiraz etmesi durumunda mali desteğin kesileceği belirtiliyor. anlaşmanın diğer maddelerine bakıldığında, israil için bu durumun bir fark yaratmayacağı kesin. olan, israil'in güdümüne ucundan da olsa giren filistinlilerin davasına olur.

  filistin mücadelesi, emperyalizme karşı verilen bir mücadeledir. tepeden inme yasalar ve anlaşmalarla bu mücadele sonlanmış gibi davranılmamalıdır. ne yazık ki 3. nesil filistinli mücadelecilerden sonra bunun önemi yeterince anlaşılmamıştır. unutmadan, bir zamanlar bu uğurda mücadele eden mısır'ın kendi topraklarını sunarak bu anlaşmanın tarafı olması düpedüz rezalettir. nasır'ın kemikleri sızlıyordur eminim.
 • etkileri bakımından israil-filistin düğümünün çözülmesinin çok çok ötesinde, bütün bi' küreyi etkileyecek bi' sürecin başlangıcına tekabül edeceği ortada. kürenin değişik coğrafyalarında fay hatları dayanamayacak düzeyde gerildi ve artık çok yakınız.

  bi' prensin savaş meydanında bıçaklanması ile ele alınan süreçten tek farkı, bu sefer prensin hangi milletten olacağı, denebilir.

  kaos yeni düzenini kurmak için geliyor ve biz uyku halinde, egemenlerin hiçbir sürecine etki edemeyen pigmeleriz, çok acı.

  tik tak.